درمان بی حوصلگی با 22 راه حل موثر

به گزارش دنیای ویدئو، درمان بی حوصلگی با راهکارهایی همچون ورزش کردن، تغییر نگرش، یافتن هدف، ایجاد تنوع، روابط اجتماعی خوب، خواب و رژیم غذایی مناسب امکان پذیر است.

درمان بی حوصلگی با 22 راه حل موثر

بی حوصلگی هر ازگاهی به سرغ همه ما می آید اما برای بعضی این بی حوصلگی به صبح شنبه یا عصر آدینه محدود می شود و گریبان بعضی دیگر را در ساعت ها و روزهای طولانی رها نمی نماید و تبدیل می شود به قاتل تک تک ثانیه هایی که از دست می فرایند و بازگشتی برایشان نیست. این بی حوصلگی کارایی فرد را مختل نموده و نشاط و سرزندگی را از وی دور می نماید و اینجاست که باید به دنبال راهکارهایی برای درمان بی حوصلگی خود باشیم تا به دام افسردگی نیفتیم.

علت بی حوصلگی چیست؟

علت بی حوصلگی می تواند به زندگی یکنواخت، تغذیه و خواب نامناسب، استرس، افسردگی، روابط اجتماعی نامطلوب، عدم فعالیت بدنی و یا نگرش منفی ما به زندگی بازشود. گاهی بی حوصلگی به خاطر نداشتن انگیزه و گاهی هم ناشی از سرکوب و عقب راندن تمایلات و علایق است که منجر به بی هدفی می شود. مشکل بی حوصلگی فقط ویژه افراد مجرد نیست و فکر نکنید اگر متاهل باشید بی حوصلگی در خانه تان را نمی زند. همچنین برخلاف باور عمومی، مردها بیش از خانم ها در معرض خطر ابتلا به بی حوصلگی قرار دارند.

بعضی از علل بی حوصلگی قابل رفع هستند، ریشه بعضی به خود ما باز می گردند و با بعضی دیگر باید کنار بیاییم و به دنبال راهکارهایی باشیم که روحیه ما را بهبود ببخشد. اگر این مشکل به موقع رفع نشود، می تواند به مساله مزمنی تبدیل شده و بعد از مدتی فرد را وارد فاز افسردگی کند. بنابراین اگر احساس بی حوصلگی سراپای وجودتان را گرفته، دست بجنبانید تا تبدیل به افسردگی نشود.

راهکارهایی برای درمان بی حوصلگی

1. ورزش کنید

ورزش کردن هم به سلامت جسم شما و هم به سلامت روانتان یاری شایانی می نماید. ورزش موجب ترشح هورمون های شادی آور در بدن می شود و شما را از کسالت و بی حوصلگی دور می نماید. حتی از یک فرصت اندک نیز بهره ببرید و خود را از یک نرمش ساده، پیاده روی کوتاه یا دویدن مختصر محروم نکنید.

بیشتر بدانید: ورزش و افسردگی: تاثیر ورزش بر افسردگی و سلامت روان

2. نگرش خود را تغییر دهید

به یاد داشته باشید که هیچ چیز کسالت بار نیست بلکه این ذهن بی حوصله شماست که همه چیز را کسل کننده می بینید. افکار خود را تغییر دهید تا احساسات شما نیز تغییر یابند. برای این کار می توانید بنشینید و اتفاق های خوب زندگیتان را هرچند کوچک فهرست کنید و بنویسید. بعد از آن، ویژگی ها و صفات مثبت خودتان را (در هر زمینه ای) یادداشت کنید و جملات و واژه های خوب در خصوص خودتان و زندگی به کار ببرید. دید خود به مسایل را تغییر دهید و نگاه مثبت و خوش بینانه را در خود تقویت کنید.

3. خواب مناسب داشته باشید

دانشمندان بین دیر خوابیدن و بی حوصلگی روابط محکمی یافته اند. سعی کنید شب ها زود بخوابید و البته خواب کافی داشته باشید. ساعات اولیه خواب شبانه تاثیر بسزایی در آرام کردن و ترمیم اعصاب خسته و سرحال کردن بدن دارد. اگر دچار بی خوابی هستید برای درمان بی حوصلگی خود ابتدا به درمان بی خوابی خود بپردازید.

4. گریه کنید

اصطلاح مرد که گریه نمی نماید را فراموش کنید. مرد و زن ندارد؛ احساساتتان را در قلبتان نگه ندارید. این احساسات ناخوشایند اول حال و حوصله تان را می برند، بعد به تدریج می توانند زمینه بروز اختلال های جسمی و روانی شوند. اگر غمگین هستید و احساس می کنید باید گریه کنید، پس گریه کنید و بعد از آن احساس بهتری خواهید داشت.

اشک ها، زبان خاموش غم هستند

ولتر

5. حرف بزنید

با دیگران در خصوص دلخوری ها، شک و تردیدها و هر حس ناخوشایندی که دارید، صحبت کنید تا در کمترین زمان ممکن رفع شود.

6. تغییر کنید یا تغییر ایجاد کنید

آب نیز اگر یک جا بماند مرداب می شود. بنابراین هرازگاهی در زندگی تان تغییر محسوسی ایجاد کنید. این تغییر حال و هوایتان را تغییر داده و باعث می شود دچار حس ناخوشایند نشوید. برای درمان بی حوصلگی سعی کنید هر از چند گاهی در زندگی خود تغییراتی چه عظیم چه کوچک ایجاد کنید.

7. به ذهنتان مرخصی بدهید

برای مدت کوتاهی هم که شده بین خودتان و مسائل فاصله بیندازید. به ذهنتان مرخصی دهید وبه یک مسافرت ذهنی بروید.

8. سفر کنید یا به دامن طبیعت بروید

مسافرت یا حتی یک گردش کوتاه می تواند از آدمی بی حوصله یک آدم شاد و پرنشاط بسازد. سپردن خود به دامن طبیعت همراه با فعالیت بدنی سبک و نرم، بسیار به درمان بی حوصلگی شما یاری می نماید.

9. زمانی را صرف علاقمندی های خود کنید

برای علایق خود وقت بیشتری صرف کنید و با اینکار احساس آرامش و شادى به شما دست خواهد داد.

10. روابط اجتماعی داشته باشید

سعی کنید روابط خود را با کسانی که به شما انرژی منفی داده و موجب بی حوصلگی شما می شوند کاهش دهید و به جای آن با افرادی وقت بگذرانید که روحیه شما را بالا می برند. اینکه در انزوا بنشینید، فرصت خوبی برای کسالت هست که به شما نزدیک تر شود. با دوستان تان تماس بگیرید و احوالات آنها را جویا شوید. شاید با این کار به درمان بی حوصلگی آنها نیز یاری کنید.

11. فعال باشید

بی کاری و فقدان فعالیت یک عامل مهم در ایجاد بی حوصلگی است. دست به کارشوید با نشستن و به نقطه ای خیره شدن چیزی عوض نمی شود. بعضیزید و به کاری مشغول شوید.

12. هدف زندگی خود را بیابید

به زندگی خود معنا بخشید. حس پوچی و این باور که زندگی، شغل و فعالیت های شما بی معنی است می تواند شما را تا مرز افسردگی پیش برد. شما نباید زندگی خود را یک دایره بی سرانجام و بی هدف بدانید.

13. کنجکاو باشید

هر روز یک چیز جدید یاد بگیرید و به علم خود بیفزایید. نسبت به پیرامون خون بی تفاوت نباشید و حس کنجکاوی خود را بر انگیزید.

14. خیال پردازی کنید

خیال پردازی بیش از حد سبب دور افتادن شما از واقعیت ها و حقایق می شود اما از تخیل خود می توانید در رفع و درمان بی حوصلگی یاری بگیرید. خیال پردازی کنید و حداقل در خیال به آرزوهای خود دست یابید. این به شما انرژی مثبت می دهد.

15. برای رهایی از روزمرگی تنوع ایجاد کنید

تکرار فعالیت های روزمره یا از روی عادت بسیار خسته کننده است. تنوع ایجاد کنید. مثلا هر روز برای صبحانه چای شیرین نخورید، یک روز هم قهوه یا شیر بخورید. با تغییر دکوراسیون خانه نیز سرحال تر خواهید شد.

16. مراقب سلامت جسم خود باشید

گاهی عوامل فیزیولوژیک نیز در ایجاد احساس کسالت موثر هستند به شرایط جسمی خود اهمیت داده و با پزشک مشورت نمایید تا مطمئن شوید بی حوصلگی شما علت جسمانی مانند کمبود آهن نداشته باشد.

17. رژیم غذایی مناسب داشته باشید

برای رژیم غذایی سالم و سرشار از انرژی باید از سبزیجات، میوه جات و پروتیین بدون چربی بهره ببرید و از مصرف قهوه و کافیین زیاد خودداری کنید.

18. به خودتان برسید

از خودتان غفلت نکنید و به خودتان برسید. به آرایشگاه بروید، لباس های متنوع بپوشید و سعی کنید کمی در خود با طرز لباس پوشیدن یا مدل مو تفاوت ایجاد کنید.

19. خرید کنید

اگر کمی پول در جیب خود دارید، به نزدیکترین فروشگاه بروید و برای درمان بی حوصلگی خود کمی خرید کنید. تاثیر خرید کردن را بر روی روحیه تان بسیار زودتر از آنی که فکرش را بکنید، خواهد دید.

20. عادت های بدتان را کنار بگذارید

مصرف مواد مخدر به هیچ وجه راهی برای درمان بی حوصلگی نیست. عادت های بدی چون سیگار کشیدن، استفاده از مواد الکلی، مصرف غذاهای تولید شده، مصرف نوشابه های گازدار و … علاوه بر اینکه برای سلامتی شما مضر هستند باعث اختلال در خلقیات شما نیز می شوند.

21. دارو نخورید

برای درمان بی حوصلگی بدون تجویز پزشک دارو مصرف نکنید.

22. با روانشناس و مشاور مشورت کنید

اگر با وجود کوشش هایی که برای درمان بی حوصلگی تان انجام داده اید، حس کردید نمی توانید مشکل را رفع کنید از روانشناس یاری بگیرید.

و در نهایت؛ سعی کنید آدم ها و کارهایی که آرامش فکری و روحی شما را می گیرند را از زندگیتان دور کنید. در عوض برای درمان بی حوصلگی سعی کنید به خود آرامش دهید. برای رسیدن به آرامش راز و احتیاج با خدا، توسل و توکل بهترین کلید است، بعد بنشینید و برای زندگی اهداف روشن و زیبا و واقعی ترسیم کنید. هدف هایی که با مرور آنها احساس آرامش کنید. در یک هوای آزاد و تمیز ورزش کنید و نفس عمیق بکشید و به چیزهای خوب فکر کنید.

منبع: setare.com
انتشار: 29 بهمن 1399 بروزرسانی: 29 بهمن 1399 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 273

به "درمان بی حوصلگی با 22 راه حل موثر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان بی حوصلگی با 22 راه حل موثر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید