باورهای اشتباه درباره سلامتی

به گزارش دنیای ویدئو، سلامت خبرنگاران : بعضی از قوانین سلامتی که در واقعیت کاملا اشتباه هستند را در ادامه بشناسید.

باورهای اشتباه درباره سلامتی

یکسری نکات سلامتی را از گذشته به فکر افراد تلقین نموده اند که در واقعیت اشتباه است.

به گزارش خبرنگاران ، هر نوع از افکار و عقاید در اساس های گوناگون، منطقه به منطقه و کشور به کشور متفاوت هست، پس در صورت تازه بودن این موارد برای شما متعجب نشوید. از آنجایی که هیچ چیز ارزش سلامتی را نداشته و باید همیشه مراقب آن بود، افراد همۀ وقت دقت خاصی به آن دارند و به همین دلیل از قوانین مختلفی پیروی مینمایند. در حالی که در عمل، فایده خاصی برای آن ها ندارد.

هر قانون سلامتی لزوما علمی نیست و ممکن هست با وجود واقعی نبودن، دست به دست بین نسل های گوناگون جابه جا شده باشد. در این گزارش این دسته از حقایق ناصحیح را آنالیز میکنیم.

یک قانون سلامتی ممکن هست از کودکی در گوش یک فرد خوانده شده باشد و او همۀ وقت از آن پیروی کند، در حالیکه در عمل، فایده خاصی برای وی ندارد. یک نفر ممکن هست قوانین راز سلامتی را از فرد یا افرادی مخصوصا قدیمی شنیده و با خیال باتجربه بودن آن ها، این صحبت ها را چشم و گوش بسته بپذیرید.

گرچه، اگرچه برخی از این قوانین سلامتی تحت الفظی به وسیله محققان رد شده اند، اما بر روی برخی دیگر از آن ها هنوز مطالعه خاصی صورت نگرفته هست. به این ترتیب، نه حقیقت داشتن و نه کذب بودن آن ها به صورت علمی تعیین نیست. در هر صورت بهتر هست به جای دنبال کردن گفته های دست به دست شده از قدیم، به سراغ انجام اعمالی بروید که واقعی بودن آن ها به صورت علمی اثبات شده هست.

مونو سدیم گلوتامات در غذا های چینی سبب مریضی می گردد

بعد از نوشته شدن نامه ای به وسیله یک دکتر برای مجله New England Journal of Medicine در سال 1968، عقیده به زیان آور بوده MSG یا همان مونو سدیم گلوتامات باب شد.

وی در نامه خود عبارت جدیدی با اسم سندرم رستوران چینی ابداع کرد تا به این وسیله علائم مریضی های مختلفی اعم از بی حسی و ضعف عمومی را تشریح کند. اگرچه وی مونو سدیم گلوتامات را عامل بروز این اتفاقات بعد از خوردن غذا های چینی اسم نموده بود، اما مطالعه او این موضوع را اثبات نمی کرد.

اما اکنون، پزشکان بر اساس یافته های انجمن شیمی کشور آمریکا به این نتیجه رسیده اند که مونو سدیم گلوتامات، تنها برخی از افراد را آن هم در زمان مصرف شدن با شکم خالی و در مقدار ای بالا تحت تاثیر قرار میدهد. مصرف آن در حالت عادی، مسئله ای برای بیشتر افراد ایجاد نخواهد کرد.

بر اساس یافته های جدیدتر، این ترکیب شیمیایی تنها یک نوع آمینو اسید هست که اتم سدیم به آن افزوده شده هست. گفته شده بیشتر افرادی که بعد از مصرف MSG حالات بدی را تحربه می نمایند، بیشتر درگیر تلقین شده اند و یک قانون سلامتی اشتباه، مغز آن ها را وادار به اظهار مریضی نموده هست.

قهوه از رشد جلوگیری می نماید

با وجود قدیمی بودن این قانون سلامتی، هنوز شواهد کافی برای اثبات آن وجود ندارند. بر اساس تعداد قابل توجهی از آزمایش های انجام گرفته، مصرف کافئین ارتباط خاصی با رشد استخوان های بچه ها ندارد. گرچه در بزرگسالان قضیه کمی متفاوت هست.

به گفته محققان، مصرف بالای کافئین در افراد بزرگسال جذب کلسیم در بدن آن ها را محدود می نماید. گرچه، این تاثیر کمتر از آن چیزی هست که تصور میکنید و با خوردن شیر به مقدار یک قاشق غذاخوری، محدودیت جذب کلسیم ایجاد شده به وسیله یک فنجان قهوه به طور کامل جبران میگردد. گفته شده نقش تبلیغات در باور زیان آور بودن قهوه بسیار چندان هست.

باسم مشابه، یک تولیدنماینده غلات با نام C.W. Post مدت ها گذشته در کوشش بود تا یک نوشیدنی مختص وعده صبح با نام Postum را باسم جایگزینی برای قهوه به مردم معرفی کند، به همین دلیل سم پاشی علیه این نوشیدنی را شروع کرد. این شرکت قهوه را یک نوع سم برای اعصاب خطاب میکرد که باید شدیدا از خوراندن آن به بچه ها جلوگیری می شد.

لباس زیاد بپوشید وگرنه سرما می خورید

احتمالا این قانون سلامتی را به مراتب بیشتر از دیگر موارد شنیده باشید، اما این هم یک غلط مصطلح بیش نیست. سرد بودن از نظر فیزیکی عاملی نیست که سبب مریض شدن شما بگردد، بلکه دلیل اصلی بروز این مریضی قرار گرفتن در معرض ویروس آن هست.

هنوز هیچ پشتوانه علمی دقیقی برای اثبات زیان آور بودن بیرون رفتن با موی خیس حین یخبندان بودن هوا وجود ندارد و ممکن هست همۀ وقت بعد از اینکار، با نوعی هیپوترمی و اخلال کار اعضای بدن به دلیل کاهش ناگهانی دمای آن ها روبرو شده باشید.

گفته های علمی بیشتری وجود دارند که دلیل افزایش احتمال سرماخوردگی در فصل زمستان را تشریح می نمایند. باسم مشابه، از آنجایی که در فصل سرما کمتر به محیط های باز می رویم، امکان دریافت ویروس این مریضی از یک فرد بیمار به دلیل قرار داشتن با وی در یک محیط بسته بالا می رود.

دلایل زیادی سبب بروز سرماخوردگی می شوند که تمامی آن ها را باید در یک مطلب مفصل آنالیز کرد، اما نکته مهم اینجاست که سرد بودن بدن دلیلی برای ابتلا به این مریضی نیست و نباید آن را یک قانون سلامتی به اثبات رسیده دانست. برخی محققان معتقدند قرار گرفتن در معرض هوای سرد حتی سبب بهبود اوضاع سلامت جسمانی هم می گردد.

تریپتوفان شیمیایی در بوقلمون سبب خواب آلودگی می گردد

هیچ فردی را نمی توان یافت که خوابیدن بعد از خوردن یک وعده خوراکی مفصل را دوست نداشته باشد. گرچه میل به خواب در زمان خوردن برخی از غذا ها شدیدتر می گردد.

باسم مشابه می توان به بوقلمون اشاره نمود که بر اساس یک قانون نانوشته، تریپتوفان موجود در آن سبب بروز خواب آلودگی شدید می گردد. این ماده، یک نوع آمینو اسید بوده و در ساخت مواد شیمیایی در مغز که سبب آرام شدن فرد می شوند، نقش مهمی دارد.

اگر دلیل احساس خواب آلودگی بعد از خوردن بوقلمون این ماده شیمیایی باشد، خوردن هر ماده خوراکی شامل آن همانند پنیر چدار هم باید نتیجه مشابهی داشته باشد، در حالیکه این نوع پنیر هیچ وقت باسم عامل ایجاد احساس خستگی شناخته نشده هست.

به عقیده محققان، کربوهیدرات و مخصوصا نوع جشن هایی که در آن بوقلمون سرو می شوند، عامل اصلی احساس احتیاج به خواب نیم روزی بعد از خوردن این غذای لذیذ میباشند.

دریافت ویتامین به صورت مستقیم برای سلامتی مفید است

ایده خوردن یک قرص تماما حاوی ویتامین به جای مواد خوراکی حاوی ذره ای از آن، بسیار فوق العاده به نظر میرسد. حتی برخی از قرص های مولتی ویتامین، طی یک وعده حجم بالایی از چند ویتامین گوناگون را به صورت مستقیم به بدن وارد مینمایند. متاسفانه این قانون سلامتی در واقعیت آن طور که انتظار دارید عمل نمیکند.

بعد از چندین دهه تحقیق بر روی انواع ویتامین ها، طبق بیشتر آن ها هیچ دلیل خاصی برای بهرهگیری از مولتی ویتامین ها وجود ندارد. همینطور بر اساس برخی دیگر از مطالعات، این دسته از مواد مکمل خوراکی به نوعی با افزایش احتمال ابتلا به سرطان در ارتباط میباشند.

قضیه برای افرادی که از سو تغذیه رنج میبرند متفاوت هست و آن ها باید بتوانند به ازای خوردن حجم کمی از مواد خوراکی، انرژی و ویتامین قابل توجهی را دریافت نمایند. اما افراد عادی بهتر هست با مصرف مواد خوراکی طبیعی و گوناگون، انواع ویتامین های مورد احتیاج بدن را دریافت نمایند.

90 درصد گرمای بدن به وسیله سر از دست می رود

نمایان بودن سر انسان در مقایسه با دیگر اجزای بدن، دلیل موجهی برای این موضوع نیست و گرما به وسیله هر قسمت پوشیده نشده بدن از دست می رود. همانطوری که در صورت نپوشیدن یک شلوار بلند در زمستان، گرمای بدن به وسیله پا ها خارج می گردد، در صورت قرار ندادن کلاه بر روی سر این اتفاق به وسیله این قسمت از بدن رخ میدهد و هیچ تفاوت خاصی میان اجزای گوناگون بدن وجود ندارد.

بعد از خوردن غذا بلافاصله شنا نکنید

این یک قانون سلامتی هست که بیشتر به وسیله والدین به بچه ها گفته می گردد. به عقیده آن ها بعد از خوردن غذا، در صورت تصمیم برای شنا کردن می بایست بین نیم تا یک ساعت منتظر ماند.

عقیده به این موضوع، از آنجایی ریشه میگیرد که فرآیند هضم غذا سبب جذب خون بیشتری در رگ های معده می گردد و به این ترتیب خون کمتری برای سایر عضلات باقی می ماند. به همین دلیل احتمال گرفتگی عضلات حین شنا کردن و بروز حوادث ناگوار بعدی بالا میرود. به عقیده برخی والدین، بعد از صرف یک وعده خوراکی کامل حتی باید از استحمام هم خودداری کرد.

هنوز شواهد مستقیمی در این باره به دست نیامده هست. به عبارت دیگر، هنوز هیچ گزارشی مبنی بر غرق شدن به خاطر گرفتگی عضلات بعد از صرف غذا به مقدار چندان ارائه نشده هست. گرفتگی عضلات حین شنا کردن اتفاقی متداول هست، اما نمی توان آن ها را همۀ وقت با پر بودن معده مرتبط دانست. با این حال، بر اساس یک ضرب المثل مشهور کار از محکم کاری عیب نمی نماید.

در صورت بلیعدن آدامس، هضم آن 7 سال طول خواهد کشید

وقتی تعیین شد شان اسپایسر Sean Spicer باسم دبیر مطبوعاتی دونالد ترامپ، هر روز دو پاکت و نصفی آدامس را بعد از جویدن می بلعد، تعداد زیادی از افراد معتقد به این قانون سلامتی از خود پرسیدند چطور وی تا به امروز از درد معده زمین گیر نشده هست؟

آدامس غیر قابل هضم هست، به همین دلیل به همان صورتی که آن را بلعیده اید، از درون روده ها عبور نموده و سپس از بدن دفع می گردد. این تنها ماده خوراکی غیر قابل هضم نیست و افراد چنین موادی را در طول روز باز هم مصرف می نمایند.

در برخی از مواقع نادر ممکن هست بلعیدن حجم زیادی از آدامس به وسیله فردی که به یبوست هم دچار شده، سبب ایجاد مشکل گردد. باسم مشابه، حدود سه سال گذشته، روده یک کودک 6 ساله به دلیل خوردن آدامس مسدود شد و برای او و خانواده اش ایجاد دردسر کرد. با این حال، هنوز محققان عقیده دارند بلعیدن آدامس مسئله ای ایجاد نمی نماید.

بعد از یک وعده غذایی ناسالم فقط نوشیدنی مصرف کنید

متاسفانه عادت به بهرهگیری محض از نوشیدنی برای مدت زمانی قابل دقت بعد از خوردن غذا ها و حتی دیگر نوشیدنی های ناسالم، به اشتباه تبدیل به یک قانون سلامتی شده هست که به وسیله افراد زیادی پیشنهاد میگردد، با این که باید همین عقیده اشتباه را ناسالم و زیان آور برای سلامتی خطاب کنیم.

بدن انسان به طور طبیعی مواد شیمیایی زیان آور را به وسیله کبد، کلیه ها و دستگاه گوارش دفع میکند. شاید بتوان گفت با بهرهگیری مداوم از نوشیدنی، تنها سرعت این فرآیند کمی بیشتر می گردد.

نوشیدنی هایی که امروز افراد بهرهگیری مینمایند آن چنان سالم نیستند و به طبیعی بودن آن ها اعتمادی نیست. از طرفی دیگر، دریافت چندان مایعات سبب دفع مواد مفیدی همانند فیبر از بدن میگردد. حتی تصمیم برای تهیه آبمیوه به صورت کاملا طبیعی هم اشتباه هست، چرا که ممکن هست بیشتر بخش های خوب آن را به صورت تفاله بیرون بیندازید.

هر فرد باید روزانه 8 لیوان آب بنوشد

در اهمیت فراهم سازی آب مورد احتیاج بدن به صورت مداوم هیچ شکی نیست و آن را باید یک قانون سلامتی به اثبات رسیده دانست، اما ایده خوردن هشت لیوان آب در طول هر روز کمی عجیب و غریب به نظر می رسد. محققان در افراد سالم، هیچ ارتباطی میان مصرف مایعات و مریضی های کلیوی، مریضی های قلبی، سطح سدیم و حتی کیفیت پوست بدن پیدا ننموده اند.

افراد به وسیله غذا ها و دیگر انواع نوشیدنی که در طول روز مصرف مینمایند آب زیادی به بدن خود میرسانند. گرچه نباید هرگز نوشیدنی های دیگر را به طور کامل جایگزین آب کنیم و همۀ وقت برای برطرف تشنگی به سراغ هر نوع نوشیدنی به جز آب برویم.

برای تجزیه اغلب نوشیدنی ها در معده به کالری به مراتب بیشتری احتیاج هست. از طرفی دیگر، نوشیدنی های مصنوعی اغلب دارای شکر مصنوعی میباشند که دریافت چندان آن ها، مسائل بسیار زیادی اعم از ابتلا به دیابت را سبب میگردد.

در هر صورت بهتر هست هر بار که احساس تشنگی کردید آب بنوشید و حجم آب دریافت شده در فصل های گرم سال را کمی افزایش بدهید، اما احتیاجی نیست تا به طور دقیق تعداد لیوان آب مصرف شده را محاسبه کنید.

خوردن چیزی که برای کمتر از 5 ثانیه روی زمین بوده مسئله ای ندارد

رها شدن یک ماده خوراکی لذیذ از دست و افتادن آن بر روی زمین اتفاق ناگواری هست، اما آیا در صورت برداشتن سریع آن از روی زمین، خوردنش مسئله ای ایجاد نمی نماید؟ نباید خود را گول زد و با فرض سرعت در برداشتن غذا از روی یک محیط آلوده آن را مصرف کرد، چرا که باکتری ها در عرض میلی ثانیه سرایت پیدا می نمایند.

جذب باکتری غذا های آب و یا روغن دار به مراتب از غذا های خشک بیشتر هست، اما در هر صورت نمی توان زمان دقیقی برای نجات دادن غذا و پیش گیری از دور ریختن آن اظهار داشت!

تنها فاکتوری که می توان بر اساس آن درمورد ایمن و یا ناایمن بودن غذا بعد از بروز این اتفاق قضاوت کرد، سطحی هست که ماده خوراکی بر روی آن ریخته شده هست. برخی افراد ممکن هست بسته به سطح، به واژگونی غذا اهمیت ندهند و آن را مجددا مصرف نمایند.

اما بدون شک برداشتن و مصرف کردن غذا از روی زمینی که افراد گوناگون بر روی آن راه می فرایند به هیچ وجه درست نیست.

منبع: رکنا
انتشار: 7 آبان 1400 بروزرسانی: 7 آبان 1400 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 672

به "باورهای اشتباه درباره سلامتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باورهای اشتباه درباره سلامتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید