فوتبال، بازتابی از زندگی

به گزارش دنیای ویدئو، برای ما فوتبالی ها که از بچگی تا پیرانه سری با فوتبال زندگی نموده ایم، طبیعی است که فوتبال آمیخته با زندگی است و در تک تک سلول های بدن ما تنیده شده است.

فوتبال، بازتابی از زندگی

به گزارش خبرنگاران به نقل از روزنامه خبرنگاران، از منظر شخصی که بگذریم تاثیرات فوتبال بر جوامع جهانی بی گفت وگوست و هیچ تردیدی در آن وجود ندارد. خاطرم است زمانی که جورج بست درگذشت 300 هزار نفر در تشییع جنازه او در شهر بلفاست ایرلند شرکت کردند و دیوارنگاره های ماندگاری از این ستاره بنام فوتبال، در و دیوار شهر را پوشش داد و بعد از 16 سال از آن روز هنوز چند دیوارنگاره از آن موقع باقی مانده تا مردم و نسل های بعدی اسطوره خودشان را ببینند،به یاد بازی های درخشان او بیفتند و از طرفی تراژدی زندگی اش را در نظر بگیرند.

اما ما در ایران کمتر با دیوارنگاره ها و ادبیات دیواری در رابطه با فوتبال روبرو هستیم که اگر شرایطش مهیا باشد می توان در رابطه با آن بحث کرد. دیوارنگاره ها آینه تمام نمای جامعه محسوب می گردد و این فقط مربوط به فوتبال نیست. مردان و زنان زیادی بودند که افتخار آفرین بودند و تاثیرات خودشان را گذاشته اند و می توان آن لحظات جادویی را با ثبت در نمایه های شهری همیشه زنده نگه داشت.

طبیعتا نقش فوتبال جلوتر از حوزه های مختلف اجتماعی است و می تواند ملت ها را به هم نزدیک کند و آنها را در صلح قرار دهد؛ این نقش می تواند در جام های جهانی فوتبال در قالب ایدئولوژی و نگرش گرفته تا رنگ پوست و فقیر و غنی، همه را در کنار هم قرار دهد. همه اینها می تواند تصاویر زیبایی باشد که به دیوار های شهر جلوه خاص بدهد و تاثیرات فوتبال را جاودانه کند.

انسان هر روز که در راستا خودش حرکت می نماید، وقتی چشمش به این تصاویر می افتد ذهنش فعال می گردد و ممکن است این ذهن به سمت موارد خوب حرکت کند و لحظاتی از این زندگی عادی فاصله بگیرد و به سمت جهان فوتبال قدم بگذارد.

فوتبال مثل خود زندگی تلفیقی از شادی ها و غم هاست و به دفعات مشاهده کردیم که تیم شکست خورده در چه حالات محزون و غم انگیزی واقع شده است و در همان زمان برنده ها چه کار می نمایند و دائما جای برنده و بازنده تغییر می نماید؛ درست مثل زندگی که هم روزهای آفتابی دارد و هم روزهای ابری. ما می توانیم خصوصیات این فوتبال را که بازتابی از زندگی ماست، از طریق تصاویر در دید مردم قرار بدهیم و جلوه ای از زندگی را از طریق فوتبال برای آنها تصویر سازی کنیم. امیدوارم شرایطی فراهم گردد که هنرمندان ما پا جلو بگذارند و تصاویر ماندگاری که کم هم نیست زینت بخش شهرها گردد و مردم پیوند خودشان را با فوتبال و زندگی مشاهده نمایند.

یک تحلیلگر فوتبال در بریتانیا به نام دیوید لوی در تحلیل خود می گوید: ما سال های نوری با درک فوتبال فاصله داریم. از نظر او فوتبال ورزشی است که پر از تناقض ها، پارادوکس ها و شگفتی های بی نظیر و غیرقابل پیش بینی است و در جهان هیچ ارزشی نمی تواند با آن رقابت کند به جز خود زندگی. او همچنین اشاره دارد که قوی ترین مردان فوتبالی ما روی نیمکت ها قدرت فوتبال را ندارند و این فوتبال است که قدرت خود را تحمیل می نماید و چه تحلیل شیرینی. و چه خوب است که ما این شرایط فوتبال را در دیوار نگاره ها به تصویر در بیاوریم و از طرق مختلف به مردم نشان دهیم.

ما گاهی در خلوت و تنهایی خودمان به آلبوم های عکس هایمان مراجعه می کنیم و لحظات شیرین و تلخ را به چشم می بینیم و چقدر خوب است که ما گهگاه سراغ این آلبوم ها نرویم و دائما بعضی از این لحظات ماندگار را در دیواره های شهرمان ببینیم تا فراتر از این آلبوم های شخصی، شاهد آلبوم های ملی باشیم که زینت بخش شهرهایمان باشد. من از صمیم قلب آرزو دارم این مسأله با هم فکری جامعه شناسان شهری در کشور تجلی پیدا کند و برای ما خلق نماینده لحظات خاطره انگیزی باشد.

امیر حاج رضایی / کارشناس فوتبال

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1400 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 402

به "فوتبال، بازتابی از زندگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فوتبال، بازتابی از زندگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید