طراحی سایت: شناسایی 310 سایت گردشگری غیرمجاز

به گزارش دنیای ویدئو، آخرین آنالیز های جامعه گردشگری الکترونیکی ایران حاکی از فعالیت 310 سایت گردشگری فاقد مجوز است که به مرکز ملی فضای مجازی و پلیس فتا برای پیگیری و برخوردهای قانونی معرفی شده است.

طراحی سایت: شناسایی 310 سایت گردشگری غیرمجاز

جهت دریافت مشاوره خدمات طراحی سایت از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا توسعه وبسایت های حرفه ای را با بهترین قیمت از نماشو بخواهید.

حسن تقی زاده انصاری، رئیس جامعه گردشگری الکترونیکی ایران، بر اساس تفاهم نامه ای که با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و همکاری که با شورای عالی فضای مجازی و پلیس فتا داریم، گزارش تخلف ها و سایت های غیرمجاز را برای برخوردهای قانونی شناسایی و متخلفین را به دستگاه های مجری معرفی می کنیم.

او سپس نسبت به افزایش تعداد سایت های نامعتبری که خدمات گردشگری عرضه می نمایند، هشدار داد و اعلام کرد که افزایش تعداد این سایت ها و شبکه های اجتماعی با انتشار قیمت های مجذوب کننده و وسوسه برانگیز و البته مقرون به صرفه تر از محصولات دفاتر خدمات مسافرتی سبب گرایش بسیاری از مردم به این سایت های اینترنتی و حتی تبلیغ در شبکه های اجتماعی و دهان به دهان شدن آن ها شده است.

انصاری با بیان این که سفر و گردشگری یکی از موضوعات بسیار مجذوب کننده برای سوءاستفاده گران است و این امر زمینه های فعالیت سایت های غیر مجاز را افزایش می دهد، توصیه کرد که بسته های سفر خود را در صورت خرید اینترنتی حتما با رعایت نکات امنیتی و از سایت های معتبر و شناخته شده، وابسته به شرکت های گردشگری دارای مجوز تهیه کنید.

او اضافه نمود که پیدا کردن سایت های فروش خدمات تور کار ساده ای است. فقط کافی است یکی از واژه های کلیدی مربوط به سفر را در اینترنت جست وجو کنید تا با انبوهی از این سایت ها روبه رو شوید، سایت هایی که معمولا لوگو یا مجوز خاصی روی صفحه های خود ندارند و فقط یک نام زینت بخش صفحه آن ها است.

وی اعلام کرد: خرید خدمات مسافرتی مطمئن در اینترنت نیازمند آگاهی است که با توسعه روزافزون اینترنت، متاسفانه سوءاستفاده و فریب های الکترونیکی نیز افزایش یافته است. چه بسیار افرادی که اطلاعات و مدارک شخصی یا پول خود را از این طریق از دست داده اند.

رئیس جامعه گردشگری الکترونیکی ایران درباره نحوه تشخیص مجاز یا غیرمجاز بودن این سایت ها شرح داد که کاربران و استفاده نمایندگان اینترنت در صورت تمایل به خرید آنلاین یا الکترونیکی خدمات مسافرتی، تور، بلیت قطار، گرفتن ویزا، رزرواسیون هتل و بلیت مراکز تفریحی باید نکات اساسی را برای خرید مطمئن و امنیت در دنیای دیجیتال رعایت نمایند. نخست باید مطمئن شوند که آن سایت، معتبر است که می توان از لوگوی بانک ها و نیز سایت های مرتبط با مؤسسات و تاسیسات گردشگری دارای مجوز سازمان میراث فرهنگی و گردشگری یا سازمان هواپیمایی کشوری که در این سایت ها درج می گردد، متوجه این موضوع شد.

به گفته ی انصاری، برای رزرو و خرید بلیت هواپیما، هتل، ویزا، تور، بیمه و سایر خدمات سفر، حتما از وب سایت شرکت های مسافرتی و گردشگری مجاز استفاده گردد. بعلاوه باید تعهدات درج شده مربوط به هر یک از خدمات سفر به دقت مطالعه گردد و نسخه ای از قرارداد و شرایط آن شامل زمان ورود و خروج، امکانات، تشکیلات و سایر جزئیات سفر را حتما آنالیز و دریافت نمایند.

او تاکید نمود که هرگز از سایت های ناشناس و بی ارتباط با شرکت های مسافرتی و هتل ها که با عناوین و نرخ های مجذوب کننده، قصد سوء استفاده از مسافران و گردشگران را دارند خرید نکنید و بعلاوه هنگام خرید و پرداخت آنلاین هزینه در سایت ها، اگر به سایت اصلی بانک متصل نشدید، هرگز اطلاعات بانکی خود را وارد نکنید.

این فعال گردشگری در عین حال پیشنهاد داد که حتی المقدور از خرید آنلاین با دسترسی به سرویس های بانکداری اینترنتی در محیط های عمومی مانند کافی نت ها یا رایانه های ناشناس، خودداری و در صورت لزوم به استفاده و خرید اینترنتی، حتما از ذخیره کردن رمز اینترنتی خود، صرف نظر کنید. به علاوه اطلاعات شخصی بویژه اطلاعات بانکی خود از جمله رمز دوم کارت های اعتباری و تاریخ انقضا را در هیچ وب سایتی ذخیره نکنید.

او سپس توصیه کرد که از پرداخت هرگونه وجه برای خرید خدمات سفر به حساب شخص یا کارمندان کانتر دفاتر مسافرتی خودداری و هرگونه وجه را تنها به حساب رسمی شرکت خدمات مسافرتی واریز کنید.

انصاری بعلاوه نسبت به ارسال بعضی پیامک ها نظیر برنده شدن در قرعه کشی سفر خصوصا سفرهای خارجی و اروپایی به وسیله بعضی افراد سودجو که به صورت غیرقانونی فعالیت می نمایند، هشدار داد و در ادامه گفت که در خرید اینترنتی در صورت بروز اشکال در عملیات بانکی، از مراجعه به افراد غریبه به شدت خودداری گردد.

رییس جامعه گردشگری الکترونیکی ایران بعلاوه توصیه کرد که اطلاعات ایمیل خود را در هر سایت یا بلاگ ناشناس خصوصا برای مسابقه یا تفریح وارد نکنید. بعلاوه اطلاعات شخصی خود را به اشتراک نگذارید. بعضی راه های کسب عایدی برای منحرف ساختن فکر شما و کلاهبرداری است.

وی بعلاوه گفت که به ایمیل های ناشناس و یا آگهی هایی که در سایت های نامعلوم مشاهده می کنید اعتماد نکتید چرا که اغلب وسیله ای برای کلاهبرداری است، بنابراین قبل از ارائه هرگونه اطلاعات از صحت آن مطمئن شوید.

انصاری ادامه داد که ممکن است تعداد اندکی از دفاتر خدمات مسافرتی نیز اخلاق حرفه ای در صنعت گردشگری را رعایت ننمایند و با تبلیغ های غیر واقعی و بزرگنمایی در خدمات اقدام به فروش محصول خود می نمایند که این عمل نه تنها موجب بدبینی عمومی به صنف دفاتر خدمات مسافرتی می گردد، بلکه موجبات شکایت گردشگران را نیز فراهم می آورد.

رییس جامعه گردشگری الکترونیکی ایران اعلام کرد:

بی تردید همانگونه که ضروری است در دنیای واقعی، دقت های لازم در زمان خرید انجام گردد، در دنیای مجازی نباید از کنترل های لازم در انتخاب محصول و خرید ایمن اجتناب گردد.

وی سپس به مدیران و فعالان گردشگری که تمایل دارند در شلوغ ترین زمان سفر، در فضای مجازی، تبلیغ نمایند، توصیه کرد حتما از هویت افرادی که به صورت تلفنی یا الکترونیکی خواهان تغییر تاریخ بلیت با برنامه سفر خود هستند، مطمئن شوید.

او اضافه نمود که نام کاربری و رمز عبور سامانه الکترونیکی شرکت خود را در اختیار فرد تعیین و مطمئن قرار دهید و در صورت قطع همکاری، دسترسی به سامانه فرد قبلی را انتها دهید.

انصاری با بیان این پیشنهاد به فعالان گردشگری که طراحی و ساخت سامانه الکترونیکی شرکت خود را به موسسات معتبر بسپارید، یادآور شد که نسبت به حفظ سایت و سامانه الکترونیکی اطلاعات خصوصی کاربران خود مقابل حملات در فضای مجازی پیش بینی لازم را معمول دارید. از رایانه های متصل به سامانه فروش بلیت، هتل و سایر خدمات بازدید دوره ای داشته باشید و از آلوده نبودن آن ها به ویروس و نرم افزار سرقت اطلاعات، اطمینان حاصل کنید.

انصاری با اشاره به این که به حفظ شئونات حرفه ای و مسائل اخلاقی در فضای مجازی بالاخص در تبلیغات اهتمام داشته باشید، اعلام نمود که از ارائه و فروش خدمات گردشگری خود در سایت های غیرمرتبط و سامانه های فاقد ارتباط رسمی با موسسات و تاسیسات گردشگری پرهیز کنید.

او در ادامه این توصیه ها به مدیران و فعالان گردشگری، گفت که برای رزرو و خرید خدمات گردشگری صرفا از سایت و سامانه های الکترونیکی معتبر بهره ببرید و هرگز به سامانه های ناشناس و فاقد رابطه رسمی با موسسات و تاسیسات گردشکری معتبر اعتماد نکنید، چرا که در صورت بروز مشکل، نشانی، تلفن و فضای حقیقی آن مجموعه تعیین و قابل رسیدگی بوده و تحت نظارت سازمان های متولی است.

رییس جامعه گردشگری الکترونیکی ایران ادامه داد که از مرورگرها و موتورهای جست وجوی مناسب و تاییدشده بهره ببرید. بعلاوه پایگاه اینترنتی بانک ها منبع مفیدی برای دریافت نکات ایمنی هنگام بهره برداری از خدمات بانکداری الکترونیک است، به آنها توجه کنید.

انصاری بعلاوه تاکید نمود که از رقابت ناسالم، تخریب شرکت ها و موسسات، انتشار اخبار غیرواقع و اقدامات فریبنده یا نقض حقوق اشخاص در فضای مجازی و سایر سامانه ها و یا در پیامک ها، خودداری کنید.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 آذر 1400 بروزرسانی: 29 آذر 1400 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 725

به "طراحی سایت: شناسایی 310 سایت گردشگری غیرمجاز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی سایت: شناسایی 310 سایت گردشگری غیرمجاز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید