پاستای هسته ای عامل سرد شدن ستارگان نوترونی است

به گزارش دنیای ویدئو، دانشمندان در پژوهشی تازه عنوان می کنند که راز سرد شدن ستارگان نوترونی را از طریق پاستای هسته ای موجود در آن ها یافته اند.

پاستای هسته ای عامل سرد شدن ستارگان نوترونی است

ستارگان نوترونی ارواح عصبانی ستارگان غول پیکر هستند. هسته های داغ و چرخشی از ماده ای چگال که از نواخترها باقی مانده اند. خنک شدن این اجرام هماند فلاسکی که با سوپی از رشته های داغ پر شده باشند، مدت ها طول می کشد. اکنون محققان معتقدند که فرآیند سرد شدن این نوع ستارگان با کمک قابل توجه پاستای هسته ای انجام می شود.

این بقایای ابرچگال، با آزادسازی ذراتی معروف به نوترینو سرد می شوند و این طور که مطالعه جدید نشان می دهد، آن ها این کار را به کمک نوعی ماده میانی معروف به پاستای هسته ای انجام می دهند؛ پاستای هسته ای ماده ای موج دار و درهم تنیده است که در آن اتم ها تقریبا، اما نه کاملا، با هم مخلوط می شوند. این ساختار پاستا-مانند، مناطقی با چگالی کم را درون ستارگان ایجاد می کند و به نوترینوها و گرما امکان خروج می دهد.

گرمای به دام افتاده

یک قاشق چای خوری از ماده ستارگان نوترونی میلیاردها تن وزن دارد که بیش از مجموعه وزن همه انسان های روی زمین است. چنین چگالی عظیمی باعث می شود گرما را به خوبی به دام بیندازند. این در حالی است که خورشید ما که یک ستاره کوتوله زرد محسوب می شود، بیشتر گرمای خود را به صورت نور آزاد می کند. اما ذرات نوری که درون یک ستاره نوترونی تولید می شود به ندرت راهی برای فرار به سطح پیدا می کند و با این وجود باز هم این ستارگان خشمگین که هر یک به اندازه یک شهر عظیم هستند، در نهایت بیشتر با انتشار نوترینو آرام می شوند.

پژوهش تازه که 6 اکتبر (15 مهر) در نشریه Physical Review C منتشر شده، بیان می کند که ستارگان معمولی از ماده معمولی یا اتم تشکیل شده اند، گلوله های کوچکی از پروتون ها و نوترون ها که ابرهای چرخشی نسبتاً عظیم الکترون آن ها را احاطه کرده است.

در همین حال فضای داخلی ستارگان نوترونی به قدری متراکم است که ساختار اتمی در هم می شکند و اقیانوس وسیعی از مواد هسته ای ایجاد می کند. در بیرون از ستارگان نوترونی، ماده هسته ای به مواد موجود در هسته اتم که گلوله های چگال پروتون و نوترون هستند، اشاره دارد. بر این ذرات قوانین پیچیده فیزیک حاکم است که دانشمندان هنوز به طور کامل آن را درک نکرده اند.

پاستای هسته ای

اما پاستا یا به عبارت دقیق تر پاستای هسته ای چیزی بین این دو نوع است. چارلز هورویتس (Charles Horowitz) فیزیکدان دانشگاه ایالتی ایلینوی که نویسنده همکار این پژوهش است، گفت: پاستا چیزی میانی بین ماده هسته ای و ماده معمولی است. با فشرده شدن ماده درون یک ستاره نوترونی، خاتمه این دو نوع ماده با هم تماس پیدا می کنند و با آغاز تماس، وقایع عجیبی رخ می دهد.

گاهی این فشار به اندازه ای زیاد می شود که ساختار ماده معمولی کاملا به ماده ای تماما هسته ای فرو می ریزد، اما درست پیش از این اتفاق یک منطقه پاستا وجود دارد. در این منطقه پاستا، دافعه کولن (نیرویی که ذرات باردار را از یکدیگر دور می کند) و کشش هسته ای (نیرویی که پروتون ها و نوترون ها را در فواصل بسیار کوتاه کنار هم نگه می دارد) آغاز به فعالیت در برابر یکدیگر می کنند. به عبارت دیگر در مناطقی که هسته ها تماس پیدا می کنند اما ساختار اتمی کاملا از بین نرفته است، ماده به شکل های پیچیده ای درمی آید که اصطلاحا پاستا نامیده می شود. دانشمندان برای انواع گوناگون این مواد نام های متفاوتی مانند نوکی، وافل، لازانیا و ضد اسپاگتی به کار می برند.

به گفته هورویتس این شکل ها واقعا شبیه به پاستا هستند. دانشمندان در بیشتر دهه گذشته می دانستند که این پاستای هسته ای درون ستارگان نوترونی و دقیقا زیر پوسته های آن ها وجود دارد؛ در منطقه ای که ماده معمولی به ماده هسته ای کمتر شناخته شده تبدیل می شود. این موضوع که انتشار نوترینو به خنک شدن ستارگان نوترونی کمک می کند هم روشن بود. اما این پژوهش تازه پیوندی بین این دو موضوع ایجاد می کند و نشان می دهد که پاستای هسته ای چگونه به آزادسازی نوترینو کمک می کند.

زیدو لین (Zidu Lin) دانشجوی پسادکترای دانشگاه آریزونا که سرپرست این پژوهش است، گفت: این مطالعه یک سری شبیه سازی های رایانه ای را طراحی کرده که نشان می دهد نوترینوها چگونه در این محیط غیرعادی ظاهر می شوند.

تولید نوترینو

فرمول پایه ای تولید نوترینو در یک ستاره نوترونی ساده است؛ یک نوترون فروپاشی می شود و به یک پروتون با انرژی کم و سبک و یک نوترینوی فوق سبک تبدیل می شود. این یک فرآیند ساده شناخته شده است که در جاهای دیگر فضا از جمله در خورشید ما هم رخ می دهد . حتی هم اکنون جریان وسیعی از نوترینوهای خورشیدی از بدن شما می گذرد.

اما برای کار کردن این فرآیند، باید شرایط لازم مهیا باشد و در یک ستاره نوترونی به نظر چنین نیست. ستاره نوترونی همان طور که از نامش پیداست دارای نوترون های زیادی است که همگی در انرژی بالا با تکانه زیاد می چرخند. اما فرآیند تولید نوترینو نیاز به ایجاد یک پروتون با انرژی کم و تقریبا بدون تکانه دارد. هرچند حرکت نمی تواند ناپدید شود بلکه همیشه ذخیره می شود. این نخستین قانون حرکت نیوتن است.

نوترینوها با وزن کم نمی توانند تمام حرکت نوترون های نسبتا سنگین در حال فروپاشی را داشته باشند، بنابراین تنها جای دیگر برای تخلیه تکانه، محیط اطراف است. اما ماده هسته ای چگال و سخت جای مناسبی برای تخلیه تکانه نیست. مانند آن است که خودروی اسپورت را با سرعتی زیاد به درون یک تخته سنگ عظیم هدایت کنیم، سنگ به سختی جابه جا می شود و اتومبیل در خود فرو می رود و تکانه به جایی راه نمی یابد.

تا به امروز مدل های ساده ای از انتشار ستاره های نوترونی می کوشیدند توضیح دهند که ماده هسته ای چگونه تکانه کافی برای فرار نوترینوها را جذب می کند. اما مدل لین نشان داد که پاستای هسته ای، بسکمک از این مسائل را حل می کند. این شکل های پیچیده و لایه لایه، دارای مناطقی با چگالی کم هستند و پاستا می تواند فشرده شده و تکانه را در یک حرکت موج دار جذب کند. درست مانند آنکه بر روی سنگ عظیم، فنری نصب شده باشد و با برخورد خودرو فشرده شود.

پژوهشگران نشان دادند که انتشار نوترینو از پاستای هسته ای، تا حد زیادی کارآمدتر از انتشار نوترینو در هسته ستارگان نوترونی است و این بدان معناست که پاستای هسته ای عاملی مؤثر برای خنک سازی این ستاره هاست.

هورویتس اشاره کرد که نتایج پژوهش نشان می دهد که ستاره های نوترونی با سرعتی کمتر از آنچه انتظار می رود خنک می شوند و این یعنی این ستارگان عمر طولانی تری دارند. به گفته او، تاریخچه فضا-زمان باید اصلاح شود تا حفظ دمای بالا در ستارگان نوترونی برای سالیان طولانی در آن لحاظ شود.

  • ماده تاریک در صورت مشاهده چه شکلی خواهد بود؟

عکس کاور: طرحی گرافیکی از یک ستاره نوترونی، این ستارگان از چگال ترین اجرام کیهان هستند.

Credit: Shutterstock

منبع: Live Science

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 28 آبان 1399 بروزرسانی: 28 آبان 1399 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 96

به "پاستای هسته ای عامل سرد شدن ستارگان نوترونی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاستای هسته ای عامل سرد شدن ستارگان نوترونی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید