چانه زنی برای طرح گردشگری در جزیره آشوراده

به گزارش دنیای ویدئو، رییس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به چالش های اجرای طرح گردشگری در منطقه آشوراده گفت: گردشگری در آشوراده مجوز دارد اما اجرای آن مستلزم رعایت دستورالعمل های محیط زیست است.

چانه زنی برای طرح گردشگری در جزیره آشوراده

ایسنا: علی سلاجقه ضمن تشریح موضوع گردشگری در منطقه آشوراده گفت: ما در سازمان حفاظت محیط زیست خوشحالیم که رییس جمهوری در لحظات اول سفر خود به استان گلستان مسائل محیط زیست را مد نظر قرار دادند و از منطقه بازدید کردند. بحث گردشگری در آشوراده مربوط به دستور اخیر رییس جمهوری نیست و گردشگری در این منطقه مجوز خود را در فروردین ماه 1400 دریافت کرده است. مجوز محیط زیستی این موضوع نیز در سال 1397 صادر شده است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست اضافه نمود: حتی در رابطه با مستثنیات مردم در این منطقه که مساحتی بالغ بر چهل و چند هکتار را شامل می شود، مجوز از شورای عالی شهرسازی کشور دریافت شده است و در این زمینه نیز مسئله ای وجود ندارد.

وی با تاکید بر اجرای این طرح به عنوان چالش اصلی موجود ادامه داد: علاوه بر صدور مجوز زیست محیطی در سال 1397 با اسناد بالادستی موجود و بازدیدی که کنندگان کمیسیون اصل 90 مجلس در فروردین ماه 1400 از آشوراده داشتند، کار کاری قانونی است و مسئله ای ندارد اما چالش اصلی ما در نحوه اجرای آن است.

سلاجقه مشکل موجود در این منطقه را عدم اجرای صحیح طرح گردشگری دانست و گفت: مجری این پروژه سازمان دهیاری ها و شهرداری های استان گلستان است. این سازمان باید دستور العمل ها و مواردی که اداره کل ارزیابی محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست در قالب مجوز به آن ها ارائه کرده را رعایت کند اما تا کنون این اتفاق نیفتاده است و تا زمانی که این موضوع برطرف نشود، مشکل وجود خواهد داشت همچنین از زمان صدور مجوز نیز سه سال می گذرد و باید تمدید شود. مسائل مدنظر محیط زیست باید رعایت شود تا اجازه کار را بدهیم.

حتی باید از منطقه ها چهارگانه هم استفاده کرد!

وی با تاکید بر اهمیت استفاده صحیح از منطقه ها چهارگانه حفاظت شده محیط زیست اظهار کرد: ما معتقدیم که حتی منطقه ها چهارگانه نیز باید در جریان استفاده از ظرفیت های مردمی قرار گیرند. اگر بتوان منطقه ها چهارگانه را به نحوی مدیریت کرد که فقط و تنها فقط جوامع محلی و مردم بومی که در محدوده مورد نظر زندگی می کنند، از معیشت های جایگزین بهره ببرند، حتما باید از این ظرفیت ها استفاده و آن ها را تقویت کرد. این بهره وری باید در چارچوب قانون و شاخص های زیست محیطی باشد.

سلاجقه در انتها با اشاره به لزوم همکاری جوامع محلی در این طرح گفت: اصل موضوع مبتنی بر حضور خود مردم و جوامع محلی است. این طرح می تواند به نوعی جایگزین مسائلی مانند شکار غیرمجاز شود. شکار غیرمجاز هم اکنون موضوعی است که حتی تبدیل به مستمسکی شده که برخی مسئولان استانی نیز به آن دامن می زنند. برای اجرای این طرح باید همه دستورالعمل هایی که مجمع کمیته ارزیابی ارائه داده رعایت شود همچنین بهره مندان از این طرح باید جوامع محلی منطقه باشند. تا کنون سازمان دهیاری ها به دستور العمل مجوزها پایبند نبوده است و باید این مشکل برطرف شود.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 14 خرداد 1401 بروزرسانی: 14 خرداد 1401 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 883

به "چانه زنی برای طرح گردشگری در جزیره آشوراده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چانه زنی برای طرح گردشگری در جزیره آشوراده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید