وجود 3 گسل لرزه زا در استان تهران

به گزارش دنیای ویدئو، مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران از وجود سه گسل لرزه در این استان خبر داد و گفت: از این گسل ها توقع رفتار لرزشی وجود دارد و اقدامات مراقبتی در این خصوص ضروری است.

وجود 3 گسل لرزه زا در استان تهران

به گزارش ایرنا، منصور درجاتی اضافه نمود: گسل های زیادی در پهنه جانمایی استان تهران وجود دارد، اما سه گسل غربی- شرقی تهران، مشا و شهر ری لرزه زا محسوب می شود و همین زلزله 3.3 ریشتری امروز (دوشنبه) در شهر کیلان دماوند مربوط به گسل مشا است.

وی با بیان اینکه گسل مشا برای تهران و شهرستان های استان اهمیت دارد گفت: در این خصوص جلسات متعددی در دولت گذشته و اکنون اجرا شده و دستورالعمل های متعددی در این خصوص صادر شده است.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری تهران گفت: مهمترین اقدامات و دستورالعمل ها در بخش های امداد، نجات و همچنین ایمنی و آتش نشانی است و تمامی دستگاه ها از جمله ستاد مدیریت بحران، شهرداری ها و دستگاه های متعدد اجرایی باید به تکالیفشان عمل کنند.

به گفته وی، در دولت تازه نیز جلساتی در سطح رییس جمهور و وزیر کشور برگزار شده و مسئله ای در زمینه تدوین دستورالعمل ها وجود ندارد و باید در بخش اقدام و عمل دستگاه ها انجام وظیفه کنند.

وی بیان کرد: شناسایی گسل های فعال در استان تهران اجرا شده و همچنین دستگاه هایی همچون سازمان های نقشه برداری، زمین شناسی و همچنین پژوهشکده سوانح زلزله که وظیفه ذاتی این دستگاه ها بررسی لرزه و رفتار گسل است در حال فعالیت هستند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران ادامه داد: به نظر می رسد گسل مشا در شمال شرق تهران بیشترین فعالیت و بیشترین نقش را در وقوع زلزله در استان تهران دارد.

درجاتی در خصوص زلزله صبح امروز (دوشنبه) در شهر کیلان دماوند نیز گفت: این زلزله به بزرگی 3.3 ریشتر ساعت 07:09:32 روی داد که بلافاصله تیم های ارزیابی ستاد مدیریت بحران به محل اعزام شدند.

وی گفت: این زمین لرزه در موقعیت 35.43 شمالی و 52.23 شرقی و در عمق 14 کیلومتری زمین و همچنین در 15 کیلومتری شهر کیلان دماوند، 18 کیلومتری ایوانکی و 22 کیلومتری شهر آبسرد رخ داده و خسارت و تلفات جانی نداشته، اما همچنان تیم های ارزیاب در محل حضور دارند.

تهران علاوه بر پدیده های مخرب فرونشست به دلیل برداشت های بی رویه آب های زیرزمینی در میان گسل های متعددی محصور شده اند و به گونه ای از شمال تا جنوب و از شرق به غرب کشیده شده اند که به جرات می توان گفت استان تهران در زمینی مملو از گسل های فعال پیشرفته و باید در این زمینه اقدامات مراقبتی انجام شود.

منبع: فرارو
انتشار: 11 خرداد 1401 بروزرسانی: 11 خرداد 1401 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 881

به "وجود 3 گسل لرزه زا در استان تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وجود 3 گسل لرزه زا در استان تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید