این خط سفیدی که در آسمان می بینید، به هیچ وجه رد هواپیما نیست!

به گزارش دنیای ویدئو، ابر شکوه صبح استرالیا | The Morning Glory Clouds of Australia

در دنیایی که ما زندگی می کنیم، همواره چیزهای عجیب و غریبی اتفاق می افتد. دریاچه ای را می بینیم که آب آن همواره یخ زده و در چند کیلومتری آن یک دریاچه با آب جوش منتظر شماست. همه این ها ناشی از پدیده های جغرافیایی و اقلیمی گوناگونی است که در کره زمین وجود دارد. یکی از این پدیده های نادری که همواره مورد توجه بسیاری از گردشگران بوده، پدیده ای به نام ابر شکوه صبح (The Morning Glory Clouds) است که بسیار نادر بوده و در مواقع گوناگونی رخ می دهد. خبرنگاران در ادامه برای شما این پدیده و یکی از منطقه ها معروفی که در آن اتفاق می افتد، یعنی استرالیا را معرفی نموده است. با ما همراه باشید.

این خط سفیدی که در آسمان می بینید، به هیچ وجه رد هواپیما نیست!

ابر شکوه صبح استرالیا

کویینزلند استرالیا و در خلیج کارپنتاریا، یکی از پدیده های نادر و خارق العاده هواشناسی رخ می دهد. این پدیده بسیار شبیه به رد هواپیماهایی است که در آسمان مشاهده می شوند و برای مردم بسیاری، عجیب و غریب محسوب می گردد. از اوایل مهر ماه تا آبان ماه، قبل از آن که فصل بارانی این منطقه آغاز گردد، آسمان شهر برکتاون (Burketown) در شمال خلیج کارپنتاریا در کویینزلند، با توده های ابری غیر عادی پر می گردد که به ابر شکوه صبح معروف است.

این ابرها، به این صورت هستند که مانند لوله های پنبه ای سفید در چند ردیف کنار هم طوری قرار می گیرند که انگار کسی آن ها را مرتب نموده است! ابر شکوه صبح استرالیا می توانند تا 1000 کیلومتر طول داشته باشند و قد آن ها هم تا 2 کیلومتر می رسد. درست است که در این متن آن ها را با رد هواپیما مقایسه نموده ایم، اما در واقعیت آن ها در فاصله 100 تا 200 متری از سطح زمین به وجود می آیند.

یکی از تفریحاتی که در هنگام به وجود آمدن این ابرها محبوب می گردد، مربوط به کایت سواری است. زمانی که ابر شکوه صبح در هوا وجود دارد، افراد متخصص در کایت سواری، روی این ابرها پرواز می نمایند و می گویند که حسی که دارد شبیه به ورزش موج سواری روی دریاست.

خطرات ابر شکوه صبح استرالیا

ابر شکوه صبح اغلب با پدیده هایی خطرناک مانند طوفان های ناگهانی، تغییرات ناگهانی باد (که برای هواپیما بسیار خطرناک است)، افزایش سریع در جابجایی عمودی هوا و پرش های شدید فشار در سطح زمین همراه است. در مقابل ابرهای شکوه صبح، حرکت عمودی هوا به سمت بالا دیده می گردد، در حالی که هوای موجود در پشت ابر یک هوای چرخشی است. ابرها گاهی می توانند به سرعتی حدود 60 کیلومتر در ساعت بر روی سطحی با باد کم دست یابند. حتی به خاطر آن ها امکان دارد که رگبارهای شدید و رعد و برق های ترسناک رخ دهد.

علت به وجود آمدن ابر شکوه صبح

جالب است بدانید که علت به وجود آمدن این پدیده عجیب هنوز در دست تحقیق است و عوامل مختلفی به وسیله دانشمندان ارائه شده است. دانشمندان معتقدند که در این منطقه به خصوص یعنی کویینزلند استرالیا، دو عامل نقش مهمی در ایجاد این ابرها ایجاد می نمایند. اولی پیکربندی خاص زمین شبه جزیره کیپ یورک (Cape York) است و دومی این موضوع که در ساحل واقع شده است.

این شبه جزیره وسعتی حدود 563 کیلومتر دارد که در شمال خلیج کارپنتاریا و از شرق به دریای کورال (Coral Sea) می رسد. در طول روز نسیمی که از دریای کورال می وزد از سمت شرق وارد می گردد و نسیم خلیج از سمت غرب به این منطقه می رسد. این دو بادی که از دو جهت می وزند، حدودا عصرگاه به مرکز پنینسولا می رسند و باعث می شوند که هوا به بالا رفته و ابرهای لوله ای شکلی در بالای این منطقه شکل گیرد.

زمانی که شب می رسد، این هوا سرد شده و کمی به پایین می آید. در همین زمین وارونگی دما رخ می دهد که در سراسر این منطقه پخش می گردد. این اقدام در نهایت باعث می گردد هوایی که از سمت شرق می آید با وارونگی دمای هوای دیگری، به حالت استوانه ای در بیایند و در این خلیج پخش شده و ابر شکوه صبح را بسازند.

گزارشاتی از ابر شکوه صبح در منطقه ها دیگر

با اینکه ابر شکوه صبح در منطقه ها جنوبی خلیج کارپنتاریا، بیشترین گزارشات را دارند، اما این پدیده در منطقه ها دیگری هم دیده شده است. برای مثال در منطقه ها مرکزی آمریکا، تونل انگلیس، مونیخ، برلین، شرق روسی و منطقه ها دیگری در خود استرالیا، این ابر مشاهده شده است. ابر شکوه صبح بعلاوه در منطقه ها متفاوت دیگری زیر کیپ کاد در دریای آتلانتیک و در خلیج کالیفرنیا در سواحل مکزیک به طور مکرر گزارش شده است. بعلاوه در منطقه های از جزیره سابل (Sable)، گزارشاتی از این ابرها وجود دارد.

ابرهای عجیب دیگر در دنیا

در دنیا علاوه بر ابر شکوه صبح استرالیا، ابرهای دیگری هم مشاهده می شوند که حس و حال عجیبی دارند. در ادامه به معرفی بعضی از آن ها می پردازیم.

  • ابرهای لنزی شکل (Lenticular): این ابرها شبیه به بشقاب پرنده هایی هستند که در آسمان در حال پروازند. به همین علت هم این نوع ابر را با نام یوفو (UFO) میز می شناسند. شکل گرفتن آن ها، بیشتر در منطقه ها کوهستانی شکل می گیرد که به دلایل گوناگونی است. در زمان هایی که هوا ثابت است، هوای مرطوب بالای کوهستان رفته و داغ می گردد. بعد از آن این ابرها تشکیل می شوند که بعضی از آن ها بسیار شبیه به لنزهای عکاسی هستند.
  • ابرهای آتش (Fire Cloud): این ابرها از شاخه های همان ابرهای کومولوس معرفو هستند اما به علت گرمای شدید سطح زمین مانند یک فوران آتشفشانی شکل گرفته اند. این ابرها به این علت ابرهای آتش نام گرفته اند که بسیار شبیه به شعله های داغی هستند که در آتش دیده می گردد.
  • ابرهای موج دار (Billow Clouds): این ابرهای عجیب و غریب شبیه به امواجی هستند که در آسمان پدید آمده اند. آن ها دقیقا شبیه به موج های یکدست با همان شکل و شمایلی هستند که در دریا مشاهده می شوند.

منبع: amusingplanet.com

منبع: الی گشت
انتشار: 18 اسفند 1400 بروزرسانی: 18 اسفند 1400 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 812

به "این خط سفیدی که در آسمان می بینید، به هیچ وجه رد هواپیما نیست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این خط سفیدی که در آسمان می بینید، به هیچ وجه رد هواپیما نیست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید