با گندمی آشنا شوید!

به گزارش دنیای ویدئو، از خانه تا شرکت، از رستوران تا کنار خیابان، این گیاه آنقدر بی تفاوت و مقاوم است که در هر جایی آن را می بینید! اگر توانستید آن را خشک کنید واقعا باید جایزه بگیرید!

با گندمی آشنا شوید!

نام انگلیسی گندمی گیاه عنکبوت است که به راستی هم برازنده اش است! گندمی یکی از محبوب ترین و آسان ترین گیاهان خانگی است که به صورت آویز و رونده هم درمی آید. در حالی که این گیاه سر سخت در شرایطی که بقیه گیاهان طاقت نمی آورند به خوبی رشد می نماید، در شرایط ایده آل خود، خیره نماینده می گردد!

یک گندمی بالغ برگ هایی قوسی شکل و متراکم و ساقه هایی بلند با گیاهچه هایی بر نوک شان، گاهی به درازایی بیشتر از 1 متر، فراوری می نماید و مانند یال های اسب می گردد!

شرایط رشد

- نور

در رابطه با نور، گندمی گیاهی بی توقع است، البته در مکانی روشن با نور غیر مستقیم برترین رشد را دارد. این گیاه در معرض آفتاب مستقیم آسیب می بیند. در کل گندمی می تواند در شرایط نیم سایه تا مقداری آفتاب مستقیم، زندگی کند.

- آبیاری

گیاه را در طول تابستان و فصل رشدش به خوبی آبیاری کنید. در فصل زمستان آبیاری را کاهش دهید.

- رطوبت

گندمی، در صورت مرطوب بودن محیطش رشد بهتری خواهد داشت. البته رطوبت معمول خانه هم برایش مسئله ای ایجاد نمی نماید. در صورتی که برترین نتیجه را می خواهید، گیاه را در طول فصل رشد غبار پاشی کنید. غبار پاشی را با آب بدون املاح و هم دمای محیط انجام دهید. برای راحت شدن کار می توانید از زیر گلدانی حاوی سنگریزه هم بهره ببرید. به این صورت که، زیر گلدانی را پر از سنگریزه کنید و نصف ارتفاع سنگ ریزه ها آب درون زیر گلدانی بریزید و گلدان گیاه را روی آن قرار دهید. توجه کنید که کف گلدان با آب درون زیر گلدانی تماس نداشته باشد در غیر این صورت ریشه ها پوسیده می شوند و گیاه دچار خفگی می گردد. با این روش بدون اینکه هر روز احتیاج به غبار پاشی باشد رطوبت مورد احتیاج گندمی تامین می گردد.

- دما

دمای معمول خانه برای گندمی مناسب است. در کل به دمایی متعادل احتیاج دارد و از سرد بودن هوا خوشش نمی آید. پس گیاه را در معرض بادهای سرد و خشک قرار ندهید.

- خاک

گندمی به خاکی با زهکشی بسیار خوب و دارای خلل و فرج فراوان احتیاج دارد تا اکسیژن کافی به گیاه برسد. هر از گاهی سوراخ های زهکش گلدان را آنالیز کنید تا مطمئن شوید سوراخ ها گرفته نشده اند.

- کود دهی

گیاه را در طول فصل رشد با کودهای مایعی که حاوی تمامی عناصر مورد احتیاج گیاه هستند به صورت هفتگی کود دهی کنید. یا می توانید در ابتدای فصل رشد از کودهایی که مواد غذایی را به تدریج در خاک آزاد می نمایند و در اختیار گیاه قرار می دهند بهره ببرید.

تکثیر

گندمی یکی از آسان ترین گیاهان برای تکثیر است! برای تکثیر، به راحتی یکی از گیاهچه های گندمی را جدا کنید و بکارید! ابتدا اجازه دهید گیاهچه ها به خوبی بزرگ شوند و ریشه هایی قوی فراوری نمایند. سپس آنها را به یاری چاقویی تیز از گیاه مادر جدا کنید و هر کدام را در گلدان کوچکی با خاک تازه بکارید. گیاهچه ها را مرطوب نگه دارید. بعد از مدتی گیاهچه ها آغاز به رشد نو می نمایند.

یکی دیگر از روش های تکثیر گندمی تقسیم بوته است. برای این کار اجازه دهید گیاه به میزان کافی بزرگ گردد. سپس در هنگام تعویض گلدان گندمی، گیاه را به 2 یا چند بوته تقسیم کنید و هر کدام را در گلدانی با خاک تازه بکارید.

تعویض گلدان

اگرچه که این گیاه گیاهی سریع رشد است اما احتیاج به تعویض گلدان هر ساله ندارد چرا که بیشتر انرژی گندمی صرف فراوری گیاهچه می گردد. در هر صورت اگر احساس کردید که گیاه احتیاج به تعویض گلدان پیدا نموده، گلدانش را در فصل بهار عوض کنید و آن را به گلدانی یک سایز بزرگ تر و حاوی خاک تازه منتقل کنید.

منبع: فوت و فن / thespruce.com
انتشار: 18 مرداد 1401 بروزرسانی: 18 مرداد 1401 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 944

به "با گندمی آشنا شوید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با گندمی آشنا شوید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید