اجرای شش طرح ملی حفاظتی و مرمتی و ساماندهی در محوطه میراث جهانی پاسارگاد

به گزارش دنیای ویدئو، ایلنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، اجرای شش طرح ملی حفاظتی و مرمتی و ساماندهی در محوطه میراث جهانی پاسارگاد صورت می پذیرد.

اجرای شش طرح ملی حفاظتی و مرمتی و ساماندهی در محوطه میراث جهانی پاسارگاد

محمد ثابت اقلیدی با اشاره به اینکه ثبت جهانی پاسارگاد امروز 20 ساله شد، گفت: این محوطه جهانی شامل بناهای متعددی شامل کاخ، آرامگاه، کاروانسرا، باغ شاهی، پل، کوشک ها و...است که با شماره 1106 در سال 1383 در لیست جهانی نهاده شد.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس اضافه نمود: خوشبختانه طی یک سال اخیر اقدامات مؤثر و مناسبی در حوزه های بازسازی، حفاظت و ساماندهی بعلاوه اجرای برنامه های فرهنگی در این محوطه جهانی صورت گرفته است.

او توضیح داد: برای نمونه میتوان به اقداماتی چون بهسازی پلکان دسترسی به استحکامات دفاعی تل تخت، ساخت سایه بان، ساماندهی سرویس های بهداشتی، پایش عرصه و حرایم مجموعه میراث جهانی پاسارگاد، معین مسیر و نظارت بر پروژه انتقال آب خلیج فارس به استان فارس و اصفهان، تهیه گزارش و ساماندهی آثار فرهنگی مکشوفه باستانی در این مجموعه جهانی اشاره نمود.

ثابت تقلیدی گفت: ساماندهی فضای سبز ورودی مجموعه، پاکسازی محوطه از علف های هرز، افتتاح فاز اول پروژه زیرساخت گردشگری محوطه میراث جهانی پاسارگاد، بعلاوه پایش عرصه و حرایم مجموعه میراث جهانی پاسارگاد، ساماندهی درب خروجی اضطراری مجموعه، ساماندهی، حفاظت و بازسازی برج سنگی، بازنگری عرصه و حرایم مجموعه میراث جهانی پاسارگاد و حفاظت و بازسازی نقشه های کالک موزه پاسارگاد حفاظت و بازسازی نقشه های کالک موزه پاسارگاد، نورپردازی و روشنایی محور ورودی و پیرامون محوطه میراث جهانی پاسارگاد را تنها بخش از اقداماتی برشمرد که در یک سال اخیر در این محوطه صورت گرفته است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس در ادامه سخنانش به اجرای شش طرح ملی حفاظتی، بازسازیی و ساماندهی در محوطه میراث جهانی پاسارگاد در امسال نیز اشاره نمود و گفت: طبق برنامه ریزی ها یکی از این طرح های بزرگ و مهم بازسازی آرامگاه کوروش است که در قالب 4 فاز طراحی و معین شده و هم اکنون فاز نخست آن شروع شده که طبق پیش بینی ها، فاز نخست طرح اوایل پاییز به خاتمه می رسد.

ثابت اقلیدی در ادامه اضافه نمود: بازسازی بلوک های سنگی پله ها و دیواره بیرونی اتاقک آرامگاه از جمله اقدامات بازسازیی است که در این بنا انجام می گردد.

او ادامه داد: محوطه سازی، ساماندهی و بازچینی بلوک های سنگی حیاط مرکزی کاروانسرای مظفری، ساماندهی و استحکام بخشی و بازسازی صفه برج سنگی بعلاوه استحکام بخشی و حفاظت جداره آب نماهای باغ شاهی و ایجاد زیرساخت های گردشگری در محوطه میراث جهانی از پروژه های مهمی است که در این محوطه جهانی انجام خواهد شد.

منبع: همگردی
انتشار: 16 تیر 1403 بروزرسانی: 16 تیر 1403 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 1143

به "اجرای شش طرح ملی حفاظتی و مرمتی و ساماندهی در محوطه میراث جهانی پاسارگاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای شش طرح ملی حفاظتی و مرمتی و ساماندهی در محوطه میراث جهانی پاسارگاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید