بازسازی آپارتمان: بازسازی کامل منازل آسیب دیده در زلزله پادنای سمیرم

به گزارش دنیای ویدئو، تمام ساکنان منازل آسیب دیده در زلزله سال گذشته سی سخت تا اوایل زمستان واحد های بازسازی شده خود را تحویل می گیرند.

بازسازی آپارتمان: بازسازی کامل منازل آسیب دیده در زلزله پادنای سمیرم

جهت دریافت خدمات بازسازی آپارتمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش خبرنگاران از اصفهان، چهارشنبه شب 29 بهمن 1399، زمین لرزه ای به بزرگی 5.6 ریشتر، شهر سی سخت، مرکز شهرستان دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد لرزاند.

این زلزله تلفات جانی نداشت، اما به صد ها منزل مسکونی آسیب رساند و هزاران نفر را بی خانمان کرد. این زلزله به خانه های همسایه دنا یعنی پادنای سمیرم در جنوب استان اصفهان هم خسارت زیادی وارد کرد. زلزله سی سخت تلفات جانی نداشت، اما بروز آن در در این منطقه سردسیر برای اسکان مردم نگرانی هایی ایجاد کرد. حالا یک سال پس از زمین لرزه مسئولان از پیشرفت 90 درصدی طرح بازسازی و نوسازی منازل آسیب دیده از زلزله خبر می دهند.

خسارت حدود دو هزار واحد در کانون زلزله

عبدالحمید پناهی، فرماندار دنا مهر سال جاری گفت: طبق برآورد اولیه هزار و 920 واحد مسکونی در شهر سی سخت و 35 روستای شهرستان زلزله زده دنا خسارت دید.

وی گفت: 1500 واحد مسکونی شهری و 1400 واحد مسکونی روستایی نیز به تعمیر و بازسازی احتیاج دارند.

فرماندار دنا گفت: به صاحبان خانه هایی که باید به طور کامل بازسازی شوند و واحد هایی که احتیاج به تعمیر دارند تسهیلات تعلق می گیرد.

پناهی گفت: مصوب شد 20 میلیون تومان وام بلاعوض به خسارت دیدگان شهرستان زلزله زده دنا برای اجاره، جابجایی و اسکان موقت داده گردد.

خانه های بیش از 50 مددجوی کمیته امداد تخریب شد

اوایل مرداد سال جاری کریم زارع مدیرکل کمیته امداد استان اصفهان از اعطای تسهیلات برای احداث و بازسازی 54 واحد مسکونی مددجویان پادنایی آسیب دیده از زلزله اطلاع داد.

وی گفت: در زمین لرزه سی سخت، 44 واحد مسکونی متعلق به مددجویان کمیته امداد در پادنا به طور کامل تخریب شد و 10 واحد هم خسارت دید.

مدیرکل کمیته امداد استان اصفهان گفت: با همکاری بنیاد مسکن برای احداث هر واحد مسکونی 80 میلیون تومان به صورت بلاعوض و 110 میلیون تومان تسهیلات پرداخت می گردد.

زارع گفت: یاری های نقدی بلاعوض برای احداث 27 واحد مسکونی به مددجویان پادنا پرداخت شده و مابقی نیز به زودی پرداخت می گردد.

اعطای تسهیلات و خدمات رایگان به زلزله زدگان سمیرمی

منصور شیشه فروش مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: اواخر بهمن سال 1399 زلزله در منطقه دنا در کهگلویه بویراحمد و پادنای سمیرم در استان اصفهان رخ داد که بر اثر آن تعداد زیادی از منازل بخش پادنای اولیا، تخریب شد.

وی گفت: پس از زمین لرزه بنیاد مسکن، در منطقه ها آسیب دیده ستاد بازسازی تشکیل داد تا خانه های تخریب شده را بازسازی کند و بر اساس صورت جلسه، بنیاد مسکن موظف است منازل را به صورت بازسازی شده، تحویل بدهد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: هیئت وزیران طی یک جلسه، 36 میلیارد تومان تسهیلات بانکی، 16 میلیارد تومان یاری بلاعوض و 5 میلیارد تومان برای تاسیسات زیربنایی به ما اختصاص داد.

شیشه فروش گفت: برای تعمیر و بازسازی منازل دهیاری ها خدماتی همانند توزیع مصالح، خدمات رایگان مهندسی، نقشه کشی، نظارت و تاسیسات را ارائه کردند و انتخاب پیمانکاران هم به عهده خود مردم بود.

بازسازی130 واحد قبل از زمستان

محسن قوی بیان معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اصفهان گفت: طرح احداث و بازسازی منازل آسیب دیده از زلزله در پادنا 90 درصد پیشرفت دارد و در اوایل دی همه واحد ها به صاحبانشان تحویل می گردد.

وی گفت: 16 میلیارد یاری بلاعوض مشخص شده که تا به امروز 12 میلیارد از آن را دریافت نموده ایم و قرار شده تا به زودی بقیه اعتبارات را دریافت کنیم.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اصفهان گفت: در بخش پادنا 217 واحد مسکونی شامل 58 واحد شهری و 159 واحد روستایی، که تخریب شده بود به طور کامل بازسازی شد.

قوی بیان گفت: 350 واحد نیز که در زمین لرزه خسارت دیده بود بازسازی شد.

وی گفت: در 166 واحد سقف اجرا و 141 واحد دیوارچینی شده، 130 واحد نیز به اتمام رسیده و قابل بهره برداری است.

زلزله ها هشداری برای مقاوم سازی واحد های مسکونی به خصوص در منطقه ها روستایی هستند. طرحی که پس از زلزله بزرگ بم شروع شد، اما همچنان به سرمنزل مقصود نرسیده است.

اگر اعتبارات بیشتری به این امر اختصاص یابد قبل از آنکه سیل و زلزله خانه ها را آوار و مسئولان را ناچار به صرف هزینه برای بازسازی ها کند، سقف هایی مستحکم و ایمن بر سر خانواده ها خواهد بود و رنج اسکان در چادر، کانکس و ... را هم متحمل نخواهند شد.

گزارش از عارفه ماندگاری

ص

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 26 دی 1400 بروزرسانی: 26 دی 1400 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 754

به "بازسازی آپارتمان: بازسازی کامل منازل آسیب دیده در زلزله پادنای سمیرم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازسازی آپارتمان: بازسازی کامل منازل آسیب دیده در زلزله پادنای سمیرم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید