افزایش مبادلات تجاری با ارمنستان برای جایگزینی ترکیه

به گزارش دنیای ویدئو، جلسه کمیسیون صادرات اتاق تبریز با آنالیز موضوع ظرفیت های استان برای افزایش مراودات مالی با کشورهای همسایه و به خصوص دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان در محل اتاق تبریز برگزار گردید.

افزایش مبادلات تجاری با ارمنستان برای جایگزینی ترکیه

با ما سفر کنید و با تور ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

رئیس اتاق تبریز در این جلسه با بیان اینکه برای افزایش مراودات با کشورهای همسایه و به خصوص ارمنستان و آذربایجان، احتیاج به نقشه راه داریم، گفت: اینکه طی جلساتی تنها آغاز به کلی گویی کنیم، قطعاً کافی نیست بلکه باید با تدوین نقشه راه، جزییات را معین نموده و برای هرکدام از این جزییات، برنامه ریزی لازم را داشته باشیم.

یونس ژائله ادامه داد: باید تجارت را با نظم خاصی بر روی خط ریل صحیح به حرکت درآوریم درحالی که اکنون یکسری بی نظمی هایی در تجارت دیده می گردد. نباید هر فردی اقدام به یک حرکت جزیره ای در گوشه ای نموده و تنها به فکر منافع خود باشد، بلکه صادرات احتیاج به اصول و نظم خاصی دارد.

او با اشاره به ماجرای نخجوان و اشغال بازارهای آن توسط محصولات ترکیه ای گفت: متأسفانه ما حتی برای بازار نخجوان نیز برنامه ریزی صحیحی نداشته ایم و دراین بین، طرف ترکیه ای به راحتی توانسته بازار نخجوان را در دست بگیرد.

ژائله با اشاره ای به ظرفیت های ویژه بازار ارمنستان به منظور صادرات محصولات استان گفت: طی جلسات آینده این کمیسیون می توان با تجار و فعالان بخش خصوصی که مراودات مالی با کشور ارمنستان دارند، جلسه ای برگزار کرد تا آن ها نیز با مطرح کردن نقطه نظرات خود و از سوی دیگر افزایش شرکای تجاری در کشور ارمنستان، راه را برای صادرات بیشتر به این کشور باز نمایند.

ایران می تواند در بازار ارمنستان جایگزین ترکیه گردد

دبیر میز ارمنستان نیز در این جلسه با اشاره به فرصت های پساجنگ قره باغ کوهستانی گفت: کریدور زمینی استان آذربایجان شرقی، ارمنستان به عنوان دروازه ورود جمهوری اسلامی ایران به اتحادیه مالی اوراسیا، منطقه آزاد جنوب ارمنستان (مغری) و منطقه آزاد ارس به عنوان منطقه مشترک آزاد تجاری ایران با اتحادیه مالی اوراسیا، استان آذربایجان شرقی به عنوان یکی از مسیرهای کریدور ترانزیتی جنوب - شمال (کریدور خلیج فارس - روسیه / دریای سیاه) و استفاده از ظرفیت ها و توانمندی های استان برای تسخیر بازار ارمنستان به دنبال تحریم ورود کالاهای ترکی به ارمنستان ازجمله این ظرفیت ها است.

علیرضا نظیف ادامه داد: در میان کشورهای مهم صادرنماینده به ارمنستان، ایران با 6.4 درصد بعد از روسیه و چین در رتبه سوم قرار گرفته است که بیش از 49 درصد صادرات به ارمنستان از گمرکات استان انجام می گردد.

او با اشاره ای به گزارش سازمان توسعه تجارت در تیرماه 99، کل پتانسیل صادراتی ایران به بازار ارمنستان را 1.7 میلیارد دلار بیان کرد و گفت: این در حالی است که کل ارزش تجارت دوجانبه ایران و ارمنستان در سال 2019 به بیش از 408 میلیون دلار بالغ شده است.

نظیف، کریدور زمینی آذربایجان شرقی - ارمنستان را دروازه ورود ایران به اتحادیه مالی اوراسیا دانسته و گفت: تشکیل کارگروه ویژه توسعه روابط آذربایجان شرقی با اتحادیه مالی اوراسیا و میز اوراسیا، برگزاری سمینار بین المللی معرفی ظرفیت های همکاری ایران و اتحادیه اوراسیا در تبریز و منطقه آزاد ارس با حضور سفرای پنج کشور عضو اتحادیه و ایران و ساماندهی پایانه مرزی نوردوز در شأن دروازه اوراسیا، بسترسازی و فراهم نمودن زیرساخت های لازم و مجهز پایانه و گمرک نوردوز برای پذیرش روبه افزایش حجم واردات و صادرات اوراسیا و ایران از پیشنهاد های مدنظر برای افزایش مراودات مالی با اتحادیه مالی اوراسیا است.

دبیر میز ارمنستان با اشاره به تصمیم دولت ارمنستان برای تحریم ورود کالاهای ترکیه از ابتدای ژانویه گفت: به دنبال این موضوع، دولت ارمنستان کوشش خواهد نمود، حجم واردات از بازارهای دیگر را افزایش دهد تا صادرات 300 میلیون دلاری ترکیه به ارمنستان جبران گردد. کالاهای فراوری جمهوری اسلامی ایران، روسیه، چین و کشورهای جنوب شرقی آسیا در اولویت جایگزینی با کالاهای ترکیه هستند.

حجم تجارت با اوراسیا، یک میلیارد و 350 میلیون دلار

محمدنقی هنربر، رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صمت استان نیز در این جلسه، میزان حجم تجارت با اوراسیا در طول 8 ماه نخست سال 99 را یک میلیارد و 350 میلیون دلار عنوان نموده و بر لزوم برنامه ریزی برای شناسایی بازارهای هدف تأکید کرد.

مدیرکل استاندارد آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با تأکید بر لزوم افزایش کیفیت کالاهای صادراتی از استان گفت: درصورتی که کالایی با کیفیت کم و استاندارد نامناسب به دیگر کشورها صادر گردد، وجهه محصولات استانی خراب شده و دیگر نمی توان انتظار افزایش صادرات به کشورهای دیگر را داشت.

سهند شهبازی، مدیر امور بین الملل اتاق تبریز نیز در این جلسه با اشاره ای به لزوم برنامه ریزی برای پیشبرد اقتصاد استان و کشور در دوران پساکرونا، موضوع آموزش در بین نهادها و ارگان های رسمی را یکی از ارکان مهم برنامه های یاد شده، عنوان نموده و از ظرفیت های قابل استفاده برای بهره برداری بیشتر در دوران پساکرونا سخن گفت.

در انتهای این جلسه مقرر شد، جلساتی با حضور تجاری که با ارمنستان مبادله تجاری دارند، در محل اتاق تبریز برگزار شده و ظرفیت و فرصت های تجاری هر دو کشور مورد آنالیز قرار گیرد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 9 دی 1399 بروزرسانی: 9 دی 1399 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 183

به "افزایش مبادلات تجاری با ارمنستان برای جایگزینی ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش مبادلات تجاری با ارمنستان برای جایگزینی ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید