شروع رسمی مرحله نهایی خروج آمریکا و ناتو از افغانستان

به گزارش دنیای ویدئو، مرحله نهایی پایان به جنگ ابدی در افغانستان بعد از 20 سال، امروز شنبه آغاز شده و طی این فرآیند قرار است خارج سازی بخش آخر سربازان آمریکایی و ناتو در پایان فصل تابستان اجرایی شود.

شروع رسمی مرحله نهایی خروج آمریکا و ناتو از افغانستان

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا تاریخ اول مه را به عنوان شروع رسمی خروج باقی مانده نیروهای آمریکایی از افغانستان که شامل حدود 2500-3500 سرباز آمریکایی و حدود 7000 سرباز ناتو است، مشخص کرده است.

حتی قبل از امروز وظیفه عظیم انجام تدارک و آمادگی شروع شده بود.

ارتش آمریکا مشغول مشخص تکلیف اقلام انبارها بوده و تصمیم میگیرد که کدام اقلام به آمریکا برگردند، کدام اقلام به نیروهای امنیتی افغان تحویل داده شوند و کدام یک نیز به عنوان اقلام از رده خارج در بازارهای افغانستان فروخته شوند. در هفته های اخیر، ارتش آمریکا مشغول نقل و انتقال تجهیزات با هواپیماهای باری عظیم سی-17 بوده است.

برآورده شده که آمریکا بیش از دو تریلیون دلار را در دو دهه گذشته در افغانستان هزینه کرده است؛ برآوردی که از طریق پروژه هزینه های جنگ نزد دانشگاه براون که به مستند سازی هزینه های پنهان درگیری های نظامی آمریکا می پردازد، حاصل شده است.

مقامهای وزارت دفاع و دیپلماتهای آمریکا به آسوشیتدپرس گفتند، این فرآیند خروج شامل تعطیل کردن پایگاه های کوچکتر در طی سال گذشته میلادی میشده است. آنها تاکید کردند، از زمان اعلام ضرب الاجل حوالی خاتمه تابستان از سوی بایدن در اواسط آوریل، تنها حدود 60 پرسنل نظامی خاک افغانستان را ترک کرده اند.

بایدن در اعلامیه خود درخصوص این خروج در ماه گذشته میلادی گفت، ماموریت اولیه مداخله نظامی آمریکا در افغانستان یک دهه قبل زمانی که نیروهای ویژه آمریکا اسامه بن لادن، رهبر القاعده را در مخفی گاهش در ابیت آباد پاکستان کشتند، محقق شد. از آن زمان به بعد القاعده شدیدا تضعیف شده اما به گفته بایدن، تهدید تروریستی متاستاز کرده و به سطح یک پدیده جهانی رسیده که قرار نیست با حفظ هزاران سرباز در یک کشور مهار شود.

تا به امروز آمریکا و ناتو هیچ تعهدی از سوی طالبان مبنی بر عدم حمله آنها به سربازان خارجی در طی فرآیند خروج دریافت نکرده اند.

این گروه شبه نظامی همچنین واشنگتن را متهم به نقض توافقش که با آن طی بیش از یک سال قبل امضا کرد، کرده است. آمریکا بر طبق این توافق گفته بود که تا امروز اول مه همه سربازانش را از افغانستان خارج می کند اما این تعهد محقق نشد.

از زمان امضای توافق مذکور در فوریه 2020 خشونتها در افغانستان به اوج رسیده است. مذاکرات صلح بین دولت افغانستان و طالبان که بخشی از توافق بوده، سریعا به بن بست خورد. روز جمعه یک کامیون بمب گذاری شده در استان لوگر در شرق افغانستان 21 تن را که شامل تعداد زیادی پلیس و دانشجو بودند، کشت.

طبق اعلام پروژه هزینه های جنگ، افغانها از سال 2001 بیشترین میزان تاوان را با کشته شدن 47245 غیرنظامی در این جنگ پرداخته اند.

انتظار می رود که نیروهای امنیتی افغان بعد از فرایند خروج و در صورتی که در کوتاه مدت توافق صلحی منعقد نشود، تحت فشار فزاینده ای از سوی طالبان قرار بگیرند.

از زمان شروع جنگ، این نیروها متحمل تلفاتی سنگین شده اند و برآوردها حاکی از تلفات 66000 تا 69000 نفری سربازان افغان در این جنگ بوده است. ارتش افغانستان نهادی درگیر فساد است. آمریکا و ناتو برای حفظ این نیرو سالی چهار میلیار دلار پول داده اند. حدود 300 هزار سرباز افغان حقوق بگیر این نهاد هستند هر چند که گمان برده میشود رقم واقعی کمتر باشد. بر اساس اعلام یک نهاد ناظر بر هزینه های آمریکا در افغانستان، فرماندهانی یافت شده اند که به جهت دریافت چکهای پول اقدام به افزایش غیرواقعی اعداد و ایجاد به اصطلاح سربازان شبح کرده اند.

سال گذشته میلادی تنها سالی بود که سربازان آمریکایی و ناتو در افغانستان متحمل تلفات نشدند. وزارت دفاع آمریکا می گوید که از سال 2001 2442 سرباز آمریکایی در این کشور کشته شده و 20666 تن دیگر نیز زخمی شده اند. برآورد شده که بالغ بر 3800 مقاطعه کار خصوصی امنیتی آمریکا نیز در این جنگ کشته شده اند. پنتاگون رد تلفات آنها را نمیگیرد.

طالبان در این میان در قدرتمندترین موضع خود از زمان سرنگون شدن از قدرت در سال 2001 قرار گرفته است. هر چند که برآورد دستاوردها و اراضی تحت کنترل آنها سخت است، گمان برده می شود آنها بر حدود نیمی از افغانستان دارای کنترل کامل یا نفوذ هستند.

سهیل شاهین، سخنگوی طالبان روز جمعه به آسوشیتدپرس گفت: ما داریم به آمریکایی های در حال خروج می گوییم شما جنگی بی معنی را داشتید و برای آن هزینه پرداخت کردید و ما هم متحمل فداکاری های زیاد به خاطر آزادسازی خود شدیم.

او با در پیش دریافت لحنی آشتی جویانه اضافه کرد: اگر شما یک فصل جدید از کمک به افغانها در زمینه بازسازی و بازپروری کشور را گشایش کنید، افغانها قدردان شما خواهند بود.

در پایتخت افغانستان و سراسر این کشور ترسی فزاینده در خصوص بازگشت آشوب بعد از خروج آخرین بخش از سربازان خارجی از این کشور وجود دارد. بعد از صرف میلیاردها دلار و چند دهه جنگ، افغانهای زیادی به این فکر میکنند که آیا این جنگ ارزشش را داشته است.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 4 تیر 1400 بروزرسانی: 4 تیر 1400 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 502

به "شروع رسمی مرحله نهایی خروج آمریکا و ناتو از افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع رسمی مرحله نهایی خروج آمریکا و ناتو از افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید