شورای امنیت خواستار خروج مزدوران خارجی از لیبی شد

به گزارش دنیای ویدئو، شورای امنیت سازمان ملل در نشست روز سه شنبه خود بر خروج تمامی مزدوران و افراد مسلح خارجی از لیبی تاکید کرد.

شورای امنیت خواستار خروج مزدوران خارجی از لیبی شد

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، شورای امنیت سازمان ملل در نشست روز سه شنبه خود خواستار خروج تمامی مزدوران از لیبی شد.

شورای امنیت سازمان ملل با اشاره به توافق آتش بس در لیبی، خواستار خروج تمامی مزدوران و افراد مسلح خارجی از این کشور آفریقایی شد.

شورای امنیت سازمان ملل همچنین بر اهمیت وجود سازوکاری مورد اطمینان و فعال تحت هدایت لیبیایی ها برای نظارت بر آتش بس تاکید کرد.

استفانی ویلیامز کننده ویژه سازمان ملل در لیبی اخیرا خبر داده بود که در حال حاضر حدود بیست هزار نیروی خارجی یا مزدور در لیبی وجود دارد که نقض وحشتناک حاکمیت لیبی... و نقض فاحش ممنوعیت گسترش تسلیحات است.

وی خطاب به طرفهای لیبیایی گفت: حضور این افراد (مزدوران)، به سود شما نیست، بلکه در لیبی به خاطر منافع خود حضور دارند... در حال حاضر، بحران خطرناکی درباره حضور اجنبی در کشورتان وجود دارند.

بر اساس گزارش ها، بیشتر این مزدوران، با توافق همکاری نظامی بین طرابلس و آنکارا، توسط دولت ترکیه به لیبی منتقل شده اند. هر چند که بر اساس توافق آتش بس بین حفتر و دولت وفاق ملی قرار شد که این نیروها از لیبی خارج شوند، ولی هنوز این مسئله رخ نداده است.

بنا بر این گزارش، علت عدم خروج این نیروها، ترس دولت وفاق ملی از این است که با خروج این عناصر، حفتر به نیروهای وفاق حمله کند.

لیبی بعد از سرنگونی دولت معمّر القذافی توسط ائتلاف ناتو به سرکردگی آمریکا در سال 2011، تا سال 2015 فاقد دولت بود تا اینکه بر اساس توافق صخیرات مغرب، دولت وفاق ملی با نظارت سازمان ملل تشکیل شد. با این حال حفتر این دولت را به رسمیت نشناخت.

دولت وفاق ملی لیبی مورد حمایت ترکیه، ایتالیا و قطر بوده و از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده است. با این حال دولت مصر، امارات، عربستان سعودی این دولت را به رسمیت نمی شناسند و از دولت موازی (دولت طبرق) و ژنرال خلیفه حفتر، حمایت می کنند؛ مصر همچنین در مقطع اخیر سطح آمادگی های نظامی خود را برای مداخله نظامی در لیبی به منظور حمایت از نیروهای ژنرال حفتر بالا برده بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 بهمن 1399 بروزرسانی: 4 بهمن 1399 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 224

به "شورای امنیت خواستار خروج مزدوران خارجی از لیبی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شورای امنیت خواستار خروج مزدوران خارجی از لیبی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید