مهار طوفان شن اعتبار ویژه می خواهد

به گزارش دنیای ویدئو، استان کرمان به لحاظ برخورداری از عوارض جغرافیایی، کوهستان و کویر از استان های حادثه خیز به شمار می رود به طوری که طی سال با مجموعه ای از حوادث طبیعی نظیر زلزله، سیل، طوفان شن، گرد و غبار، آتش سوزی جنگل و همچنین سوانح متعدد جاده ای روبرو است.

مهار طوفان شن اعتبار ویژه می خواهد

طوفان شن در طول قرن ها معضل همیشگی استان کرمان بوده که سالانه در چند نوبت با این معضل دست و پنجه نرم می نماید و خسارات جدی به بار می آورد اما می توان با درس هایی از گذشته درصد قابل توجهی از این خسارات را کاهش داد. طوفان روزهای گذشته در شرق استان کرمان، خسارت های زیادی در بخش کشاورزی و محصولات زراعی و جالیزی این منطقه به بار آورده که عمده این خسارات در منطقه جازموریان و شهرستان رودبار جنوب است.

طوفان دوم بهمن ماه در این منطقه از استان کرمان، باعث انسداد راه 30 روستا، قطع ارتباط محورهای اصلی فهرج - زاهدان، ریگان - ایرانشهر، نرماشیر - بم، زهکلوت - دلگان در سیستان و بلوچستان و زهکلوت - رودبار جنوب و قطع برق در 25 روستای این منطقه شد.

در پی وقوع این طوفان و کاهش دید افقی شاهد خروج قطار کرمان - زاهدان از ریل در منطقه فهرج و انحراف یک دستگاه اتوبوس از راستا اصلی جاده بودیم ضمن آنکه افزایش غلظت آلایندگی هوا در این مناطق به گونه ای بود که در بیشتر مناطق استان شاهد کاهش کیفیت هوا بوده به طوری که شاخص آلایندگی در شهرستان ریگان به 500، در شهرستان راور به 385 و در شهرستان انار به 234 رسید.

هرچند فرایند پرداخت خسارت محصولات کشاورزی با اقدام جدی ستاد مدیریت بحران کلید می خورد اما پرداخت خسارات ناشی از وقوع حوادث به صندوق بیمه محصولات کشاورزی ارجاع داده می گردد که این صندوق اولاً به صورت کامل خسارت کشاورزان را پرداخت نمی نماید ضمن آنکه تمام محصولات کشاورزی زیر پوشش این صندوق نبوده و حتی این صندوق تأسیسات و ادوات کشاورزی را پوشش نمی دهد. این در حالی است که حمایت های صندوق بیمه محصولات کشاورزی کامل نیست و دوگانگی در بیمه محصولات کشاورزی وجود دارد و متأسفانه ستاد بحران فقط یک مرتبه به دلیل گستردگی سیل ابتدای سال 98 اعتباری برای جبران خسارت های کشاورزی در قالب تسهیلات و یاری های بلاعوض مصوب نموده و بعد از آن یاری هایی در بخش محصولات کشاورزی خسارت دیده از حوادث داده نشد و اگر کشاورزان مناطق جنوبی که خسارت بسیار زیادی دیده اند حمایت نشوند و اقدام عاجلی برای آنها صورت نگیرد، مسائل بخش حوادث به حوزه های اجتماعی و امنیتی نیز سرریز خواهد شد.

براساس اعلام ستاد ملی مقابله با گرد و غبار، کرمان غبارخیزترین استان کشور است و ما باید از گذشته درس بگیریم و در منطقه ای که شدت طوفان های شن و گرد و خاک زیاد است، روش های سنتی کشاورزی خسارت زا بوده و باید به سمت کشت های گلخانه ای با سازه های مستحکم رفته که در هنگام وقوع چنین حوادثی کمتر خسارت ببینند

کاشت بادشکن های بیولوژیک و غیرزنده اطراف اراضی کشاورزی به منظور حفظ مزرعه و محصولات کشاورزی راه چاره دیگری است که باید به کار گرفته گردد. 7.8 میلیون هکتار اراضی استان کرمان بیابانی و 4.8 میلیون هکتار کانون های ریزگرد هستند ضمن آنکه 29 کانون حساس به فرسایش بادی در استان کرمان شناسایی شده است.

تالاب جازموریان 69 هزار کیلومتر مربع وسعت دارد که بخش عمده آن یعنی 35 هزار کیلومتر مربع در استان کرمان بوده و خشکسالی های اخیر و ساخت چندین سد و بند خاکی و بتونی این تالاب را رو به خشکی برده و به مرکز غبارخیز جنوب شرق کشور تبدیل نموده است که همه این موارد نشان می دهد باید اعتبار ویژه ای برای مقابله با ریزگردها به این استان اختصاص داده گردد.

*استاندار کرمان

منبع: ایران

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 11 اسفند 1399 بروزرسانی: 11 اسفند 1399 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 299

به "مهار طوفان شن اعتبار ویژه می خواهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهار طوفان شن اعتبار ویژه می خواهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید