خطر کم شنوایی در کمین جوانان؛ ابتلای یک نفر از هر 2 نفر ، وزوز گوش نتیجه چیست؟

به گزارش دنیای ویدئو، رئیس اداره سلامت گوش وزارت بهداشت گفت: بار منتسب به بیماری های کم شنوایی در جهان هر سال رو به افزایش است و در سال های اخیر بار این بیماری در جهان به رتبه سوم ارتقا پیدا کرده و نرخ شیوع کم شنوایی در کشورهای مختلف به سرعت در حال افزایش است.

خطر کم شنوایی در کمین جوانان؛ ابتلای یک نفر از هر 2 نفر ، وزوز گوش نتیجه چیست؟

به گزارش خبرنگاران، سعید محمودیان رئیس اداره سلامت گوش دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در آستانه سیزدهم اسفند مصادف با روز جهانی کم شنوایی، اضافه کرد: از هر 2 جوان در حال حاضر یک نفر در معرض خطر کم شنوایی است که دلیل عمده این مساله، گوش دادن ناایمن به اصوات است.

وی ادامه داد: استفاده از هندزفری، دستگاه ها و یارانه های شخصی، ام پی تری پلیرها با اصوات بلند در مدت طولانی به گوش صدمه می زند و این معضل آمار کم شنوایی را در جامعه بالا برده است و اگر افراد به این مساله توجه نکنند، خطر کم شنوایی در آن ها جدی خواهد بود و وقتی سلول های شنوایی دچار آسیب شود، دیگر برای درمان دیر است.

محمودیان گفت: روز جهانی شنوایی هر سال در سوم مارس به ابتکار سازمان جهانی بهداشت برای افزایش آگاهی در خصوص چگونگی پیشگیری از ناشنوایی و کم شنوایی و ترویج مراقبت های سلامت گوش و شنوایی در جهان برگزار می شود.

کم شنوایی؛ رتبه سومِ بارِ بیماری ها

محمودیان اضافه کرد: بار منتسب به بیماری های کم شنوایی در جهان هر سال رو به افزایش است و در سال های اخیر بار این ییماری در جهان به رتبه سوم ارتقا پیدا کرده و به این معناست که علیرغم تمام تمهیدات بهداشتی و پیشرفت در کنترل بیماری ها ولی متاسفانه نرخ شیوع کم شنوایی در کشورهای مختلف به سرعت در حال افزایش است.

وی اضافه کرد: به طوری که سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده علیرغم این که الان حدود 480 میلیون نفر در جهان مبتلا به کم شنوایی شدید تا عمیق هستند، این مقدار تا سال 2050 به بیش از 2 میلیارد نفر ارتقا می یابد.

کم شنوایی معلولیت خاموش

به گفته محمودیان، بیشتر بچه ها، نوجوانان و جوانان در معرض خطر کم شنوایی هستند. از کم شنوایی به عنوان یک نوع معلولیت خاموش نام می برند. به طوری که افراد ابتدا خیلی متوجه کم شنوایی خود نمی شوند و رهایش می کنند ولی بعد از این که زندگی آنها به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد، متوجه کم شنوایی خود می شوند که آن زمان برای درمان دیر است.

رییس اداره سلامت گوش وزارت بهداشت اضافه کرد: سازمان بهداشت جهانی این موضوع را به عنوان یک تهدید در سلامت عمومی مردم تلقی کرده است و کشورها را به نوعی ملزم کرده که برنامه های سلامت گوش و شنوایی و مراقبت هایش را در نظام سلامت خود ادغام و به آن رسیدگی کنند.

وی اضافه کرد: هر سال یک شعار از طرف این سازمان در این خصوص مطرح می شود که شعار امسال مراقبت از گوش و شنوایی برای همه؛ بیایید آن را به واقعیت تبدیل کنیم است و بروشورها، پوسترها و اینفوگراف های مختلف در خصوص مراقبت شنوایی و سلامت گوش و پیام ها و محتواهای این روز به دانشگاه های مختلف کشور ارسال و ابلاغ شده است.

محمودیان تاکید کرد: پزشکان و مراقبان سلامت باید این موضوع را بین آحاد مردم اشاعه دهند تا مردم در جریان سلامت گوش قرار گرفته و بیشتربه این مساله توجه کنند تا بیشتر بتوانیم جلوی بار این بیماری را بگیریم.

عضو مرکز تحقیقات گوش و حلق و بینی بیمارستان حضورت رسوال اکرم (ص) گفت: روز جهانی شنوایی در سال 1401 بر اهمیت ادغام مراقبت های گوش و شنوایی در نظام مراقبت های اولیه تصریح داشته و به عنوان یک جزء ضروری از پوشش سلامت همگانی روی آن تاکید ویژه دارد.

وی گفت: در پیام هایی که امسال از سوی سازمان بهداشت جهانی اعلام شده آمده است مسائل گوش و شنوایی یکی از شایع ترین مسائلی است که سلامت جامعه را تهدید می کند و جامعه در همه گروه های سنی با آن روبرو است.

امکان شناسایی 60 درصد از موارد کم شنوایی در سطح مراقبت های اولیه

محمودیان با بیان این که بیش از 60 درصد از موارد کم شنوایی را می توانیم در سطح مراقبت های اولیه شناسایی کرده و تحت درمان قرار دهیم، شرح داد: ادغام مراقبت های شنوایی و گوش در نظام خدمات اولیه سلامت از طریق آموزش و ظرفیت سازی سلامت گوش و شنوایی در سطح PHC امکانپذیر است.

وی گفت: ادغام برنامه سلامت شنوایی در نظام سلامت پایه کشور کاملا دسترسی عدالت محور را برای همه مردم میسر می کند. زیرا ایران یکی از پیشروترین کشورهاست که در اقصی نقاط روستاهای آن مراکز بهداشتی، درمانی وجود دارند و ظرفیت برنامه سلامت گوش هم در این شبکه لحاظ شده است.

عضو مرکز تحقیقات گوش و حلق و بینی بیمارستان حضرت رسوال اکرم (ص) گفت: ابلاغ این ادغام در کشور ایران در بین 22 کشورهای منطقه شرق مدیترانه (امرو) منحصر به فرد است.

وی با بیان اینکه کتاب ها، دستورالعمل ها و راهنماهای آموزشی نو از طریق وزارت بهداشت تدوین و به همه دانشگاه ها و مراکز بهداشتی و درمانی ابلاغ شده است، گفت: در اهداف امسال روز جهانی شنوایی، توجه تصمیم گیرندگان، دولت ها و گروه های جامعه مدنی به توصیه های سازمان جهانی بهداشت برای ادغام برنامه مراقبت های گوش در نظام سلامت به طور جدی تاکید شده است.

رییس اداره سلامت گوش وزارت بهداشت با تاکید بر این که مردم باید اهمیت مراقبت از گوش را متوجه شده و حداقل سالی یک بار به چکاپ سلامت گوش و شنوایی خود بپردازند، گفت: پزشکان، متخصصان و مراقبان بهداشت نیز لازم است توجه بیشتری به سلامت گوش و شنوایی افراد داشته باشند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 اسفند 1401 بروزرسانی: 10 اسفند 1401 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 1044

به "خطر کم شنوایی در کمین جوانان؛ ابتلای یک نفر از هر 2 نفر ، وزوز گوش نتیجه چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر کم شنوایی در کمین جوانان؛ ابتلای یک نفر از هر 2 نفر ، وزوز گوش نتیجه چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید