برگزاری جشن ثبت ملی لباس محلی روستای ابیانه

به گزارش دنیای ویدئو، روستای ابیانه میزبان اجرای جشن ثبت ملی لباس محلی شد.

برگزاری جشن ثبت ملی لباس محلی روستای ابیانه

جشن ثبت ملی لباس محلی روستای ابیانه به همراهی احمد دانیالی معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی، فریدون الله یاری مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان، مرتضی صفاری نطنزی نماینده مردم شهرستان نطنز در مجلس شورای اسلامی و مسئولان محلی و مردم روستای ابیانه اجرا شد.

احمد دانیالی با ابراز خرسندی از اولین حضورش در ابیانه که با جشن میلاد امام علی (ع) و ثبت ملی پوشاک مردم ابیانه همراه شده بیان کرد که ثبت جهانی روستا با برنامه ریزی علمی و اصولی و با در نظر گرفتن توانمندی های این روستا، سریع تر انجام شود.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان نیز با تبریک ایام میلاد با سعادت امیرمؤمنان علی (ع) گفت:

پوشاک همواره نمادی از هویت مردم یک جامعه در طول تاریخ به شمار می رفته، لذا بر همگی ما واجب است که در حفظ پوشاک سنتی در جای جای میهن عزیز اسلامی خود به عنوان بخشی از نماد ملی و هویت جامعه کوشا باشیم.

وی ادامه داد:

خوشبختانه در طی دو سال اخیر ثبت ملی میراث ناملموس و ملموس این روستا از توسعه خوبی برخوردار بوده به گونه ای که در یک ماه پایانی سال 1396 ضمن ثبت ملی عرصه روستا، پیروز به ثبت ملی پوشاک مردم این روستای تاریخی نیز شدیم.

او با اشاره به تلاش در راستای ثبت جهانی این روستای تاریخی گفت:

خرسندم که به آگاهی برسانم فرایند ثبت ملی آثار ملموس و ناملموس این روستا از توسعه خوبی برخوردار است، به گونه ای که هم اکنون تعداد آثار ثبتی در این روستا با آمار کل برخی شهرستان های استان برابری می کند. با این وصف امیدواریم جشن بعدی در ابیانه، اختصاص به پاسداشت ثبت جهانی این روستا داشته باشد، لذا هم اکنون به شدت در حال تلاش برای تدوین پفراینده برای ثبت جهانی این روستای زیبا و تاریخی هستیم.

لوح ثبت ملی لباس مردم محلی ابیانه با حضور مسئولان سازمان میراث فرهنگی و مسئولان محلی شهرستان نطنز و روستا در پایان مراسم رونمایی شد و از خیاطان لباس سنتی مردم روستای ابیانه تقدیر و قدردانی شد.

قبل از اجرای این مراسم معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی به همراه مدیر کل میراث فرهنگی استان و جمعی از مسئولان محلی از بافت تاریخی، جاذبه ها و تأسیسات گردشگری شهرستان نطنز نیز بازدید کردند.

عکس کاور از حسین بامداد

منبع: کجارو / میراث آریا
انتشار: 29 بهمن 1400 بروزرسانی: 29 بهمن 1400 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 792

به "برگزاری جشن ثبت ملی لباس محلی روستای ابیانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری جشن ثبت ملی لباس محلی روستای ابیانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید