تقویت زبان فارسی در فضای مجازی با آغاز به کار دامنه .ایران

به گزارش دنیای ویدئو، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به لزوم افزایش سهم خط و زبان فارسی در فضای مجازی برای افق 1404، گفت: راه اندازی دامنه اینترنتی نقطه ایران برای توسعه شبکه ملی اطلاعات مؤثر است و شکاف دیجیتال بین افرادی که توانایی استفاده از زبان انگلیسی در فضای مجازی نداشته باشند را کاهش می دهد.

تقویت زبان فارسی در فضای مجازی با آغاز به کار دامنه .ایران

به گزارش خبرنگاران، مراسم افتتاح رسمی دامنه اینترنتی نقطه ایران صبح امروز در پژوهشگاه دانش های بنیادی به صورت آنلاین برگزار گشت. محمدجواد آذری جهرمی، در این باره اظهار کرد: ما پیشنهاد بسیار مدون و خوبی که ثمره بیش از شش سال کار تحقیقاتی و تجربی روی توسعه شبکه ملی اطلاعات بود را به مرکز ملی فضای مجازی ارائه دادیم و مرکز ملی فضای مجازی هم در جلسات مفصلی با حضور همه صاحب نظران و متخصصان این سند را تبدیل به سندی تحت عنوان طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات کرد و آن را در شورا به تصویب رساند.

وی با بیان اینکه در این سند بر افزایش سهم خط و زبان فارسی در فضای مجازی برای افق 1404 تاکید شده است، افزود: راه اندازی دامنه اینترنتی نقطه ایران برای توسعه شبکه ملی اطلاعات و رسیدن به اهداف این سند، مؤثر خواهد بود. با افتتاح این دامنه ایرانی شکاف دیجیتال بین افرادی که توانایی استفاده از زبان انگلیسی در فضای مجازی نداشته باشند را کاهش می دهد. ضمن اینکه بهره برداری از فضای مجازی را برای فارسی زبانان در سراسر دنیا تسهیل می کند.

ثبت دامنه فارسی برای کسب وکارها سریع تر از سازمان های دولتی فراهم شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به سابقه پژوهشگاه دانش های بنیادی در ورود اینترنت به ایران و نیز نامگذاری دامنه های اینترنتی از جمله دات آی آر (.ir) گفت: با توجه به اینکه مطابق با سند طرح کلان شبکه ملی اطلاعات، توسعه خط و زبان فارسی تا سال 1404 به عنوان یکی از اهداف راهبردی در نظر گرفته شده و دامنه فارسی ایران تأثیر زیادی در تحقق این هدف دارد، پیشنهاد می شود که امکان ثبت دامنه فارسی برای استارت آپ ها و کسب وکارها سریع تر از سازمان های دولتی فراهم شود.

آذری جهرمی با بیان اینکه استفاده از نام دامنه های فارسی در دستگاه های اجرایی و حاکمیتی مستلزم زمان و بروکراسی است، گفت: ترویج استفاده از این نام دامنه و فارسی سازی فضای مجازی از طریق استارت آپ ها و کسب وکارهای بخش خصوصی سریع تر اتفاق می افتد و راهبرد بهتری خواهد بود. ترویج این فعالیت برای این گروه و ایجاد تسهیلات ویژه برای آنها در این زمینه در جااندازی و کاربرد بیشتر نام دامنه ایران و فارسی سازی بیشتر فضای مجازی حتما می تواند راهبرد خوبی باشد.

وی با بیان اینکه انتظار سرویس دهی بهتری از سمت پژوهشگاه به شرکت ها احساس می شود، افزود: شرکت ها انتظار دارند پژوهشگاه تسهیلات ویژه و منطبق بر دستورالعمل های شفاف را در اختیار آنها بگذارد. به نوع پاسخ گویی از سمت پژوهشگاه به شرکت ها هم انتقادهایی وارد می شود که انتظار می رود این پاسخگویی به روزتر و دقیق تر و فوری تر شود و ما حاضر به کمک و پشتیبانی در این زمینه هستیم.

نگاه حکمرانی آمریکایی در ساختار آیکان مورد قبول ما نیست

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به رشد دو برابری سهم زبان فارسی در محیط اینترنت طی دو سال اخیر، بیان نمود: به مدیریت سازمان آیکان در تخصیص نام دامنه های اینترنتی به کشورها، انتقاد وارد است و نگاه حکمرانی آمریکایی در ساختار آیکان مورد قبول ما نیست. از این رو با توجه به شرایط موجود، به نظر می رسد فعالیت بیشتر بخش خصوصی در تعاملات با آیکان بتواند حضور کشور ما را در این سازمان تقویت کند و در این بی نظمی دنیای بتوانیم با دامنه های ایرانی از حقوقمان دفاع کنیم.

جهرمی ادامه داد: وزارت ارتباطات امروز درخواست خود را برای اخذ دامنه .ایران برای همه وب سایت های وزارت ارتباطات، شرکت ها و سازمان های زیرمجموعه و پژوهشگاهایی خود ثبت می کند. تلاش می کنیم به عنوان اولین مشتری به این سیستم بپیوندیم و استفاده از آن را اعلام عمومی کنیم.

وی درباره آخرین شرایط شبکه علمی کشور، اظهار کرد: این شبکه با هدف اشتراک گذاری منابع علمی و دانشگاهی تعریف شد اما به اهداف مدنظر نرسید. وزارت ارتباطات آئین نامه ای در مورد ایجاد شبکه های اختصاصی بر بستر شبکه ملی اطلاعات تعریف کرده و به مرکز ملی فضای مجازی برای تأیید ارسال کرده است. در صورتی که این آئین نامه به تأیید برسد، شبکه علمی کشور با تعریف جدید، بازآفرینی شده و مأموریت ها و خدمات آن برای ایجاد ظرفیت های پردازشی و دیتامارت های خاص بازنگری می شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین با بیان اینکه سوپرکامپیوتر سیمرغ اسفندماه به مرحله بهره برداری می رسد، گفت: وزارت ارتباطات در حوزه کوانتوم محاسباتی نیز ورود کرده و با تلاش محققان کشور به زودی ایران به این دانش دست می یابد.

کاهش شکاف دیجیتالی در فضای مجازی کشور

سید ابوالحسن فیروزآبادی - دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور- نیز در این مراسم اظهار کرد: آغاز فعالیت دامنه نقطه ایران گام مهمی به سمت تقویت استفاده از زبان فارسی در فضای مجازی در راستای اهداف شبکه ملی اطلاعات در کشور بود که باعث کاهش شکاف دیجیتالی میان افراد بزرگسال و خردسال که به زبان انگلیسی مسلط نیستند خواهد شد تا این افراد نیز بتوانند از فواید فضای مجازی بهره مند شوند.

وی افزود: زبان هر ملت در شکل دهی فضای ذهنی هر ملت نقش اساسی دارد و فضای فیزیکی نیز برآمده از فضای ذهنی شکل می گیرد. لذا حتی الامکان باید نسبت به فارسی سازی فضای مجازی کشور اقدام شود.

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور با بیان این که با افتتاح این پروژه شاهد به کار گیری زبان فارسی در این فضا در زبان های پیشرفته برنامه نویسی خواهیم بود، شرح داد: مرکز ملی فضای مجازی برای تسریع در تنظیم گری اختصاص دامنه و نظارت بر مقررات ثبت نام آن در کشور پیش نویسی تهیه کرده و برای بررسی به سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات ارسال شده که پس از آن این پیش نویس به پژوهشگاه دانش های بنیادی ارسال خواهد شد.

فیروزآبادی گفت: پیشنهاد می شود با تشکیل کارگروهی در مرکز ملی فضای مجازی براساس موضوعات مطروحه در تنظیم دستورالعمل نحوه اختصاص نام دامنه از نظرات وزارتخانه های دیگر همچون وزارتخانه صمت به دلیل اهمیت فعالیت های اقتصادی در این فضا و وزراتخانه های فرهنگی مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش دعوت شود تا شاهد سندی با کمترین نواقص باشیم. مرکز ملی فضای مجازی در راستای موفقیت این پروژه با تمام ظرفیت و توان همکاری خواهد کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1400 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 431

به "تقویت زبان فارسی در فضای مجازی با آغاز به کار دامنه .ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقویت زبان فارسی در فضای مجازی با آغاز به کار دامنه .ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید