مجلس افغانستان و گزارش متناقض از حادثه کشتار غرنظامیان در بهسود

به گزارش دنیای ویدئو، گزارش تازه هیئت اعزامی مجلس افغانستان برای آنالیز حادثه شهرستان بهسود دارای تناقض هایی است و به طور نمونه اشاره ای به کشته شدن غیرنظامیان به وسیله فرمانده پلیس نکرده است.

مجلس افغانستان و گزارش متناقض از حادثه کشتار غرنظامیان در بهسود

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، هیئت اعزامی مجلس افغانستان در گزارش تازه ای از رویداد کشتار غیرنظامیان در شهرستان بهسود از ولایت وردک هیچ اشاره ای به نقش دادالله فدایی رئیس پلیس وقت این ولایت ننموده است.

این درحالی است که هیئت وزارت کشور افغانستان پیش از این فدایی را مقصر شلیک به مردم و قربانیان را همگی غیرنظامیان ارزیابی نموده بود.

در این گزارش بعلاوه هیچ اشاره ای به این نشده است که کشته ها و زخمی های این رویداد به وسیله چه گروهی هدف قرارگرفته اند، قربانیان نظامی بوده اند یا غیرنظامی، و این کشتار توجیه داشته یا خیر.

خامه پرس هم در این باره نوشت که در گزارش هیئت مجلس به مسائل مردم و توجه نکردن دولت به خواسته های مشروع آن ها اشاره شده است، اما هیچکس به اسم مقصر این شرایط و توجه نکردن به خواسته های مردم معرفی نشده است.

این رسانه افغان اضافه کرد: بیشتر نوشته های این گزارش به مسئله سقوط بالگرد نظامی و حوادث بعد از کشتار مردم در بهسود پرداخته است؛ گویا این هیئت، خود را بیشتر مسئول آنالیز چگونگی سقوط بالگرد می دانسته نه عوامل اصلی که باعث ایجاد این حوادث تلخ و کشته شدن نیروهای دولتی و مردمی شده است.

هیئت اعزامی دولت افغانستان اطلاعات ناقصی در امور نظامی داشته است، مثلاً درباره موشکی که باعث سقوط بالگرد شده است یا بعضی سلاح های نام برده شده در این گزارش که همگی نشان از اطلاعات ناقص این هیئت است.

چندی قبل، دولت افغانستان پس از کشتارغیرنظامیان در بهسود، فرمانده سابق پلیس ولایت وردک که عامل کشتار غیرنظامیان معرفی شده بود را ارتقا درجه داد و در اوایل فروردین امسال هم به بهانه سقوط بالگرد به منطقه شیعه نشین بهسود لشکرکشی کرد.

شرایط جنگی در بهسود پس از آن حاکم شد که نیروهای امنیتی در 10 بهمن ماه سال گذشته با شلیک به تظاهرات کنندگان در این شهرستان سبب کشته شدن 18 غیرنظامی و زخمی شدن بیش از 36 تن دیگر شدند.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 6 مرداد 1400 بروزرسانی: 6 مرداد 1400 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 563

به "مجلس افغانستان و گزارش متناقض از حادثه کشتار غرنظامیان در بهسود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجلس افغانستان و گزارش متناقض از حادثه کشتار غرنظامیان در بهسود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید