بازسازی و بازسازی پله های سنگی نقش برجسته خان تختی سلماس

به گزارش دنیای ویدئو، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی، افراسیاب گراوند 27 دی ماه، اظهار کرد: پله های سنگی راه دسترسی به نقش برجسته خان تختی با همکاری دهیاری روستای میناس مورد بازسازی و بازسازی نهاده شد.

بازسازی و بازسازی پله های سنگی نقش برجسته خان تختی سلماس

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

او بیان کرد: نقش برجسته خان تختی تنها سنگ نگاره ساسانی در شمال غرب ایران است و هدف از خلق آن مقاصد تاریخی و تبلیغی و همچنین نشان دادن شکوه پادشاهی است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سلماس ادامه داد: موضوع نقش برجسته خان تختی مربوط به پیروزی پادشاهان ساسانی، اردشیر بابکان و ولیعهدش شاپور اول بر دشمنان و تفویض قدرت اردشیر و پسرش شاپور اول به آنان است

او بیان کرد: این نقش برجسته که درون قابی مستطیل شکل به طول پنج متر و ارتفاع 5,2 تا 8.2 متر قرار گرفته و در آن چهار نفر از جمله دو نفر سواره و دو نفر پیاده به تصویر کشیده شده اند.

گراوند اضافه نمود: سواره سمت چپ نقش برجسته که جلوتر و بلندتر حجاری شده، اردشیر بابکان بوده و سواره سمت راست شاپور پسر و جانشین اردشیر است که هر دو با دست راست حلقه ای را که نشانه قدرت و فرمانروایی بوده به افراد پیاده که از فرمانروایان محلی هستند، اهدا می نمایند.

او ادامه داد: در این نقش برجسته، اسب ها به صورت نیم رخ و سرهای افراد سه ربع رخ، تنه آن ها تمام رخ و پاها نیم رخ حجاری شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سلماس یادآور شد: خطوط چهره شاهان، تعادل ترکیب، برجستگی نقوش و هماهنگی آن با تناسب اسبان که یکسان و با عظمت هستند از جمله مزایایی است که این اثر را جزو شاهکارهای هنر پیکرتراشی ساسانی قرار داده و از نظر زمانی متعلق به سده سوم میلادی بین سال های 235 تا 241 میلادی است.

نقش برجسته خان تختی در 14 کیلومتری جاده سلماس ارومیه در نزدیکی روستای میناس بر دیواره کوه پیرچاوش حجاری شده و در سال 1347 به شماره 161 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 9 بهمن 1399 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 236

به "بازسازی و بازسازی پله های سنگی نقش برجسته خان تختی سلماس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازسازی و بازسازی پله های سنگی نقش برجسته خان تختی سلماس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید