خاندوزی: اقتصاد منطقه ای را باید جایگزین اقتصاد نفتی کنیم

به گزارش دنیای ویدئو، وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: ما هیچ مسئله ای در کمبود منابع اقتصادی در کشور نداریم، ولی بهتر است محدودیت های ذهنی مدیران برطرف و تغییر نگرش در این حوزه اتفاق بیفتد تا ما از اقتصاد نفت به سمت دیگر منابع درآمدی ملی و منطقه ای حرکت کنیم.

خاندوزی: اقتصاد منطقه ای را باید جایگزین اقتصاد نفتی کنیم

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان اردبیل گفت: سعی کردیم تا در گام نخست اجرای طرح مردمی سازی یارانه ها با تبیین موضوع به مردم همراهی آن ها را ببینیم.

وی اضافه کرد: همگرایی قوای سه گانه برای تحقق این جراحی اقتصادی ارزشمندتر از سایر متغییر های مؤثر در این اجرا است.

خاندوزی در ادامه به نواقص، کاستی ها و ایرادات اصلاح یارانه ها اشاره نمود و گفت: هر جراحی عوارض خاص خودش را دارد، ولی انتظار می رود روز به روز با اصلاح موارد عیب و ایراد این طرح با جلب رضایت مردم به شکل مناسب انجام گردد. به جای پرداخت یارانه به وارد نماینده در طرح مردمی سازی یارانه ها این فرآیند منتهی به فراوری شده و در حقیقت فراوری نماینده اصلی مورد حمایت و همراهی قرار می گیرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی به مصوبات سفر رئیس جمهور به استان اردبیل و پرداخت 9 هزار میلیارد تومان منابع از سوی بانک های عامل اشاره نمود و گفت: بخشی از این منابع به صورت نقدی پرداخت شده، ولی پیگیری های لازم در حال اجرا است تا از محل تبصره 18 منابع مورد احتیاج تا آخر تیر ماه در استان اردبیل پرداخت گردد.

خاندوزی بیان نمود: باید با اولویت کار ها را به پیش ببریم تا طرح هایی را که احتیاج به منابع اقتصادی بیشتری دارد در زمره این حمایت ها قرار گرفته و به نوعی فعالیت های مثبت و سازنده را ببینیم.

وی علم اقتصاد را مدیریت و تخصیص بهینه منابع دانست و گفت: ما باید با اولویت طرح های توسعه استان اردبیل را در تأمین منابع ماده 56 مورد توجه قرار دهیم که در این زمینه بانک سپه و رفاه موظف هستند تا به تکمیل پروژه بزرگ راه آهن اردبیل به عنوان اولویت یاری نمایند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی از اصلاح بعضی فرآیند ها در پرداخت تسهیلات ماده 56 اطلاع داد و گفت: کوشش ما بر این است تا منابع ماده 56 را به سرعت به طرح های اولویت دار پرداخت نمایند که در استان اردبیل نیز در این زمینه اقدامات مؤثری را شاهد هستیم.

خاندوزی از مشخص ناظران پولی مستقل برای استان اردبیل و ابلاغ آئین نامه نو مربوط به پرداخت تسهیلات تبصره 18 اطلاع داد و گفت: منابع سرمایه در گردش طرح های فراوریی در کوتاه ترین زمان در این استان پرداخت خواهد شد و سعی ما بر این است تا برترین شرایط را در پشتیبانی را از واحد های فراوریی به وجود آوریم.

وی از افزایش سرمایه بانک های خصوصی و دولتی اطلاع داد و گفت: با مصوبه مجلس 35 هزار میلیارد تومان منابع نو به بانک ها تزریق خواهد شد تا آن ها توان پرداخت تسهیلات بیشتر را داشته باشند و بعلاوه در حوزه اقتصادیات اختیار بیشتری به استان ها داده می گردد تا آن ها بتوانند تصمیم گیری های منطقه ای مناسبی را داشته باشند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تکلیف اقتصادیاتی سال جاری را 450 هزار میلیارد تومان گفت و گفت: به تناسب استان ها هم در بحث اقتصادیات و هم معافیت های گمرکی اعمال قوانین و مقررات با مدیریت های منطقه ای و استانی انجام می گردد تا بخش فراوری مورد حمایت جدی قرار گیرد.

خاندوزی بیان نمود: اقتصاد کشور باید از وابستگی به نفت خارج شده و ما به سمت تأمین منابع اقتصادی به شکل منطقه ای و محلی حرکت کنیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: در بسیاری از استان ها با اداره اقتصاد به صورت ملی و منطقه ای می توان نتایج سودمندی را بگیریم که قطعاً در اقتصاد متکی به نفت دستیابی به چنین منابعی امکان پذیر نیست.

خاندوزی تأمین منابع اقتصادی را با نگاه مبتنی به بخش خصوصی و ایجاد جذابیت به سرمایه گذاران یادآور شد و گفت: نمی گردد با بودجه دولتی هتل، کمپ و یا سایر زیرساخت های گردشگری، صنعتی و کشاورزی را فراهم آورد بلکه بهتر است از طرفیت بخش خصوصی در این حوزه بیشترین بهره برداری گردد.

وی خاطر نشان کرد: باید به استان ها اختیارات بیشتری داده گردد و اقتصاد منطقه ای را در کنار توانمند ساختن اقتصاد مردمی هدف گذاری کرد تا اهداف مورد نظر تحقق پیدا کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 تیر 1401 بروزرسانی: 26 تیر 1401 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 922

به "خاندوزی: اقتصاد منطقه ای را باید جایگزین اقتصاد نفتی کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاندوزی: اقتصاد منطقه ای را باید جایگزین اقتصاد نفتی کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید