تور دوحه: صعود به جام جهانی 2022 قطر؛ مقتدرانه ترین صعود ایران به جام جهانی کنار 1978 آرژانتین

به گزارش دنیای ویدئو، تیم ملی فوتبال کشورمان با راهیابی به جام جهانی 2022 قطر، کنار صعود به جام جهانی 1978 آرژانتین، مقتدرانه ترین صعودش به جام جهانی را رقم زد.

تور دوحه: صعود به جام جهانی 2022 قطر؛ مقتدرانه ترین صعود ایران به جام جهانی کنار 1978 آرژانتین

همراه ما باشید و با تور دوحه از مروارید خلیج فارس دیدن کنید و زیبایی های شهر دوحه را در خاطراتتان ثبت کنید.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرنگاران، تیم ملی فوتبال کشورمان که در بازی هفتم از مرحله نهایی انتخابی جام جهانی 2022 قطر، صعود خود را به این مسابقات قطعی نموده بود و سریع ترین صعود تاریخ یک تیم آسیایی به جام جهانی را رقم زد، به رکورد دیگری در این زمینه دست یافت.

صعود به جام جهانی 2022 قطر، ششمین صعود تاریخ ایران به جام جهانی و سومین صعود پیاپی بود که مقتدرانه ترین صعود هم لقب گرفت. تیم ملی فوتبال ایران با میانگین 2.5 امتیاز از هر مسابقه، دیدارهای انتخابی جام جهانی را به انتها رساند، در حالی که پیش از این، چنین اتفاقی رقم نخورده بود.

اولین صعود ایران به جام جهانی 1978 آرژانتین بود که در آن دوران هر برد دو امتیاز داشت که از همین رو ایران از هشت مسابقه، شش برد و دو مساوی کسب کرد و بدون باخت و با 14 امتیاز تنها تیم صعودکننده به جام جهانی از قاره آسیا و اقیانوسیه بود. به لحاظ جدولی، ایران از هر مسابقه 1.75 امتیاز کسب کرد، اما در شرایطی که حداکثر امتیاز از هر مسابقه دو امتیاز بود. با احتساب هر برد سه امتیاز، می توان گفت تیم ملی در انتخابی جام جهانی 1978 آرژانتین 20 امتیاز و میانگین 2.5 امتیاز از هر مسابقه کسب کرد.

در دومین صعود که ایران به وسیله پلی آف و فزونی مقابل استرالیا به جام جهانی 1998 فرانسه رسید، تیم ملی با سه برد، سه مساوی و دو باخت پیروز به کسب 12 امتیاز شد و به پلی آف رفت که میانگین 1.5 امتیاز از هر مسابقه بود و با وجود دراماتیک بودن، نمی توانست صعودی توأم با اقتدار باشد. در صعود به جام جهانی 2006 آلمان هم، تیم ملی با چهار برد، یک مساوی و یک شکست پیروز به کسب 13 امتیاز و میانگین 2.16 امتیاز از هر بازی شد تا صعود نسبتاً مقتدرانه ای داشته باشد.

تیم ملی فوتبال کشورمان پس از یک دوره غیبت در جام جهانی، با پنج برد، یک مساوی و دو شکست و کسب 16 امتیاز به جام جهانی 2014 برزیل رسید که باز هم صعودی دراماتیک بود، اما با میانگین دو امتیاز در هر بازی نمی توانست صعود مقتدرانه ای باشد. دومین صعود پیاپی ایران به جام جهانی و پنجمین حضور در این رقابت ها، صعود به جام جهانی 2018 روسیه بود که ایران با شش برد، چهار مساوی و بدون شکست، 22امتیازی شد تا با میانگین 2.2 امتیاز، صعودی مقتدرانه را رقم بزند.

با این حال، سومین صعود پیاپی ایران به جام جهانی و رسیدن به جام جهانی 2022 قطر، همراه با یک رکورد دیگر بود و شاگردان دراگان اسکوچیچ با هشت پیروزی، یک مساوی و یک شکست 25 امتیاز کسب کردند تا با میانگین 2.5 امتیاز از هر بازی مقتدرانه ترین صعود به جام جهانی را رقم بزنند.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 14 خرداد 1401 بروزرسانی: 14 خرداد 1401 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 884

به "تور دوحه: صعود به جام جهانی 2022 قطر؛ مقتدرانه ترین صعود ایران به جام جهانی کنار 1978 آرژانتین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور دوحه: صعود به جام جهانی 2022 قطر؛ مقتدرانه ترین صعود ایران به جام جهانی کنار 1978 آرژانتین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید