با استفاده از فناوری های نوین میزان تبخیر آب در مناطق مختلف کشور کاهش می یابد

به گزارش دنیای ویدئو، به یاری فناوری های نوین ذخیره نزولات جوی افزایش و تبخیر آب در مناطق مختلف کشور کاهش یابد.

با استفاده از فناوری های نوین میزان تبخیر آب در مناطق مختلف کشور کاهش می یابد

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فناوری های بیومهندسی و بیومکانیک از جمله این فناوری هایی است که قرار است به کار گرفته گردد تا ضمن ایجاد پوشش گیاهی شرایط را برای کنترل فرسایش خاک و ذخیره نزولات جوی، کاهش تبخیر و افزایش سطح درآمد فراهم کند. این طرح با حمایت کارگروه توسعه فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به صورت آزمایشی در حوزه دریاچه ارومیه و همچنین هندیجان اجرایی شده است.

بیومهندسی به کاربرد مفاهیم و روش های زیستی برای حل مسائل مرتبط با علوم زیستی یا کاربردهای آن اشاره دارد. در حالیکه مهندسی سنتی از ریاضیات و فیزیک برای تجزیه و تحلیل، طراحی و ساخت ابزارها، ساختارها و فرآیندهایی بی جان استفاده می نماید، مهندسی زیستی از دانش زیست شناسی مولکولی، که طی سال های گذشته توسعه فراوانی داشته، برای مطالعه و استفاده های کاربردی پیشرفته از ارگانیسم ها و همچنین توسعه زیست فناوری استفاده می نماید.

بیومکانیک هم شاخه ای از بیوفیزیک است که دامنه بسیار وسیعی را شامل می گردد اما در تعریفی کوتاه، بیومکانیک را می توان علم استفاده از اصول مکانیک در سیستم های بیولوژیکی مانند انسان، جانوران، گیاه، اندام و سلول دانست.

مهم ترین هدف توسعه فناوری های مذکور معرفی روش های بیومهندسی و بیومکانیکی و ارائه مدل مالی تثبیت احیا حفاظت و بهره برداری از منابع طبیعی است.

در این طرح ها به چارچوب و محتوای هر یک از ابعاد مشکل پرداخته شده و نتایج آنالیز تاثیر فناوری های مذکور در استقرار و مراحل رشد گونه های مناسب گیاهی به منظور کنترل فرسایش بادی و گرد و غبار با توجه به خصوصیات و ویژگی های هر منطقه مورد آنالیز تحلیل ارزیابی و مستندسازی قرار گرفته است با انجام پروژه های مذکور فناوری های مورد احتیاج توسعه یافته و در مرحله پایلوت مورد آزمون قرار گرفته است.

اجرای این طرح ها دستاوردهایی چون ارائه دستورالعمل حفاظت آب و خاک، توسعه و معرفی فناوری استفاده از آب و خاک شور، توسعه و معرفی فناوری های کاهش تبخیر، ارتقای بهره وری آب و حفظ رطوبت خاک، کنترل فرسایش آبی و بادی و تثبیت خاک، اشتغالزایی و فراوری با ارزش افزوده و احیای اراضی کم بازده منطقه را در پی دارد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 30 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1400 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 449

به "با استفاده از فناوری های نوین میزان تبخیر آب در مناطق مختلف کشور کاهش می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با استفاده از فناوری های نوین میزان تبخیر آب در مناطق مختلف کشور کاهش می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید