زوایای پنهان شاخص های بورس را بشناسید

به گزارش دنیای ویدئو، یک کارشناس بازار سرمایه گفت: در حال حاضر شاخص کل همزمان بیانگر بازده نقدی و قیمت شرکت های بورسی است .

زوایای پنهان شاخص های بورس را بشناسید

مصطفی صفاری کارشناس بازار سرمایه در گفت وگو با خبرنگار بورس گروه مالی خبرنگاران؛ در رابطه با انواع شاخص های بورس گفت: در اقتصاد شاخص ها برای نوسان قیمت و اندازه تعریف می شوند ولی در بورس شاخص تنها بیانگر نوسان قیمت است.

وی ادامه داد: در اقتصاد از شاخص قیمتی با عنوان شاخص لاسپیرز تعبیر می گردد که برای تورم نیز از این شاخص استفاده می گردد. در تورم قیمت کالا ها مهم است، اما در بورس به جای کالا شرکت ها حضور دارند و سرمایه هایشان اهمیت دارد.

این کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد: شاخص هم وزن مشخص کننده جو بازار است. به عنوان مثال نماد هایی مانند شستا و مخابرات که سرمایه بیشتری دارند نوسان آن ها در شاخص کل اثر بسیار بیشتری دارد به طوری که معمولا در شاخص کل، 15 درصد شرکت ها 50 درصد بازار را در بر می گیرند، اما در شاخص هم وزن تمامی شرکت ها دارای وزن یکسانی هستند.

وی ادامه داد: شاخص کل همزمان شاخص قیمت و بازده است به این معنی که اگر قیمت ها صفر گردد باز شاخص کل به طور مثال بالای چند صد هزار واحد مثبت می ماند. آن هم به دلیل تقسیم سود سال های قبل شرکت ها است که در شاخص کل لحاظ شده اند.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این موضوع که شاخص بازده تنها سود های شرکت ها را نشان می دهد و ارتباطی با قیمت ندارد گفت: شاخص قیمتی بیانگر نوسان قیمتی است. از زمان صالح آبادی شاخص ما تغییر پیدا نموده و در آن بازده و نوسان قیمتی هر دو اثر دارد. در کل نوسان شاخص از عدد آن بسیار مهم تر است.

بیشتر بخوانید

  • بورس انرژی میزبان نفت و فرآورده های هیدروکربوری

وی به این پرسش که بین شاخص کل بورس و فرابورس چه تفاوت هایی وجود دارد؟ پاسخ داد: در شاخص کل بورس نوسان قیمتی شرکت هایی که در تابلو اول و دوم بورس تهران حضور دارند نمایش داده می گردد و شاخص فرابورس نیز نوسان قیمتی شرکت های بازار اول و دوم فرابورس را بیان می نماید.

صفاری در رابطه با شاخص فرابورس تاکید نمود: تعداد شرکت های حاضر در فرابورس از بورس تهران کمتر است، اما شرکت های حاضر در فرابورس ریسک بیشتری دارند. در کل شاخص فرابورس بیانگر شرایط قیمت و بازده شرکت هایی است که در فرابورس قرار دارند.

این کارشناس بازار سرمایه به این پرسش که چرا عدد شاخص فرابورس از شاخص کل بورس کمتر است؟ پاسخ داد: به دلیل اینکه سال مبنای آغاز محاسبه این دو شاخص فرق دارد. شاخص کل بورس از اواخر دهه 60 آغاز به محاسبه شده اما شاخص فرابورس بسیار جدیدتر است و طبیعی است که اعداد و اندازه آن کمتر از شاخص کل بورس باشد. در نهایت اعداد مهم نیستند بلکه اندازه نوسان و درصد آن ها برای سرمایه گذاران اهمیت دارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 17 آبان 1400 بروزرسانی: 17 آبان 1400 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 682

به "زوایای پنهان شاخص های بورس را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زوایای پنهان شاخص های بورس را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید