جزئیات برنامه های ایران برای افزایش روابط تجاری با عراق در سال 1400

به گزارش دنیای ویدئو، به گزارش خبرنگاران، فرزاد پیلتن در پاسخ به این سوال که شرایط تجارت ایران و عراق در سال 99 چگونه ارزیابی می کنید، گفت: بازار عراق با 22 درصد سهم صادرات کشور در گروه کشورهای همسایه جمهوری اسلامی ایران در 11 ماهه سال 99 در رتبه اول بازارهای صادراتی جمهوری اسلامی ایران قرار داشته و در میان گروه کشورهای هدف بعد از چین طی همین مدت در رتبه دوم قرار داشته است.

جزئیات برنامه های ایران برای افزایش روابط تجاری با عراق در سال 1400

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران اضافه نمود: ارزش صادرات جمهوری اسلامی ایران به عراق طی 11 ماهه اول سال 99 نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 13 درصد کاهش داشته و به 6.9 میلیارد دلار رسیده است.

وی گفت: از نظر وزنی صادرات جمهوری اسلامی ایران به عراق در 11 ماهه سال 99 نسبت به مدت مشابه در سال گذشته با 7.6 درصد افزایش روبرو بوده و به حدود 24 میلیون تن رسیده است.

پیلتن بیان داشت: محصولات صادراتی مانند پسته، روغن های سبک، گوجه فرنگی، آلومینیوم، کاتد مس، پروپان مایع، پلی اتیلن، آلومینیوم در 11 ماه سال 99 نسبت به مدت مشابه سال 98 رشد صادراتی داشته اما بعضی کالا از جمله مس، مصنوعات آهن، شیرآلات بهداشتی، دوغ، شیرخام، پیاز، موسیر و سیر در 11 ماهه سال 99 نسبت به مدت مشابه سال 98 با کاهش صادرات روبرو بوده است.

وی عمده دلیل کاهش صادرات نسبت به سال گذشته را در درجه اول تحریم های بین المللی اعلام کرد و گفت: تحریم ها همچنان باعث مزاحمت و محدودیت در توسعه روابط تجاری دو کشور شده است.

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران به عامل دوم اثرگذار بر کاهش تجارت ایران و عراق اشاره نمود و گفت: شیوع ویروس کرونا تاثیری به مراتب بیشتر از تحریم ها بر کاهش تجارت دو کشور داشت بطوری که پس از شیوع این ویروس در ماه های ابتدایی ارتباطات تجاری و روابط مالی ما با همه کشورها و بویژه عراق به مدت حدود 5 ماه دچار افت شدید شد.

وی بیان داشت: با توجه به محدودیت در صادرات محصولات کشاورزی به عراق پس از شیوع ویروس کرونا فرایند صادرات رو به رشد به کشور عراق در سال 99 نسبت به سال 98 با کندی و کاهش روبرو شد.

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران در ارتباط با چشم انداز تجاری دو کشور نیز اعلام کرد: با کاهش سایه تحریم ها و برطرف عامل شیوع ویروس کرونا پیش بینی می گردد از سال آینده روابط ایران و عراق حرکت رو به رشدی داشته باشد و به سمت افزایش مبادلات تجاری بین دو کشور حرکت کنیم.

جزئیات برنامه های ایران برای افزایش روابط تجاری با عراق در سال 1400

پیلتن با بیان اینکه پیش بینی می گردد که روابط تجاری دو کشور ایران و عراق در سال آینده نسبت به امسال افزایشی باشد، گفت: سازمان توسعه تجارت ایران هم برای این رشد برنامه ریزی نموده است و به دنبال فراهم کردن زمینه برای حضور هر چه بیشتر فعالان مالی مان در کشور عراق است.

پیلتن اضافه نمود: به عنوان نمونه ما برنامه ریزی نموده ایم که سال آینده در کلیه نمایشگاه های مهم بین المللی عراق در بخش عربی و کردی (اقلیم کردستان) مشارکت داشته باشیم.

وی اضافه نمود: برنامه های مختلف دیگری نیز پیش بینی شده لذا برای حمایت از تاسیس مراکز تجاری و دفاتر تجاری توسط شرکت های صادراتی جمهوری اسلامی ایران برنامه ریزی نموده ایم و تسهیل صدور ویزا برای تجار دو کشور نیز یکی از برنامه ها است.

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت به بعضی دیگر از اقدامات مورد نظر برای توسعه روابط تجاری و کشور اشاره نمود و گفت: برای اعزام هیات های تجاری برنامه ریزی هایی صورت گرفته و برگزاری همایش های معرفی بازار عراق و برگزاری جلسات میز کشور عراق در سازمان توسعه تجارت برای هماهنگی میان دستگاه های دولتی و بخش های خصوصی نیز در دستور کار واقع شده است.

وی اضافه نمود: برنامه پیگیری حل مسائل و مطالبات شرکت های ایرانی در عراق به وسیله تشکیل کارگروه مشترک فنی نیز از دیگر برنامه های ما است.

پیلتن گفت: تسهیل حمل و نقل و پیگیری کاهش مسائل پایانه ها و بازارچه های مرزی بین دو کشور از جمله برنامه هایی است که در دستور کار سازمان توسعه تجارت ایران در خصوص عراق است.

منبع: فارس

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 16 فروردین 1400 بروزرسانی: 16 فروردین 1400 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 368

به "جزئیات برنامه های ایران برای افزایش روابط تجاری با عراق در سال 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات برنامه های ایران برای افزایش روابط تجاری با عراق در سال 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید