اگر کلسترول خونتان بالاست بخوانید

به گزارش دنیای ویدئو، رعایت الگو های تغذیه ای سالم در مصرف میان وعده ها، مخصوصا برای افراد مبتلا به بیماری های مختلف مثل افراد مبتلا به کلسترول خون بالا ضروری است.

اگر کلسترول خونتان بالاست بخوانید

به گزارش سلامت، خوردن میان وعده قطعا می تواند بر سلامت شما تاثیرگذار باشد، اما باید تلاش کنیم که این تاثیرگذاری در محدوده اثرات مثبت جای بگیرد. رعایت الگو های تغذیه ای سالم در مصرف میان وعده ها، مخصوصا برای افراد مبتلا به بیماری های مختلف مثل افراد مبتلا به کلسترول خون بالا ضروری است.

اگر شما هم یکی از افراد مبتلا به کلسترول خون بالا هستید، حتما از عادت های تغذیه ای زیر در مصرف میان وعده هایتان دوری کنید.

1. فیبر ها را فراموش می کنید

انواع خوراکی ها و تنقلات تصفیه شده دارای فیبر بسیار کمی هستند یا اصلا فیبر ندارند و در نتیجه هیچ کاری برای کنترل کلسترول خون شما انجام نمی دهند.

فیبر ها در دستگاه گوارش به کلسترول می چسبند و از همین طریق سطح کلسترول خون را کاهش می دهند. به همین دلیل هم متخصصان تغذیه تاکید می کنند که مصرف خوراکی های سرشار از فیبر برای افراد مبتلا به کلسترول خون بالا ضرورت دارد.

2. از قبل برنامه ریزی ندارید

اگر می خواهید که میان وعده های سالمی را انتخاب کنید و از خوراکی های ناسالم دور بمانید، باید از قبل برای مصرف میان وعده ها برنامه داشته باشید و همیشه طبق برنامه عمل کنید.

به گفته متخصصان تغذیه، همان طور که باید برای وعده های غذایی اصلی برنامه داشته باشیم، برنامه ریزی برای مصرف میان وعده ها نیز ضروری است، زیرا از تصمیمات هیجانی در انتخاب خوراکی های ناسالم جلوگیری می کند. میان وعده های انتخاب شده حتما باید حاوی فیبر باشند، زیرا فیبر به عنوان یک ماده مغذی مهم برای دفع کلسترول عمل می کند.

3. میان وعده های رنگارنگ و متنوع را انتخاب نمی کنید

میوه ها و سبزیجات رنگارنگ، هم فیبر زیاد و هم حجم مطلوبی دارند، درحالی که کالری کمی به بدن می رسانند؛ بنابراین با استفاده از میوه ها و سبزیجات مختلف می توانیم حجم کلی میان وعده ها را افزایش دهیم و مدت زمان احساس سیری را طولانی تر کنیم.

یکی از ویژگی های مهم میوه ها و سبزیجات این است که به کاهش کلسترول خون کمک می کنند. درواقع، این مواد غذایی در گروه بهترین منابع حاوی فیبر قرار می گیرند و درنتیجه کلسترول خون را کاهش می دهند، درحالی که به متعادل سازی باکتری های روده هم کمک می رسانند و تنوع باکتری های روده را بیشتر می کنند. مطالعات اخیر نشان داده اند که حفظ تنوع باکتریایی روده با حفظ کلسترول خون در محدوده عادی مرتبط است.

4. از میان وعده های سالم، اما حاوی کالری دوری می کنید

بسکمک از افراد تلاش می کنند که از میان وعده های سرشار از کالری دور بمانند، حتی اگر این میان وعده ها واقعا در گروه مواد غذایی سالم قرار بگیرند. با این حال، تحقیقات علمی ثابت کرده اند که اگر در طول روز به خوبی تغذیه نکنیم و کالری مناسبی را از طریق صبحانه، ناهار و میان وعده ها دریافت نکنیم، در اواخر شب با احساس گرسنگی شدید روبرو می شویم.

خوردن شبانه اغلب با اضافه وزن و افزایش خطر ابتلا به کلسترول خون بالا مرتبط است. با این حال، گنجاندن میان وعده های سالم و متعادل در رژیم غذایی می تواند اشتها را پایدار نگه دارد و مانع پُرخوری در اواخر شب شود.

زیاده روی در مصرف چربی ها می تواند به معنای دریافت کالری زیاد و افزایش وزن ناخواسته باشد، اما از قلم نیاندازید که وجود چربی های سالم در رژیم غذایی هم ضروری است و هم به حفظ کلسترول خون در محدوده سالم کمک می کند. بنابراین، استفاده از مغز ها و دانه های خام را در کنار غلات سبوس دار جدی بگیرید.

منبع: فرارو
انتشار: 4 مرداد 1401 بروزرسانی: 4 مرداد 1401 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 931

به "اگر کلسترول خونتان بالاست بخوانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر کلسترول خونتان بالاست بخوانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید