تهران در معرض فرونشست زمین، اعلام دو شهرستان در معرض فرونشست در استان

به گزارش دنیای ویدئو، اواخر هفته گذشته بود که ریزش بخشی از کف زمین در یکی از محلات نسیم شهر خبرساز شده و گرچه به اشتباه این حادثه از سوی بعضی مسئولان و رسانه ها تحت عنوان فرونشست معرفی گردید، اما سبب شد تا بار دیگر خطر فرونشست زمین در تهران مورد توجه قرار بگیرد. موضوعی که مدیر کل بحران استان تهران درباره آن توضیحاتی را ارائه داده است.

تهران در معرض فرونشست زمین، اعلام دو شهرستان در معرض فرونشست در استان

منصور درجاتی در گفت وگو با خبرنگاران، درباره فرونشست زمین در تهران گفت: هم درشهر تهران و هم در استان تهران مناطقی وجود دارد که در معرض فرونشست زمین واقع شده است. فرونشست در واقع عارضه ای است که به زبان ساده درپی کاهش سطح آب های زیرزمینی که مهم ترین علت آن برداشت بی رویه از این منابع است، رخ می دهد و ناشی از استفاده ناهنجار و نامناسب از منابع آبی است.

وی با بیان اینکه برای مقابله با فرونشست باید جلوی برداشت بی رویه از منابع آبی گرفته گردد، گفت: اما نباید تصور کنیم که اگر امروز جلوی این برداشت گرفته شد، چند روز بعد موضوع حل و فصل خواهد شد و دیگر خطری بابت فرونشست ما را تهدید نمی کند. اتفاقا همانطور که طی مدت نزدیک به 20 سال کاهش سطح منابع آب زیرزمین منجر به فرونشست زمین شده است؛ تقریبا همینقدر نیز زمان ضروری است تا این عارضه جبران گردد و به همین علت نیز باید تمهیدات اتخاذ شده، طولانی مدت باشد.

مدیرکل بحران استان تهران با تاکید بر اینکه فرونشست درمان سریع ندارد، گفت: البته گاهی نیز حوادث دیگر به عنوان فرونشست معرفی و اعلام می گردد، مانند آنچه که روز پنجشنبه هفته گذشته در نسیم شهر رخ داد که هیچ ارتباطی با فرونشست نداشت. متاسفانه بعضی از رسانه ها نیز در این مورد جوسازی می نمایند و خبرهای منتشر می نمایند که سبب نگرانی مردم شده و هیچ فایده دیگری ندارد.

درجاتی با بیان اینکه بخش هایی از استان تهران در معرض فرونشست زمین واقع شده است، گفت: در استان تهران ورامین و شهریار در معرض پدیده فرونشست قرار دارند و در شهر تهران نیز بخش هایی از این شهر به خصوص در جنوب و جنوب غرب شهر تهران در معرض این پدیده هستند.

وی درباره اینکه آیا برای مقابله با فرونشست زمین در تهران اقدامی صورت گرفته یا خیر؟ نیز به خبرنگاران گفت: کارگروهی در این خصوص فعال است که اتفاقا یکسری ممنوعیت ها را نیز ابلاغ و اجرا نموده که از جمله آن ممنوعیت برداشت از چاه های آب است. در این خصوص اداره کل مخاطرات سازمان زمین شناسی مسئولیت هایی را برعهده دارد و متولی امور است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 بهمن 1400 بروزرسانی: 22 بهمن 1400 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 783

به "تهران در معرض فرونشست زمین، اعلام دو شهرستان در معرض فرونشست در استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهران در معرض فرونشست زمین، اعلام دو شهرستان در معرض فرونشست در استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید