کینه شتری آقامحمدخان از زندیه

به گزارش دنیای ویدئو، اما هم طایفه ای های وی، با کریم خان سازش کردند و پس از شکست محمدحسن خان در استرآباد، او را که در صدد فرار بود، به قتل رساندند و سر او را نزد کریم خان فرستادند.

کینه شتری آقامحمدخان از زندیه

اگر کمی تاریخ خوانده باشید، حتماً می دانید که آقامحمدخان، از کریم خان زند و خانواده اش، کینه ای شتری داشت! اما این که کینه شتری نخستین شاه قاجار، چگونه و از کجا شروع شد، خودش ماجرایی خواندنی است.

پدر آقامحمدخان، یعنی محمدحسن خان قاجار، رئیس طایفه آشاقه باش ایل قاجار، پس از به قتل رسیدن نادرشاه و با استفاده از هرج ومرج حاکم بر کشور، دست به طغیان زد و حتی توانست ضمن اتحاد با ترکمانان، لشکری برای توسعه قلمرو خود فراهم آورد.

این در حالی بود که مدعیان سلطنت در گوشه وکنار ایران، سخت به تکاپو افتاده و به دنبال کسب قلمرو وسیع تر بودند. محمدحسن خان که خود را در یک قدمی موفقیت می دید، توانست کریم خان زند را در استرآباد مغلوب کند و او را به سمت تهران عقب بنشاند؛ اما این پیروزی موقتی بود.

محمدحسن خان که توانسته بود پس از غلبه بر آزادخان افغان، اصفهان را اشغال کند، برای تأمین آذوقه سپاهش به غارت اموال مردم مبادرت ورزید و طبق روایت نویسنده رستم التواریخ، فریاد ستمدیدگان از ظلم محمدحسن خان به آسمان برخاست. همین رفتار، مقدمه ای برای شکست های پی درپی خان قاجار شد.

از پس کریم خان زند در شیراز برنیامد و به دنبال آن، اصفهان را هم به خان زند واگذاشت. کریم خان، به سرعت دفاع را به حمله تبدیل کرد و محمدحسن خان در برابر فوج سپاهیان زند، از آمل به استرآباد گریخت؛ اما هم طایفه ای های وی، با کریم خان سازش کردند و پس از شکست محمدحسن خان در استرآباد، او را که در صدد فرار بود، به قتل رساندند و سر او را نزد کریم خان فرستادند.

به این ترتیب، تشکیل سلسله قاجار، تا زمان مرگ کریم خان به تعویق افتاد و فرزندان محمدحسن خان، یعنی آقامحمدخان و حسینقلی خان، از خان زند کینه ای شتری به دل گرفتند.

منبع: روزنامه خراسان

منبع: فرادید
انتشار: 20 مهر 1399 بروزرسانی: 20 مهر 1399 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 15

به "کینه شتری آقامحمدخان از زندیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کینه شتری آقامحمدخان از زندیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید