آنالیز علل مرگبار بودن ویروس کرونا: کرونا فریبکار و غیرمعمولی است

به گزارش دنیای ویدئو، ویروس باهوش است و به شما اجازه می دهد یک کارخانه فراوری ویروس در بینی داشته باشید و همچنان احساس کنید حالتان خوب است.

آنالیز علل مرگبار بودن ویروس کرونا: کرونا فریبکار و غیرمعمولی است

یک ویروس ساده زندگی ما را با ترمزی گوشخراش متوقف نموده است. ما پیش از این هم با تهدید های ویروسی مانند همه گیری ها روبرو بوده ایم، اما دنیا برای هر آلودگی یا آنفولانزای فصلی ای متوقف نشده بود. پس چه چیز این ویروس کرونا خاص است؟ زیست شناسی این ویروس چگونه است که خطرات خاص و مرگبار برای بدن ها و زندگی های ما ایجاد می نماید؟

استاد فریبکاری

ویروس ها در مراحل اولیه عفونت می توانند بدن ما را فریب دهند. ویروس کرونا می تواند در تمام ریه و مجاری تنفسی ما پخش گردد و هنوز سیستم ایمنی ما فکر کند همه چیز عالی است. پروفسور پاول لهنر، از دانشگاه کمبریج می گوید: ویروس باهوش است و به شما اجازه می دهد یک کارخانه فراوری ویروس در بینی داشته باشید و همچنان احساس کنید حالتان خوب است.

به محض اینکه کنترل بدن ما به دست ویروس ها می افتد و به اصطلاح ویروس بدن ما را می رباید، سلول های بدن آغاز به ترشح مواد شیمیایی به نام اینترفرون ها می نمایند. این مواد شیمیایی به بقیه بدن و سیستم ایمنی هشدار می دهد که مورد هجوم ویروس ها قرار گرفته است.

اما، به گفته پروفسور لهنر، ویروس کرونا توانایی خارق العاده ای برای خاموش کردن هشدار شیمیایی دارد. ویروس این کار را آنقدر خوب انجام می دهد که حتی تصورش را نمی کنید که بیمار باشید. او می گوید وقتی در آزمایشگاه به سلول های آلوده نگاه می کنید نمی توانید بگویید که ویروس ها آلوده هستند، اما آزمایش ها چیز دیگری می گویند.

ویروس مانند یک قاتل ضربه می زند و فرار می نماید

مقدار ویروس در بدن ما تنها یک روز قبل از آنکه احساس بیماری کنیم به اوج خود می رسد. اما حداقل یک هفته طول می کشد تا بیماری کووید به قدری پیشرفت کند که افراد احتیاج به بستری شدن در بیمارستان داشته باشند.

علائم هشداردهنده اولیه ابتلا به کرونای طولانی مدت

لهنر می گوید: این تاکتیک واقعاً تکامل یافته است. این باعث می گردد که شما به رختخواب نروید، بلکه بیرون بروید و اوقات خوشی داشته باشید. بنابراین درست مانند راننده خطرناکی که عابری را زیر می گیرد و فرار می نماید، ویروس هم قبل از آنکه قربانی قبلی بهبود یافته یا جان خود را از دست بدهد، در بدن قربانی دیگر تکثیر شده است.

به زبان نیش دار باید گفت ویروس هیچ اهمیتی نمی دهد اگر شما بمیرید او ضربه را می زند و فرار می نماید. این رفتار با رفتار ویروس های کرونا-سارس اصلی که در سال 2002 شیوع یافت متفاوت است. این ویروس روز ها بعد از ایجاد آلودگی قادر به آلوده کردن دیگران نبود بنابراین افراد بعد از شناسایی می توانستند خودشان را قرنطینه نمایند.

بدن ما آماده نیست

آیا آخرین همه گیری را به خاطر دارید؟ در سال 2009 درباره ویروس اچ 1 ان 1 یا همان آنفولانزای پرندگان ترس زیادی ایجاد شده بود. اما، تعیین شد که بدن افراد خصوصاً افرادی که مسن تر بودند نسبت به این ویروس مصونیت دارد، زیرا بدن آن ها پیش از این نیز در معرض ویروس مشابه قرار گرفته بود.

چهار نوع ویروس کرونای انسانی وجود دارند که علائمی شبیه سرماخوردگی ایجاد می نمایند. پروفسور تریسی هاسل از دانشگاه منچستر می گوید: این ویروس جدید است، بنابراین ما فکر نمی کنیم که پیش از این نسبت به آن مصونیت پیدا نموده باشیم.

او می گوید جدید بودن سارس-کووی-2 - نام رسمی کووید 19- می تواند یک شوک برای سیستم ایمنی ما باشد. فقدان مصونیت در برابر ویروس کرونا را می توان با زمانی مقایسه کرد که اروپاییان ویروس آبله را با خود به میان سرخپوستان آمریکایی بردند و منجر به مرگ بسیاری از آن ها شدند.

سیستم ایمنی افراد مسن کند است برای همین ایجاد ایمنی از ابتدا برای آن ها یک مشکل واقعی است. برای اینکه سیستم ایمنی یاد بگیرد با یک بیماری جدید مبارزه کند باید آزمون و خطا های زیادی بکند. اما در سنین بالا در بدن ما فراوری سلول های تی - یکی از اصلی ترین بخش های سیستم ایمنی - تنوع کمتری دارد؛ بنابراین برای بدن سخت است که در مقابل ویروس کرونا از خود دفاع کند.

کرونا کار های خاص و غیرمنتظره در بدن انجام می دهد

کرونا به عنوان بیماری ریه کار خود را آغاز می نماید (حتی در ریه هم کار های عجیب و غریبی انجام می دهد) و می تواند بر کل بدن اثر گذارد. پروفسور ماریا گیاچا، از کینگز کالج لندن، می گوید بسیاری از اثرات بیماری کووید ویژه این بیماری است. درحقیقت این بیماری با تمام بیماری های شایع ویروسی فرق دارد.

او می گوید ویروس کاری بیشتر از کشتن سلول های ریه انجام می دهد و آن فاسد کردن آن هاست. دیده شده که سلول ها در روبروه با ویروس به هم چسبیده و توده های سلولی با عملکرد بد را فراوری نموده اند و باعثِ بیمار شدنِ سلول های اطرف خود شده اند.

گیاچا می گوید بعد از یک آنفولانزای شدید سلول های ریه به طور کامل نوسازی می گردد، اما در خصوص کووید این اتفاق نمی افتد. او تأکید می نماید: کووید یک بیماری بسیار خاص است.

لختگی نیز در کووید بسیار عجیب است. پزشکان داستان های عجیبی تعریف می نمایند از اینکه نتوانسته اند به موقع به بیماران یاری نمایند، زیرا رگ های خونی آن ها بلافاصله بعد از روبروه با ویروس با لخته خون مسدود شده است.

پروفسور برورلی هان از کینگز کالج لندن، می گوید: مواد شیمیایی لختگی در خونِ یک بیمار کووید 200، 300 و 400 برابر بیشتر از خون یک فرد معمولی است.

او می گوید: صادقانه بگویم در طول حرفه طولانی ام هرگز هیچ گروهی از بیماران را با این حد از چسبندگی خون ندیده ام. این اثراتِ کلی می تواند ناشی از درگاه سلولی باشد که ویروس از آن عبور می نماید تا سلول های ما را آلوده کند. به این درگاه سلولی گیرنده های ACE2 گفته می گردد. این درگاه در تمام بدن شامل تمام رگ های خونی، کبد، کلیه و رگ ها وجود دارد.

ویروس می تواند منجر به ایجاد التهاب در بعضی بیماران گردد و سیستم ایمنی را وادار کند تا واکنش بیش ازحد نشان دهد و به تمام بدن صدمه بزند.

ما چاق تر از قبل شده ایم

اگر افراد چاق باشند، بیماری کووید بسیار شدیدتر خواهد شد. هرچه اندازه دور کمر بالاتر باشد، خطر احتیاج به مراقبت های ویژه و مرگ بیشتر می گردد. این رفتار معمول نیست. پروفسور استفان او رایلی، از دانشگاه کمبریج، می گوید: هیچ عفونت ویروسی دیگر با چاقی مرتبط نیست. در سایر آسیب هایی که به ریه وارد می گردد، افراد چاق بهتر از سایرین عمل می نمایند. این رفتار ویژه کووید است و احتمالاً در همه گیری آنفولانزا رخ می دهد نه آنفولانزای معمولی.

ترکیب ویروس کرونا با چربی های کبد عملکرد این ویروس را بدتر می نماید. افراد چاق در روبروه با ویروس هم التهاب بالاتری دارند و هم در بدنشان مقادیر بالاتری از پروتئین هایی که می توانند لختگی ایجاد نمایند، فراوری می گردد.

منبع: The BBC World

ترجمه: سایت خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 30 آبان 1399 بروزرسانی: 30 آبان 1399 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 100

به "آنالیز علل مرگبار بودن ویروس کرونا: کرونا فریبکار و غیرمعمولی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز علل مرگبار بودن ویروس کرونا: کرونا فریبکار و غیرمعمولی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید