همکاری ایران و یونان برای استرداد اموال تاریخی

به گزارش دنیای ویدئو، خبرگزاری مهر/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، همکاری ایران و یونان برای استرداد اموال تاریخی صورت می گیرد.

همکاری ایران و یونان برای استرداد اموال تاریخی

ایران و یونان برای استرداد اموال تاریخی همکاری می نمایند

تهیه پیش نویس تفاهم نامه همکاری های مشترک و طرح مشترک استرداد اموال در نخستین ملاقات معاون میراث فرهنگی کشور با معاون میراث فرهنگی وزارت فرهنگ و ورزش یونان و هیئت همراه در دفتر معاونت میراث فرهنگی به شکل مجازی برگزار گردید، مورد تأکید و موافقت نهاده شد.

در این ملاقات احمد نادری، سفیر ایران در یونان به صورت مجازی و دیمیتری الکساندر اکیس، سفیر یونان در ایران به صورت حضوری در دفتر معاون میراث فرهنگی شرکت داشتند.

محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی به تجارب حقوقی ایران در زمینه استرداد اموال فرهنگی تاریخی با بازگرداندن بیش از 3600 اثر به دو شیوه دیپلماتیک و قضائی طی سالهای اخیر به کشور اشاره نمود و اضافه کرد: این معاونت به نمایندگی از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مصمم است تا در صورت تمایل وزارت فرهنگ و اداره کل میراث فرهنگی یونان این همکاری را خواه در قالب یک کمیته مشترک و در چارچوب سیاست ها و برنامه های مجمع تمدن های کهن، توسعه دهد.

طالبیان دادخواهی های قضائی ایران در خصوص استرداد اشیای خوروین، 18 قلم اشیای مربوط به تمدن باستانی جیرفت، بخشی از الواح امانی تخت جمشید نزد مؤسسه شرق شناسی دانشگاه شیکاگو، استرداد سنگ برجسته سرباز هخامنشی در سال 2018 نزد محاکم کشورهای بلژیک، انگلستان و آمریکا را که منجر به صدور رأی به نفع ایران شده را از جمله این اقدامات بیان کرد.

وی با اشاره به اینکه این اقدامات تأثیر مهمی بر سایر پرونده های استرداد ایران به جای گذارده، گفت: آرای قضائی صادره به نفع ایران، مؤسسات حراج در خرید و فروش اشیای ایرانی را محتاط تر نموده و آنها را وادار نموده تا در خصوص منشأ قانونی خروج اشیایی که به معرض فروش می گذارند، بیشتر تحقیق نمایند.

معاون میراث فرهنگی در ادامه اضافه کرد: آماده هستیم تا تجارب خود را در زمینه استرداد اموال با شما به اشتراک بگذاریم و متقابلاً از تجارب شما در زمینه بازگرداندن اموال فرهنگی تاریخی مسروقه یونان به کشورتان آگاه شویم.

وی اظهار کرد: پیشنهاد ما این است که امکان سنجی اجرای یک طرح مشترک استرداد اموال فرهنگی تاریخی دو کشور را شروع کنیم. این طرح می تواند بسته به توافق طرفین در چارچوب مجمع تمدن های کهن یا به صورت مجزا از این مجمع و در قالب یک کمیته همکاری مشترک در چارچوب معین و براساس اهداف و نظرات و شرایط خاص دو طرف، بصورت مشترک تنظیم گردد.

طالبیان توضیح داد: پیشنهاد دیگر ما تنظیم یک تفاهم نامه مشترک در زمینه موضوع های میراث فرهنگی همچون همکاری علمی و پژوهشی، تبادل تجارب و اقدامات مربوط به حفاظت از میراث فرهنگی، همکاری در راستای شناسایی و معرفی میراث فرهنگی ملموس و ناملموس مشترک دو کشور، برگزاری دوره های آموزشی مشترک به صورت مستقیم یا مجازی و ایجاد موزه مجازی مشترک است.

برگزاری همایش های سالانه با موضوعات مورد توافق طرفین در حوزه موزه ها و بازسازی آثار و پیشنهاد کنوانسیونی با مشارکت کشورهای صاحب تمدن به یونسکو با موضوع بازگرداندن آثاری که به صورت غیرقانونی قبل از سال 1970 از کشورها خارج شده است از سوی محمدرضا کارگر، مدیرکل موزه ها و اموال فرهنگی تاریخی از دیگر مواردی بود که در این نشست مطرح شد.

گئورگیوس دیداس کالو، معاون وزیر فرهنگ یونان و خانم پولیکسنی ادام ولنی، مدیر کل آثار باستانی و میراث فرهنگی وزارت یونان نیز که در این ملاقات به صورت مجازی حضور داشتند، با اشاره به ملاقاتهای اخیر سفیر یونان برای ادامه همکاری های فرهنگی فی مابین موافقت خود برای تنظیم تفاهم نامه همکاری های مشترک و طرح استرداد اموال را اعلام کردند.

دیمیتری الکساندر اکیس، سفیر یونان نیز با تأکید بر تداوم همکاری های فرهنگی بین دو کشور از علاقمندی کشورش در همکاری های مشترک بین المللی اطلاع داد.

تهیه پیش نویس تفاهم نامه یادشده و طرح مشترک استرداد اموال از سوی ایران و ارسال آن به طرف یونانی برای آنالیز و اعلام نظرات و پیشنهادها برای تدوین تفاهم نامه نهایی مشترک برای امضای طرفین، مصوبه این ملاقات بود.

منبع: همگردی
انتشار: 17 آذر 1399 بروزرسانی: 17 آذر 1399 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 136

به "همکاری ایران و یونان برای استرداد اموال تاریخی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همکاری ایران و یونان برای استرداد اموال تاریخی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید