خبرنگاران 20 سیستان و بلوچستانی دیگر کرونا گرفتند

به گزارش دنیای ویدئو، زاهدان- خبرنگاران- رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان و عضو ستاد کرونا سیستان و بلوچستان گفت: با افزوده شدن 20 کرونایی دیگر در استان شمار مبتلایان به این ویروس به27 هزار و 704 نفر رسید.

خبرنگاران 20 سیستان و بلوچستانی دیگر کرونا گرفتند

دکتر محمد هاشمی شهری روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران اظهارداشت: هم اینک 53 بیمار با علایم تنفسی در بیمارستان های سیستان و بلوچستان بستری هستند.

وی ادامه داد: همچنین 10 بیمار کرونایی در بیمارستان های سیستان و بلوچستان تحت درمان قرار دارند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: شمار درگذشتگان این ویروس در سیستان و بلوچستان تا کنون به یکهزار و 164 نفر رسیده است.

وی اظهارداشت: از مردم عزیز تقاضا می گردد در صورت امکان و نداشتن ضرورت در خانه بمانند و چنانچه از خانه بیرون می فرایند اصول بهداشتی و آداب تنفسی را به خوبی رعایت نمایند.

هاشمی بیان نمود: از آنجایی که کشف راه های انتقال کرونا و عوارض ناشی از آن نیازمند گذشت مدت زمانی از شیوع و اپیدمی ویروس است و سپس بر اساس یافته های علمی رفتار عامل بیماری شناسایی می گردد ضروریست شهفرایندان تمام نکات بهداشتی را رعایت نمایند.

وی اضافه کرد: با وجود به ثمر نشستن طرح های پیشگیرانه و با وجود اینکه از فرایند کاهشی موارد ابتلا، موارد بستری و موارد فوت ناشی از بیماری راضی و خرسندیم اما بشدت نگران ورود استان به موج بعد همه گیری کرونا نیز هستیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان شیوع جهانی ویروس کرونای جهش یافته و در راس آنها ویروس موسوم به ویروس انگلیسی را مهمترین تهدید سلامت مردم مطرح نمود و گفت: انگلیسی ها در روزهای نخست شناسایی این ویروس جهش یافته اعلام کردند که قدرت انتقال این ویروس بیشتر از نوع قبلی است اما هم اینک مطمئن شده ایم که این ویروس بریتانیایی هم بشدت واگیر دار است هم میزان بیماریزایی و کشندگی بیشتری دارد و هم محدود به یک گروه سنی خاص نیست و افراد جوانتر و سالم تر جامعه را هم قربانی می نماید.

وی عادی انگاری را دومین خطر در برخورد با رویدادهای آینده برشمرد و اضافه کرد: مردم ما در یکسال اخیر سختی ها و مسائل متعددی را به خاطر انطباق سبک زندگی خود با دستورالعمل های بهداشتی متحمل شده اند و اعضای نظام بهداشت و درمان هم طبیعتا این دشواری ها را درک می نمایند و تجربه نموده اند اما هنوز هم باید به مقاومت خود در برابر این همه گیری ادامه دهیم تا تلفات کمتری داشته باشیم.

هاشمی با اشاره به در پیش بودن تعطیلات نوروز 1400 گفت: به عنوان یک اصل کلی و همگانی همه فعالیت های جمعی غیر ضروری را باید به فرصت مناسبتری موکول کرد که مسافرت های تفریحی و دورهمی های خانوادگی از جمله مهمترین این فعالیت هاست.

وی بیان نمود: از همه مردم می خواهم تا به محض آغاز علائم تنفسی به پزشک مراجعه نمایند و خوشبختانه مراکز دولتی غربالگری سرپایی کرونا همچنان آماده خدمت رسانی به این عزیزان است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به فعال بودن نظام مراقبت بیماری ها و سیستم رصد مبتلایان در دانشگاه های علوم پزشکی از همکاران پزشک شاغل در بخش خصوصی هم درخواست کرد تا به منظور شناسایی به موقع همه گیری و یا کانون های احتمالی، هرگونه مورد ابتلا و یا هر گونه تغییر در الگوی مراجعات بیماران را همچون گذشته و با قید فوریت به مجموعه بهداشت و درمان اطلاع دهند.

وی با اشاره به حرکت بیمارستان ها در جهت کسب آمادگی پذیرش بیماران مبتلا به نوع جدید کرونا گفت: در صورت شناسایی نوع جدید ویروس در سیستان و بلوچستان همانند گذشته مراتب را به اطلاع هموطنان عزیزمان خواهیم رساند.

منبع: ایرنا
انتشار: 5 فروردین 1400 بروزرسانی: 5 فروردین 1400 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 349

به "خبرنگاران 20 سیستان و بلوچستانی دیگر کرونا گرفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 20 سیستان و بلوچستانی دیگر کرونا گرفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید