ایرانسل: بومی سازی تجهیزات 5G با سرعت ادامه دارد

به گزارش دنیای ویدئو، در میزگرد آنلاین بومی سازی صنعت ICT (دستاوردهای نوین اپراتورهای موبایل) در بیست و نهمین کنفرانس مهندسی برق ایران، ایرانسل بر گسترش حمایت از بومی سازی در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران، به خصوص تجهیزات 5G، تأکید کرد.

ایرانسل: بومی سازی تجهیزات 5G با سرعت ادامه دارد

اخبار شرکت ها؛ به گزارش روابط عمومی ایرانسل، این میزگرد، بعدازظهر سه شنبه 28 اردبیهشت ماه، با حضور دکتر حسن بولوردی معاون فنی و مهندسی ایرانسل، مهندس فرامرز رستگار دبیر و عضو هیأت مدیرۀ سندیکای مخابرات، دکتر حمید بهروزی قائم مقام، مهندس مرتضی طاهری بخش معاون فنی و مهندسی شبکه و دکتر وحید شاه منصوری معاون شبکه های نوین مرکز تحقیق و توسعۀ همراه اول، دکتر عباس محمدی عضو هیأت علمی دانشکدۀ مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دکتر محمدرضا پاکروان عضو هیأت علمی دانشکدۀ مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف و نیز جمعی از فعالان صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات به صورت آنلاین برگزار گشت.

معاون فنی و مهندسی ایرانسل در این میزگرد، به برنامه ایرانسل در حمایت از بومی سازی صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات در ایران اشاره کرد و با بیان این که ایرانسل از ابتدای تأسیس، همواره به تولید داخل و ظرفیت های داخلی توجه داشته است، گفت: از ابتدای سال 1398 و با افتتاح مجموعۀ ایرانسل لبز به عنوان بازوی تحقیق و توسعه، ایرانسل به صورت جدی گامی در استفاده از توان و ظرفیت شرکت های داخلی در راستای بومی سازی تجهیزات و نیازمندی های خود برداشته است.

وی اضافه کرد: ذیل مجموعۀ ایرانسل لبز، علاوه بر بخش تحقیق و توسعه، آکادمی ایرانسل و مرکز نوآوری ایرانسل نیز تشکیل شده است تا برای استفاده از توان استارتاپ ها و حمایت از آنها، اقدامات لازم به صورت متمرکز انجام شود.

بولوردی ادامه داد: مشارکت با دانشگاه ها و تعریف آزمایشگاه های مشترک و ایجاد زیرساختی برای استفادۀ دانشجویان، استادان و شرکت های دانش بنیان، از جمله مهمترین برنامه های ایرانسل است که در این زمینه، آزمایشگاه 5G ایرانسل در دانشگاه تربیت مدرس راه اندازی شده و در اختیار جامعۀ علمی کشور قرار گرفته است و تأسیس آزمایشگاه مشابه در برخی دیگر از دانشگاه ها نیز در برنامۀ ایرانسل قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: از مهمترین نتایج عملیاتی اقدامات ایرانسل در بخش تحقیق و توسعه، این است که مودم بومی نسل پنج را تست کرده ایم و در مرحلۀ تولید انبوه آن با حمایت ایرانسل هستیم و حمایت از تولید آنتن بومی را نیز در برنامه داریم.

معاون فنی و مهندسی ایرانسل تأکید کرد: ایرانسل از سال 1395 مطالعه بر روی 5G را به صورت پایلوت و آزمایشگاهی شروع کرده بود و در سال 1396، برای نخستین بار در ایران، نمونه ای از شبکۀ کامل نسل پنج را در حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، آزمایش کرد. در اول مرداد 1399، ایرانسل پیروز شد نخستین سایت تجاری 5G ایران را راه اندازی کند و هم اکنون در چهار شهر ایران، هفت سایت تجاری نسل پنج تلفن همراه را به بهره برداری رسانده است و این سایت ها در حال خدمات رسانی به مردم عزیز ایران هستند.

وی اضافه کرد: علاوه بر راه اندازی سایت ها، در ساختمان مرکزی ایرانسل، زیرساخت های لازم برای میزبانی از شرکت های فناور متقاضی تست در لایۀ دسترسی و هستۀ شبکه، هم به صورت آفلاین و هم در قالب شبکۀ آنلاین، آماده است.

بولوردی همچنین در پاسخ به پرسشی در زمینۀ سرمایه گذاری اپراتورها در بومی سازی پیشنهاد کرد که بخشی از سهم درآمدی دولت از اپراتورها، به صورت نظام مند و در قالب یک صندوق، در نهادی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، تخصیص یابد و به صورت مستمر در بخش بومی سازی هزینه شود.

بیست و نهمین کنفرانس مهندسی برق ایران، با مشارکت و حضور ایرانسل به عنوان حامی اصلی، به صورت آنلاین و نیمه حضوری، برگزار می شود. ایرانسل در این کنفرانس، به انتقال تجربیات خود دربارۀ پیشتازی در زمینه هایی همچون راه اندازی 5G و مطالعات 6G می پردازد.

این کنفرانس در محورهای الکترونیک، قدرت، کنترل، مخابرات، کامپیوتر و مهندسی پزشکی، توسط انجمن علوم مهندسی برق ایران و دبیرخانه دائمی کنفرانس در دانشگاه امیرکبیر، از 28 تا 30 اردبیهشت ماه 1400 به صورت آنلاین و نیمه حضوری برگزار می شود و با سخنرانی دکتر بیژن عباسی آرند مدیرعامل ایرانسل، پایان می یابد.

ایرانسل، اولین و بزرگترین اپراتور دیجیتال ایران و نخستین ارائه دهندۀ خدمات نسل پنجم تلفن همراه (5G) در ایران، با هدف شناسایی و تشویق ایده های نوآورانه در صنعت برق و مخابرات، بحث و مصاحبه و انتقال تجربیات در زمینۀ ارائۀ خدمات مبتنی بر فناوری های نوین تلفن همراه مانند خدمات 5G و مطالعات در زمینۀ فناوری نسل ششم (6G)، ارائۀ خدمات زندگی هوشمند مبتنی بر فناوری اینترنت اشیا، تجربه های راه اندازی مرکز نوآوری ایرانسل و فعالیت در زمینۀ نوآوری، تحقیق و توسعه و آموزش و نیز ارائۀ مزیت ها و توانمندی های خود برای جذب فارغ التحصیلان نخبۀ دانشگاهی، در این کنفرانس حضور دارد.

در این کنفرانس که با هدف گسترش دانش فنی در گرایش های مختلف مهندسی برق، از طریق ایجاد محیطی جهت مصاحبه علمی و تخصصی، ارائه آخرین یافته های تحقیقاتی و همچنین تشویق پژوهشگران برنامه ریزی شده است، برنامه های جنبی شامل دوره های آموزشی کوتاه مدت، میزگرد تخصصی و نمایشگاه تجهیزات مهندسی برق نیز با رعایت پروتکل های بهداشتی و به صورت آنلاین و نیمه حضوری انجام می شود.

دکتر بیژن عباسی آرند مدیرعامل ایرانسل، پنجشنبه 30 اردیبهشت، در اختتامیۀ این کنفرانس، با موضوع تحول دیجیتال؛ دروازه ای به آیندۀ تمام دیجیتال سخنرانی می کند.

همچنین امروز سه شنبه 28 اردبیهشت ماه، در میزگرد دیگری در قالب این کنفرانس، معاون منابع انسانی ایرانسل در زمینۀ فارغ التحصیلان دانشگاه ها و اشتغال در صنعت برق و مخابرات، با حاضران به بحث و مصاحبه پرداخت.

در کارگاه جانبی این کنفرانس با عنوان شبکه های موبایل و بهینه سازی رادیویی آن نیز، ایرانسل تجربیات خود در این زمینه را با شرکت کنندگان به اشتراک گذاشته و جوابگوی پرسش های آنان بود.

اطلاعات بیشتر دربارۀ بیست و نهمین کنفرانس مهندسی برق ایران، در وب سایت این کنفرانس به نشانی iceeconf.ir در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 21 خرداد 1400 بروزرسانی: 21 خرداد 1400 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 478

به "ایرانسل: بومی سازی تجهیزات 5G با سرعت ادامه دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایرانسل: بومی سازی تجهیزات 5G با سرعت ادامه دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید