وب نشست نقشه های مفهومی در واژه گزینی برگزار شد

به گزارش دنیای ویدئو، به گزارش خبرنگاران ، پنجمین نشست تخصصی اصطلاح شناسی مرکز نشر دانشگاهی با سخنرانی فرزانه سخایی، عضو هیات علمی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با موضوع نقشه های مفهومی در واژه گزینی 8 دیماه 1400 برگزار شد.

وب نشست نقشه های مفهومی در واژه گزینی برگزار شد

سخایی گفت: واژه گزینی و اصطلاح شناسی و مدیریت اصطلاحات، پیش شرط ارتباطات تخصصی و فنی و انتقال دانش است.

وی اضافه کرد: اصطلاح شناسیِ حرفه ای و کارآمد جنبه های مثبت بسیاری به همراه دارد، چراکه خطاهای کمتری را موجب می شود؛ علاوه بر این در برقراری ارتباط ، تسهیل ارتباطات، بهبود کیفیت در تألیف متون ، ایجاد تأثیرات مثبت بر ترجمه و بهبود جریان کار دبیزش (مستندسازی) موثر است.

عضو هیات علمی فرهنگستان زبان و ادب فارسی ادامه داد: اصطلاح شناس باید از مهارت ها و دانش های خاصی برخوردار باشد. به نظر می رسد آشنایی با ترسیم نقشه های مفهومی نیز مهارتی است که به اصطلاح شناس در تهیه شبکه مفهومی که نقش کلیدی در کار واژه گزینی دارد یاری می رساند. در حقیقت نقشه مفهومی ابزاری نگاشتاری برای سازماندهی و بازنمود دانش است که روابط معنادار میان مفاهیم را با استفاده از گره ها و خطوط پیونددهنده (پیوندی) که برچسب گذاری می شوند نشان می دهد. نوعی بازنمایی دانش برای توسعه طرح های ذهنی یا نقشه های ذهنی است که به عنوان مرجعی برای اقدامات و تفکرات آینده عمل می کند. نقشه مفهومی در مراحل مختلف آموزش، از طراحی و تهیه محتوای برنامه درسی گرفته تا مرحله اجرا و ارزشیابی قابل استفاده است.

وی اضافه کرد: بنابراین تهیه نقشه مفهومی در کنار دیگر فعالیت های واژه گزینی می تواند،

شیوه ارایه واژه های مصوب را علاوه بر نمایش الفبایی به صورت نگاشتاری و شبکه مفهومی برای متخصصان هر حوزه امکان پذیر سازد؛ همچنین به دلیل دیداری سازی مفاهیم، متخصصان هر حوزه راحت تر می توانند معادل های انتخابی فرهنگستان را بپذیرند یا راحت تر آن ها را مورد نقد قرار دهند و کاستی های آن ها را سریع تر شناسایی کنند

عضو هیات علمی فرهنگستان زبان و ادب فارسی اداهم داد: تهیه نقشه مفهومی در کنار دیگر فعالیت های واژه گزینی می تواند مقدمه ای برای تهیه شبکه های معنایی، هستی شناسی ها و در آموزش اصطلاحات تخصصی هر حوزه بسیار کارآمد باشد.

سخایی گفت: آنچه استفاده از نقشه های مفهومی را محدود می سازد، یکی زمان بر بودن و دیگری دشواری ارزیابی نقشه های مفهومی مختلف است. چراکه حتی یک متخصص نیز نمی تواند به طور قطعی بگوید که یک نقشه مفهومی درست، چگونه است.

نشست های اصطلاح شناسی و واژه گزینی چهارشنبه هر هفته با همکاری مرکز نشر دانشگاهی، فرهنگستان زبان و ادب فارسی، و انجمن زبانشناسی ایران برگزار می شود. اطلاعات بیشتر درباره این نشست ها در سایت مرکز نشر دانشگاهی(www.iup.ac.ir) موجود است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 28 اسفند 1400 بروزرسانی: 28 اسفند 1400 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 823

به "وب نشست نقشه های مفهومی در واژه گزینی برگزار شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وب نشست نقشه های مفهومی در واژه گزینی برگزار شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید