اگر این مارها را دیدید، از جایتان جم نخورید!، عکس

به گزارش دنیای ویدئو، مار، جانوری خزنده، گوشت خوار، با بدن کشیده و بدون پا است. مارها جانورانی خونسرد هستند. بدن مار از پولک هایی که با هم همپوشانی دارند، پوشیده شده است.

اگر این مارها را دیدید، از جایتان جم نخورید!، عکس

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، بیشتر گونه های مار، جمجمه ای دارند که چندین مفصل بیشتر از اجداد مارمولکشان دارد. این جمجمه به آن ها اجازه می دهد تا شکارهای بسیار بزرگتر از سرشان را با یاری آرواره هایی که بسیار جابجایی پذیرند، ببلعند. اندام درونی بدن مارها برای تطبیق بیشتر با بدن کشیده و درازشان، به گونه ای است که عضوهای جفت در آن ها مانند کلیه ها به جای آنکه در دو سوی بدن باشد، یکی پس از دیگری قرار گرفته. بعلاوه بیشتر آن ها تنها یک شش دارند که کار می نماید. بعضی گونه های مار هنوز لگن خاصره دارند و یک جفت اندام بازمانده ژنتیکی ناخن مانند در دو سوی پارگین آن ها دیده می گردد.

کفچه ماران، گرزه ماران و گونه های نزدیک به آن ها همگی از جمله مارهایی اند که برای بی حرکت کردن یا کشتن شکارشان از زهر استفاده می نمایند. زهر در اصل همان بزاق اصلاح شدهٔمار است که به وسیله دندان های نیش به شکار می رسد. مارها معمولاً از زهر برای شکار کردن استفاده می نمایند و کمتر از آن در دفاع بهره می گیرند. در این گزارش به بعضی از مرگبارترین مارها در دنیا پرداخته شده است.

1- اینلند تایپن

به طور کلی اینلند تایپن به عنوان زهردارترین مار دنیا شناخته می گردد که از این مار با عنوان مار خشم آلود نیز یاد شده است. سم موجود در بدن این مار فلج نماینده بوده و از تایپوکسین تشکیل شده؛ تایپوکسین ترکیبی از نوعی سم عصبی به نام نوروتوکسین، پروکوآگولانت و میوتوکسین ها بوده که همگی باعث بروز خونریزی در رگ های خونی و بافت های عضلانی شده و در نهایت منجر به اختلال شدید تنفسی می گردد.

اینلند تایپن با نام علمی Oxyuranus microlepidotus نیز شناخته می گردد.

متاسفانه در 80 درصد موارد درمانی برای سم این مار وجود ندارد و در کمتر از یک ساعت مرگ فرد مصدوم را در پی خواهد داشت. بدون ذره ای شک می توان گفت در حال حاضر خطرناک ترین مار برای انسان ها بوده و می توان آن را یکی از مرگ بارترین حیوانات روی کره زمین دانست.

2- مار قهوه ای شرقی یا مار معمول قهوه ای

این مار بومی شرق و مرکز استرالیا و جنوب گینه نو بوده؛ بسیار سرعت بالایی دارد اما به شدت منزوی است. طول مار قهوه ای شرقی دو متر اندازه گیری شده و بسیار بدنه باریکی دارد، در اغلب موارد تشخیص سر و گردن آن بسیار سخت خواهد بود. این مار زهردار در جنگل های استوایی به رنگ های مختلفی از قهوه ای کم رنگ گرفته تا سیاه دیده شده و قسمت های تحتانی آن زرد کرم رنگ است.

در حال حاضر در رتبه دوم از زهردارترین مارهای دنیا قرار گرفته و جالب است بدانید 60 درصد از مارگزیدگی هایی که در استرالیا رخ می دهد به واسطه این مار اجرا شده است!

در هنگام حمله سر مار قهوه ای شرقی از سطح زمین بالاتر رفته و به شکل حرف S پیچیده و سپس اقدام به حمله می نماید. اثرات ناشی از سم این حیوان بر سیستم گردش خون تاثیر عمده داشته و در نهایت منجر به خونریزی، نابودی قلب و عروق قلبی و ایست قلبی می گردد.

3- مامبای سیاه

مامبای سیاه یکی از دو مار زهردار این فهرست است که در آفریقا (به ویژه در بوته زارهای خشک آفریقای شرقی) زندگی می نماید. این مار با سرعت بالایی که دارد طعمه خود را شکار نموده و سم بسیار قوی خود را به آن تزریق می نماید. مامبای سیاه به عنوان سریع ترین و یکی از زهردارترین مارهای دنیا شناخته می گردد. این حیوان تا چهار متر نیز رشد می نماید و با ساختار باریک و چابک خود در کسری از زمان می تواند سرعت خود را تا 19 کیلومتر در ساعت نیز برساند!

درست همچون مار شرقی قهوه ای، این مار نیز در هنگام حمله سر خود را از سطح زمین بلند نموده و به شکل S در می آورد چراکه این کار به او یاری می نماید تا تسلط بیشتری به روی هدف خود داشته و سریع به سمت آن حرکت کند.

ترکیب سرعت، زهر و نگرش تهاجمی باعث می گردد تا مامبای سیاه در سرتاسر آفریقا ترس و هراس مردم را برانگیزد. البته باید توجه داشت که این مار مانند تمامی مارها از رویایی با انسان سر باز می زند اما در صورت برخورد نیز از مقابله و جنگ بسیار لذت می برد.

4- شاه کبرا

زهر شاه کبراها در بین قوی ترین سم ها نیست، اما اندازه نوروتوکسینی که آنها می توانند در یک نیش وارد نمایند - تا دو دهم اونس مایع - برای کشتن 20 نفر یا حتی یک فیل کافی است. سم شاه کبرا بر مراکز تنفسی مغز تأثیر می گذارد و باعث ایست تنفسی و نارسایی قلبی می گردد.

شاه کبراها عمدتاً در جنگل های بارانی و دشت های هند، جنوب چین و آسیای جنوب شرقی زندگی می نمایند و رنگ آن ها می تواند در منطقه ها مختلف، متفاوت باشد. آنها در زیستگاه های مختلف از جمله جنگل ها، بیشه های بامبو، باتلاق های حرا، مراتع در ارتفاعات و در رودخانه ها راحت هستند.

این گونه از سایر مارهای سمی و غیر سمی تغذیه می نماید. آنها بعلاوه مارمولک، تخم مرغ و پستانداران کوچک را می خورند. آنها تنها مارهایی در دنیا هستند که برای تخم های خود لانه می سازند و تا زمانی که جوجه ها بیرون بیایند از آنها به شدت محافظت می نمایند.

منبع: wionews

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 1 فروردین 1402 بروزرسانی: 1 فروردین 1402 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 1051

به "اگر این مارها را دیدید، از جایتان جم نخورید!، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر این مارها را دیدید، از جایتان جم نخورید!، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید