دارا و پالایش روی جایگاه داغ؛ دارا یکم چقدر جذاب است؟

به گزارش دنیای ویدئو، چندی پیش صندوق واسطه گری اقتصادی یکم با نماد دارایکم در بورس عرضه شد و نقش مهمی در بازار سرمایه پیدا کرد. عرضه های دولتی با فراز و نشیب زیادی همراه بود تا نوبت به پالایشی یکم رسید. صندوقی که چند روز پیش عرضه شد و همچنان فرصت خرید آن برای سهامداران وجود دارد. این دو صندوق نیز مانند دیگر نماد های بازار سرمایه تحت تاثیر اصلاح های قدرتمند روز های اخیر قرار گرفته اند و حال باید دید این دو تا چه میزان جذابیت دارند و وابستگی آن ها به دولت تا چه میزان روی آن ها اثر گذار خواهد بود.

دارا و پالایش روی جایگاه داغ؛ دارا یکم چقدر جذاب است؟

روایت کدال

دو روز پیش صورت پرتفوی ماهانه صندوق واسطه گری اقتصادی یکم منتهی به 31 مرداد ماه در سامانه کدال منتشر شد. آنالیز این گزارش نشان می دهد درآمد های این صندوق به شدت کاهش یافته است. بسیاری از کارشناسان معتقدند دارا یکم احتیاج به بازارگردان دارد و این موضوعی است که به عنوان یک فقدان در این نماد محسوب می گردد.

درآمد های حاصل از سرمایه گذاری ها در این نماد در سه بخش درآمد حاصل از سرمایه گذاری در سهام و حق تقدم سهام، درآمد حاصل از سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت، درآمد حاصل از سرمایه گذاری در سپرده بانکی و گواهی سپرده و سایر درآمد ها بوده است. 10 هزار میلیارد تومان درآمد حاصل شده از سرمایه گذاری در سهام و حق تقدم سهام بوده است. نکته قابل توجه اینکه سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت تنها زیان به جای گذاشته است. 994 میلیون تومان زیان ناشی از این سرمایه گذاری بوده است. درآمد حاصل از سرمایه گذاری در سپرده بانکی و گواهی سپرده نیز اگرچه سهم ناچیزی (نزدیک به صفر درصد) دارد، اما فرایندی کاهشی داشته است.

در این دوره از میان نماد های دارا یکم؛ بانک ملت به مجمع رفت و با تقسیم سود موجب شد درآمد تازه ای به صندوق اضافه کند. بانک ملت به ازای هر سهم 26 ریال سود تقسیم کرد. در زمان تقسیم این سود تعداد 2837 میلیون سهم بانک ملت به این صندوق تعلق داشت. بر این اساس خالص درآمد سود سهام بیش از 6453 میلیون تومان بوده است. قیمت دارا یکم در مدت زمانی که این گزارش به آن پرداخته یعنی در طول مرداد ماه از 25 هزار و 194 تومان به 18 هزار و 756 تومان افت داشته است. دارا یکم در عرض یک ماه اخیر یعنی از یکشنبه 12 مرداد ماه نیز از 23 هزار و 974 تومان به 19 هزار و 828 تومان رسیده است.

دارا یکم چقدر جذاب است؟

در شرایطی که قیمت این نماد در حال کاهش است بعضی از تحلیل های تکنیکال از امکان رشد دارا یکم خبر می دهند. اما باید دید تحلیل های بنیادی از این سهم چه چیزی را آشکار می نماید. از نظر تحلیلگران بنیادی ارزش ذاتی هر سهم از صندوق سرمایه گذاری دارایکم در تابلوی بورس در قسمت NAV ابطال معین شده است و به طور طبیعی هر سهم از این صندوق به اندازه ارزش ذاتی خود جای رشد قیمت دارد. NAV نشان دهنده کل خالص ارزش دارایی های صندوق سرمایه گذاری و معیاری استاندارد برای انجام مقایسه صندوق های سرمایه گذاری از لحاظ عملکردی است.

همچنین ان ای وی ابطال برابر با قیمت بازخرید واحد های سرمایه گذاری یا ابطال آن ها بر اساس خالص ارزش دارایی های ابطال (NAV ابطال) و با کسر هزینه های مربوط به کارمزد و معاملات فروش از بهای فروش دارایی های سبد معین می گردد. در واقع NAV ابطال مبنای خالص پرداخت به شخص است. به زبان ساده اگر سرمایه گذار تصمیم به نقدکردن سرمایه اش بگیرد، قیمت واحد ها به صورت NAV ابطال محاسبه خواهند شد.

بر این اساس NAV ابطال از ابتدای مرداد ماه از 30 هزار و 545 تومان در انتهای همین ماه به 26 هزار و 854 تومان رسیده است. فراز و نشیب NAV ابطال همچنان ادامه داشته و روز گذشته به 26 هزار و 181 تومان رسید. بر این اساس قیمت به ارزش ذاتی سهم در یک ماه اخیر از 81 درصد به 75 درصد در روز گذشته رسیده است. اگر این نسبت را عنوان یک عامل سهم آنالیز کنیم هر چقدر این نسبت کاهش یابد جذابیت یک سهم بیشتر خواهد بود.

چالش پالایش یکم

یک هفته از عرضه پالایش یکم گذشته است و این نماد تا به امروز بازگشایی نشده است. برای سنجش ارزندگی صندوق پالایشی یکم باید قیمت سهام چهار شرکت موجود در پرتفوی آن را آنالیز کرد. قیمت سهام شبندر، شپنا، شبریز، شتران یک روز قبل از عرضه به ترتیب برابر با 4028، 3504، 4316، 3475 تومان بوده است. با انتشار خبر عرضه صندوق پالایشی یکم این 4 نماد رشد داشتند، اما فرایند کلی بازار بر صعود این نماد ها چیره شده است.

در حالی که سرمایه گذاران می توانند 300 واحد از پالایشی یکم را با مبلغ 10 هزار تومان خریداری نمایند و پذیره نویسی آن همچنان ادامه دارد؛ قیمت نماد های این صندوق در حال کاهش است. روز گذشته تمامی این چهار نماد فرایندی منفی را تجربه کردند و قیمت شبندر به 4179، شپنا به 3461، شبریز به 4199 و شتران به 3372 تومان رسید. فرایند منفی قیمت سهام این صندوق روز به روز جذابیت این صندوق را کاهش می دهد.

آدنا طروسیان کارشناس واحد تحلیل کارگزاری کار آمد می گوید: همانگونه که معین است ارزش کل سهام دولت در اولین روز عرضه معادل 75 هزار میلیارد تومان است که با 20 درصد تخفیف این مبلغ به 60 هزار میلیارد تومان کاهش می یابد. او ادامه می دهد پس از شروع پذیره نویسی این چهار سهم تحت تاثیر جو بازار، با نوسان قیمت همراه شد، به طوری که این سهام، اکنون در محدوده قیمتی 4 شهریور معامله می شوند و اگر قیمت در این محدوده باقی بماند، برای خریدار دارا دوم، عایدی جز 20 درصد تخفیف نخواهد داشت.

منبع: فرارو
انتشار: 26 مهر 1399 بروزرسانی: 26 مهر 1399 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 29

به "دارا و پالایش روی جایگاه داغ؛ دارا یکم چقدر جذاب است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دارا و پالایش روی جایگاه داغ؛ دارا یکم چقدر جذاب است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید