سود بین بانکی به کمترین میزان رسید

به گزارش دنیای ویدئو، تهران (پانا) - نگاهی به نرخ سود در بازار بین بانکی بیانگر این است که این نرخ پس از هشت ماه به کمترین میزان خود در خرداد امسال رسیده است.

سود بین بانکی به کمترین میزان رسید

به گزارش ایسنا، نرخ بهره در بازار بین بانکی یکی از انواع نرخ های بهره در بازار پول است که به نرخ های سود یا بهره در سایر بازارها جهت می دهد که در واقع این نرخ، قیمت ذخایر بانک هاست و زمانی که آن ها در خاتمه دوره مالی کوتاه مدت اعم از روزانه یا هفتگی، دچار کسری ذخایر می شوند، از سایر بانک ها در بازار بین بانکی یا از بانک مرکزی استقراض می نمایند.

بنابراین، نرخی که بانک ها در این شرایط به ذخایر یا پایۀ پولی دسترسی پیدا می نمایند، نرخ بهره بین بانکی است که آمارها نشان می دهد این نرخ در ماه های خرداد، مرداد، شهریور و مهر سال گذشته به ترتیب 10، 14.8، 17 و 20 درصد بوده است.

اکنون، اعلام بانک مرکزی از عملکرد بازار بین بانکی حاکی از آن است که نرخ سود در این بازار بعد از شهریور سال گذشته که نرخ هایی نزدیک و بالای بیست درصد را ثبت نموده بود، حالا در اولین گزارش خردادماه 1400، بعد از گذشت هشت ماه به سطح 19 درصدی نزدیک شده است.

البته، نرخ همچنان بالای 19 درصد است، اما بالاخره بعد از مدت ها، از نیمه بالای کانال مذکور فاصله قابل توجهی گرفته است.

پیش از این، رئیس کل بانک مرکزی یکی از اهداف این بانک را برای کنترل تورم و مهار رشد نقدینگی، کاهش نرخ سود بین بانکی اعلام نموده بود.

این در حالی است که کارشناسان مالی معتقدند که نرخ بهره بین بانکی نباید کاهش یابد زیرا، اثرات تورمی شدیدی دارد و اگر نرخ بهره بین بانکی خیلی کاهش پیدا کند، موجب کاهش سود سپرده های بانکی می گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 571

به "سود بین بانکی به کمترین میزان رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سود بین بانکی به کمترین میزان رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید