برندگان و بازندگان واقعی بحران یمن، مرحله خطرناک سعودی ها پس از جنگ

به گزارش دنیای ویدئو، کارشناسان بین المللی با اشاره به اینکه جنگ یمن موجب شکوفایی و خودکفایی یمنی ها از نظر نظامی شد، عربستان را بزرگترین بازنده این جنگ می دانند.

برندگان و بازندگان واقعی بحران یمن، مرحله خطرناک سعودی ها پس از جنگ

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ هیچکس بیشتر بدانید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از مرکز مطالعات استراتژیک المستقبل، یمن از سال 2014 شاهد یک درگیری گسترده میان جنبش انصارالله و نیروهای وفادار به دولت عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری فراری این کشور بود که با مداخله نظامی عربستان سعودی در 2015 تبدیل یک جنگ بزرگ شد؛ جنگی ویرانگر که طی 6 سال گذشته ده ها هزار کشته و میلیون ها نفر زخمی به جا گذاشت و بدترین فاجعه انسانی در جهان را رقم زد.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در صفحه اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

اکنون بعد از گذشت 6 سال شمارش معکوس برای انتها این جنگ خونین آغاز شده است. وعده های دولت جدید آمریکا به ریاست جمهوری جو بایدن درباره توقف حمایت از عربستان و امارات در جنگ یمن و نیز حذف نام جنبش انصارالله از لیست تروریسم فراخوانی برای انتها دادن به این جنگ بود اما در این میان هر یک از طرف های درگیر جنگ در تلاش برای کسب حداقل دستاورد و استفاده از کارت فشار علیه طرف مقابل هستند.

در این شرایط واشنگتن تماس هایی با عربستانی سعودی برقرار و بر لزوم متوقف کردن عملیات های نظامی علیه یمن و حرکت به سمت مذاکرات سیاسی جهت انتها دادن به این بحران تأکید کرده است. البته با توجه به شرایط پیچیده عربستان به نظر نمی رسد که سعودی ها این خواسته آمریکا را رد کنند. این امر نشان می دهد که جنبش انصارالله یمن در نتیجه فشارهای مستمر علیه عربستان سعودی به ویژه پس از اقدام امارات متحده عربی برای جدا شدن از عربستان در جنگ یمن، پیروز شد اراده خود را به سعودی ها تحمیل کند.

در این زمینه رادیو مونت کارلوی فرانسه گزارش داد، در صورتی که عربستان نیروهای خود را از یمن بیرون کشد و به این جنگ انتها دهد که به معنای پیروزی انصارالله خواهد بود، نگرانی های زیادی از جانب سعودی ها درباره احتمال شورش های خطرناک در مرزهای جنوبی عربستان وجود دارد، البته این ترس سعودی ها در زمان کنونی که نیروهای عربستان در خاک یمن حضور دارند اما نمی توانند از خاک کشور خود در برابر حملات انصارالله جلوگیری کنند نیز زیاد است.

اما بزرگترین نگرانی عربستان در این زمینه می تواند مربوط به آن باشد که این کشور گروه های بزرگی از نیروهای یمنی وفادار به منصور هادی را آموزش داده و تسلیح کرده است؛ نیروهایی که تجربه کافی در جنگ خیابانی دارند، بنابراین در صورت انتها جنگ که عملاً هیچ دستاوردی برای مزدوران سعودی نداشت احتمال شورش این عناصر مسلح در مرزهای عربستان و یا حتی حمله آنها به خاک این کشور وجود دارد؛ به ویژه این که ریاض پیروز نشد به هیچ یک از وعده های خود در خصوص بهبود زندگی مردم جنوب یمن از نظر سیاسی و اقتصادی عمل کند.

المشاط: محاصره آمریکایی علیه ملت یمن جنایت جنگی است

توقیف کشتی های حامل فرآورده های سوختی؛ فاجعه ای بزرگ در یمن در راه است

کارشناسان بین المللی بر این باورند که عربستان در مدیریت جنگ یمن مرتکب یک اشتباه بزرگ استراتژیک شده است: توزیع سلاح میان جمعیت 28 میلیون نفری یمن نگرانی بزرگی برای سعودی ها است، همان طور که انصارالله با حملات هوایی خود علیه مواضع سعودی که بارزترین آنها حمله پهپادی به تأسیسات نفتی آرامکو در سپتامبر 2019 بود نشان داد که این جنگ موجب شکوفایی و خودکفایی یمنی ها از نظر نظامی شده است و همین امر اهداف عربستان در قبال یمن را تحت الشعاع قرار می دهد.

عربستان سعودی پس از آغاز جنگ یمن با گرفتاری در یک باتلاق بزرگ نظامی پس از گذشت 6 سال نتوانست انصارالله را شکست دهد و صنعا را تحت کنترل خود درآورد. به خلاف آنچه ریاض انتظار داشت نیروهای انصارالله به طور مداوم نفوذ خود را در شمال یمن گسترش داده و تبدیل به یک نیروی تأثیرگذار در منطقه شده اند که طرف های بین المللی آنها را به رسمیت می شناسند و اکنون می توانند پای میز مذاکره بنشینند؛ آن هم در شرایطی که قادر به دفاع از امتیاز و منافع خود هستند، بنابراین بسیاری از تحلیلگران معتقدند با وجود ویرانی های زیادی که جنگ یمن به بار آورد اما اگر این جنگ یک برنده داشته باشد آن هم انصارالله است.

درباره امارات متحده عربی باید گفت که این کشور هنوز در جنوب یمن حضور دارد و شرایط آن نسبت به عربستان بهتر است و حتی پس از انتها جنگ نیز حضور امارات در مناطق جنوبی یمن ادامه خواهد داشت.

با وجود این که بایدن برای حفاظت از سرزمین های عربستان، به این کشور اطمینان داده است؛ اما قطع حمایت آمریکا از ریاض در جنگ یمن و وادار کردن آن به توقف این جنگ یک پیروزی نه تنها برای انصارالله بلکه همه اعضای محور مقاومت و در صدر آن جمهوری اسلامی ایران تلقی می شود که این اصلاً به نفع ایالات متحده نیست؛ زیرا تعادل استراتژیک آمریکا در منطقه را به هم می زند، بر همین اساس کارشناسان انتظار داشتند که عملیات نظامی در یمن به طور موقت متوقف شود تا طرفهای درگیر این جنگ تحت فشار آمریکا وارد مذاکرات سیاسی شوند.

البته هنوز هیچ گونه اقدام عملی در خصوص انتها دادن یا توقف موقت جنگ یمن مشاهده نشده است و بنابراین زمان مشخص می کند که آیا این بحران واقعاً به زودی انتها خواهد یافت یا صرفاً در حد گزارش های رسانه ای باقی می ماند.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 27 اسفند 1399 بروزرسانی: 27 اسفند 1399 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 331

به "برندگان و بازندگان واقعی بحران یمن، مرحله خطرناک سعودی ها پس از جنگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برندگان و بازندگان واقعی بحران یمن، مرحله خطرناک سعودی ها پس از جنگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید