یادداشتی حسین ملکی درباره نمایشگاه مجازی اسناد 40 سال تئاتر مقاومت

به گزارش دنیای ویدئو، تهران (پانا) - راهنمای بازدید از نمایشگاه مجازی اسناد 40 سال تئاتر مقاومت منتشر شد.

یادداشتی حسین ملکی درباره نمایشگاه مجازی اسناد 40 سال تئاتر مقاومت

به گزارش روابط عمومی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، حسین ملکی مدیر نمایشگاه مجازی اسناد 40 سال تئاتر مقاومت همزمان با شروع به کار این رویداد در یادداشتی نوشت:

شروع جنگ تحمیلی در شهریور 1359 و شرایط زیستی منحصر به فردی که متعاقب آن پدید آمد، برای هنر نمایش ایران فراوری موضوع و برای تئاتر کشور که انقلاب اسلامی مفاهیمش را دگرگون نموده بود فراوری مفهوم کرد. در این بین تئاتر از میان نقش های مختلفش در طول تاریخ، نقش رسانه ای خود را پررنگ تر جلوه داد و نه تنها در تالارهای نمایش تجلی حماسه های درون و برون جبهه ها شد، بلکه در پی یک مکان گریزی پیشرو، به پادگان ها و نهادهای نظامی، مساجد، خطوط مقدم جبهه و حتی اردوگاه اسرای ایرانی در خاک دشمن نیز گسترش یافت تا نشان دهد تئاتر همیشه باید عضوی زنده از جامعه باشد تا بتواند بخشی از فرهنگ شود. اجرای نمایش های کمدی در سنگر رزمندگان و اجرای نمایش های حماسی در تالار های تئاتر در دهه 60، تمایل به نشان دادن نقش اجتماعی و تبلیغاتی تئاتر توسط فعالان این حوزه را به اثبات می رساند. اتفاقی که در دهه 70 و پس از جنگ نیز رخ داد و با شکل گیری جشنواره های مختلف در این دوران،گونه ای به انواع دسته بندی های موضوعی مرسوم تئاتر در ایران افزود. گونه ای به نامتئاتر مقاومتکه ریشه تاریخی اش به پایداری ملت های تحت سلطه در مقابل استثمار قدرت های جهانی بازمی شود و با نمایش های فراوری شده در این کشورها همپوشانی دارد.

نمایش هایی که در این دهه و پس از آن همیشه سعی نموده اندجای تبلیغات، روایت گر حماسه مقاومت و جنگ در تاریخ معاصر باشند. حال در سی ونهمین جشنواره تئاتر فجر به مناسبت چهلمین سالگرد شروع جنگ تحمیلی، مجالی فراهم آمده است تا تاریخ تئاتر مقاومت در قالب نمایشگاه مجازی اسناد روایت شود. این نمایشگاه کوششی برای گردآوری داده هایی بصری است که در طول این سال ها جدی گرفته یا نگرفته شده اند. نمایشگاهی که با در معرض نمایش قرار دادن اسناد پدیده ها و رویدادهای مربوط به آنها، امکانی برای فهم، ارزیابی و داوری آنها فراهم می آورد. چراکه جمع آوری اسناد و امکان ارجاع به آنها موجب تاریخی شدن رویدادها و پدیده ها خواهد شد و یاری می نماید تا فاصله تاریخی سبب کج فهمی یا عدم فهم آنهانشود. این نمایشگاه گامی کوچک در جهت عینیت بخشیدن به گذشته ای است که تا امروز عموما شناخت ما از آن بیش از هرچیز برپایه حس و تحلیل های ارزیابی نشده شکل گرفته است. امید است این نمایشگاه نظر به بهره گیری از تجربیات بزرگانی که تا به امروز در این حوزه پژوهش ها و مطالعاتی انجام داده اند،با تمام کاستی هایش مواد و مصالح مناسبی برای پژوهشگران حوزه تئاتر مقاومت گردآوری نموده باشد.

راهنمای بازدید از این نمایشگاه مجازی اسناد 40 سال تئاتر مقاومت به توضیح زیر ارائه می شود:

شیوع ویروس کرونا و سلب امکان های مختلف برای اجتماع و حضور افراد سبب شده است نمایشگاه اسناد 40 سال تئاتر مقاومت به صورت دیجیتال و مجازی برگزار شود. شرایطی که ظرفیت هایی ارائه می دهد و امکان هایی را سلب می نماید. از جمله ظرفیت های ارائه اسناد به صورت دیجیتال می توان به امکان سهولت دسترسی عموم به اسناد و جنبه بایگانی پیدا کردن آنها اشاره نمود و از جمله مهمترین امکانی که سلب می شود عدم شکل گیری دیدار های اجتماعی میان گروه های مختلف با تاریخ، اسناد و یکدیگر است.

ارائه بخش های مختلف محتواهای این نمایشگاه به صورت روزانه در سایت جشنواره و سایت ایران تئاتراز روز چهاردهم تا بیستم بهمن ماه خواهد بود.

به منظور پرداختی دقیق تر و جامع تر از تاریخ 40 سال تئاتر مقاومت، رویدادهای تئاتری مربوط به این حوزه در بازه زمانی شهریور 1359 تا بهمن 1399 به صورت سالانه مورد آنالیز قرار گرفته اند.

تئاتر مقاومت در مقیاس داخلی و خارجی تعاریف گسترده ای دارد اما تعریفی که جمع آوری اسناد این نمایشگاه با توجه به آن اجرا شده است، نمایش ها و به طور کلی تمامی رویدادهای مربوط به جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و مسائل متعاقب آن است.

انواع رویدادهای مربوط به تئاتر مقاومت که در این نمایشگاه مورد آنالیز قرار گرفته اند مواردی از جمله مجموعه اجراهای مقاومت (اجرا در تالارها، اجراهای محیطی و انواع تئاترهای بیرونی، خیابانی، تئاتر در نهادهای نظامی و پادگان ها، تئاتر در جبهه، تئاتر در پناهگاه، تئاتر در مدارس، تله تئاترها)، نمایشنامه ها، کتاب های شاخص و مرجع، جشنواره ها، رویدادها، همایش ها و سمینارهای پژوهشی، شهدای هنرمند حوزه تئاتر و انتها نامه ها با موضوع تئاتر مقاومت هستند.

انواع اسناد قابل ارائه در نمایشگاه دیجیتال اسناد 40 سال تئاتر مقاومت، پوستر، عکس، بروشور، تصویر جلد کتاب و نشریات، تصویر بریده جراید و فیلم هستند.

سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری حسین مسافرآستانه تا 20 بهمن در حال برگزاری است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 311

به "یادداشتی حسین ملکی درباره نمایشگاه مجازی اسناد 40 سال تئاتر مقاومت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادداشتی حسین ملکی درباره نمایشگاه مجازی اسناد 40 سال تئاتر مقاومت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید