این 5 حالت بدن به اعتماد طرف مقابل لطمه می زنند

به گزارش دنیای ویدئو، تهران (پانا) - یادگیری شناخت زبان بدن و رمزگشایی معنای آن ها ارزش دارد. بعلاوه مهم است که ما بتوانیم زبان بدن خودمان را به گونه ای صیقل دهیم تا در مواقع لزوم بتواند به نفع ما بازی نمایند. برای دستیابی به این هدف، در این درس 5 حالت بیانی بدن را آنالیز می کنیم که به اعتماد طرف مقابل ما لطمه می زنند اما می توان آنها را دوباره از نو خلق کرد.

این 5 حالت بدن به اعتماد طرف مقابل لطمه می زنند

به گزارش عصر ایران، افراد در روابط با یکدیگر خصوصاً وقتی که آشنایی قبلی وجود ندارد بیش از آن که از زبان و بیان یکدیگر متأثر شوند از رفتار بدن و قیافه ای که به خود می گیریم (و به اصطلاح زبان بدن خوانده می گردد)، بر هم تأثیر می گذارند.

آشنایی با زبان بدن در روابط اجتماعی و مراودات کوتاه مدت بسیار حیاتی است و می تواند ما را در برقراری روابط بهتر با دیگران یاری کند.

در این درس با 5 رفتاری آشنا می شویم که بروز آنها موجب بی اعتمادی در طرف مقابل شده و به رابطه خلل وارد می نماید. البته زبان بدن عموماً غیر ارادی است اما با مطلعی و شناخت از آن ها می توان بدن را مدیریت کرد.

چرا شناخت زبان بدن مهم است؟

در اغلب موقعیت های اجتماعی که تعاملات کوتاه مدت است مثل مصاحبه های شغلی یا حضور در مجامع عمومی یا میهمانی ها، افراد تصوری را از ما می گیرند که بخشی از آن مطلعانه است و بخشی از آن نیست.

به عبارت دیگر نظر دیگران نسبت به ما تنها با سخنانی که می گوییم شکل نمی گیرد بلکه دیدگاه نهایی افراد نسبت به ما بر اساس آنچه به وسیله حرکات و زبان بدن ما بیان می گردد شکل می گیرد.

این امر در موقعیت هایی که می خواهیم بر کسی که از نظر احساسی به ما علاقه مند است تأثیر خوبی بگذاریم نیز اهمیت دارد. در این حالت می خواهیم رفتار ما احساس خوشایند و مثبتی به طرف مقابل بدهد.

در واقع چنانکه آلن پیز می گوید: قوی بودن به معنای این است که بتوانید تناقضات بین کلام و زبان بدن فردی دیگر را تشخیص دهید.

به همین علت یادگیری شناخت زبان بدن و رمزگشایی معنای آن ها ارزش دارد. بعلاوه مهم است که ما بتوانیم زبان بدن خودمان را به گونه ای صیقل دهیم تا در مواقع لزوم بتواند به نفع ما بازی نمایند.

برای دستیابی به این هدف، در این درس 5 حالت بیانی بدن را آنالیز می کنیم که به اعتماد طرف مقابل ما لطمه می زنند اما می توان آنها را دوباره از نو خلق کرد.

مراقب باشید، این 5 حالت موجب سوءظن دیگران به شما می شوند

1. لب گزیدن؛ گاز گرفتن لب پایین را رها کنید

لب زیرین را گزیدن به هر شکلی که باشد با آنچه که دارید می گویید در ارتباط است. هنگامی که حین صحبت با دیگری لب پایینی خود را می گزید، قیافه تان این گونه بیان می نماید که به حرفی که می زنید اعتقاد ندارید یا دروغ می گویید. این یکی از حالاتی است که بدون آنکه خود یا مخاطبتان لزوماً از آن مطلع باشید گفته های شما مشکوک یا جعلی تعبیر می گردد.

این حالت بعلاوه نشان می دهد که شما چیزی را پنهان می کنید. مردم معمولاً می گویند لب هایم را گاز گرفتم تا در خصوص این یا آن چیز صحبت نکنم. این تفسیر نادرستی است. وقتی لبتان را می گزید، به طرف مقابل این طور تلقین می گردد که انگار چیزی وجود دارد که شما از او پنهان می کنید و تا حدی با گفته شما مغایرت دارد.

2. چین انداختن به پیشانی یا جمع کردن ابرو؛ وقتی که مداوم باشد و عادت گردد

ابروهای خمیده و پیشانی چین افتاده نشانه عصبانیت، دلخوری یا اختلاف نظر است. در واقع این یکی از قیافه هایی است که بیشتر اوقات وقتی استرس داریم به خود می گیریم اما، افرادی هستند که این کار را اغلب انجام می دهند به آن عادت می نمایند و در نهایت چین و شیارها در پیشانی شان حک می گردد.

ما وقتی می ترسیم یا عصبی هستیم، ابروهایمان را جمع نموده و به اصطلاح اخم می کنیم؛ بعلاوه وقتی به چیزی دقیق می شویم نیز ابروهای خود را جمع می کنیم. این قیافه عدم اعتمادبه نفس را نشان می دهد و در ارتباط با دیگران این طور القا می نماید که ما در موقعیت دفاعی قرار گرفته ایم یا به طرف مقابل اعتماد نداریم.

3. پلک زدن مکرر و سریع باعث بدگمانی و بی توجهی می گردد

این یکی از سخت ترین رفتارهای بدن برای کنترل کردن است. چراکه پلک زدن واکنشی تقریباً اتوماتیک نسبت به موقعیت هایی است که باعث ایجاد عصبیت می شوند. ما به طور معمول هر دقیقه 14 تا 17 بار پلک می زنیم. اما وقتی عصبی هستیم این پلک زدن ها به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

بدترین قسمت زمانی است که آغاز به پلک زدن زیاد و سریع می کنیم. در این حالت توجه طرف مکالمه به این رفتار متمرکز می گردد و آن ها به جای شنیدن سخنان ما توجهشان به قیافه ما که حاکی از ناامنی و عصبی بودن است جلب می گردد و چه بسا به حرف های ما بدگمان شوند.

4- مخفی کردن دست ها حین صحبت؛ از دست ها در مکالمه یاری بگیرید

دستان ما بیان ناب است. آن ها بر آنچه شما می گویید تأکید می نمایند، پرهیز می دهند، نقطه می گذارند یا مکمل سخنان ما هستند. به همین علت است که وقتی کسی حین حرف زدن دست هایش را به اطراف حرکت می دهد و با اصطلاح پر شور سخن می گوید، دیگران او را فردی خودجوش و قابل اعتماد می دانند. این رفتاری است که در مخاطب احساس صداقت ایجاد می نماید.

از سوی دیگر، وقتی شخصی هنگام صحبت دست های خود را پنهان می نماید، موضوع کاملاً برعکس می گردد و انگار او چیزی را پنهان می نماید. قرار دادن دستان خود در جیب، پنهان کردن آن ها در زیر میز و یا میان بازوها هم همین تلقی را در مخاطب ایجاد می نماید. وقتی این کار را انجام دهید، مانعی برای برقراری ارتباط با دیگری ایجاد می کنید.

5. لبخند نزدن، یا همواره خندیدن؛ این دو رفتار باعث سوءِظن می شوند

لبخند زدن یکی از دل انگیزترین رفتارهای آدمی است. وقتی کسی به شما لبخند می زند، بدون اینکه حتی شما متوجه شوید، به شما یاری می نماید تا در آن مکالمه مثبت باشید. لبخند زدن مدل فوق العاده ای برای ایجاد گفتگوی مثبت، آرام و محبت آمیز است.

اما، وقتی کسی مدام لبخند می زند یا می خندد، می تواند تأثیر منفی داشته باشد. در این سناریو چیزی که او ابراز می نمایند عصبی بودن، عدم تمرکز یا میل بیش از حد برای پذیرفته شدن است. این پیامی مثبت نیست و در واقع مانعی در برابر فرد می گردد که به مقدار کافی از شما قدردانی کند.

*هدف همه این سناریوها، ایجاد یا نشان دادن هویتی مبدل یا جعلی از خودمان به دیگران نیست، بلکه دقیقاً برعکس است. به وسیله مطلعی به این رفتارها و قیافه ها، فرد می تواند خیلی بهتر خودش را بشناسد؛ بنابراین، با مطلعی از نحوه برقراری ارتباط با دیگران، می توانید پیامی را که واقعاً می خواهید به وسیله زبان بدن خود بیان کنید، تنظیم کنید درست همانطور که با جمله بندی های سخنانمان را تنظیم می کنیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 30 دی 1400 بروزرسانی: 30 دی 1400 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 759

به "این 5 حالت بدن به اعتماد طرف مقابل لطمه می زنند" امتیاز دهید

1 کاربر به "این 5 حالت بدن به اعتماد طرف مقابل لطمه می زنند" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این 5 حالت بدن به اعتماد طرف مقابل لطمه می زنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید