اظهارات ضدو نقیض درباره منشا آلودگی هوای تهران

به گزارش دنیای ویدئو، در روز های اخیر آلودگی هوای تهران و احتمال تأثیر گاز مازوت در ایجاد آلودگی هوا با اظهارنظر های متعددی از سوی متولیان امر و مقامات همراه شده است، بعضی مهمترین مقصر آلودگی هوا را تحریم ها دانستند، بعضی می گویند سوء مدیریت در این رابطه وجود دارد و حالا هم مقامات مسئول آرام آرام توپ را در زمین مردم می اندازند و می گویند مصرف گاز عامل آلودگی است.

اظهارات ضدو نقیض درباره منشا آلودگی هوای تهران

به گزارش خبرنگاران، با تداوم شرایط قرمز آلودگی هوا در هفته های اخیر بعضی از اعضای شورای شهر از مازوت سوزی در نیروگاه های کشور خبر دادند. اما طبق اظهارات مسئولان شهری و محیط زیستی، آلودگی مازوتی هوای تهران ریشه در تحریم ها دارد. در آخرین نمونه، عیسی کلانتری معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در این باره گفته است، چون تحریم هستیم و نمی توانیم مازوت صادر کنیم و انبار ها هم پر شده مجبوریم بجای گاز در صنایع مازوت بسوزانیم و گرنه پالایشگاه ها تعطیل خواهند شد!

او همچنین گفته، چون تحریم هستیم پالایشگاه های ما مدرن نیست و گوگرد گازوییل تولیدی ما 4 برابر بیشتر از پالایشگاه های مدرن است.

بیژن زنگنه، وزیر نفت نیز روز یکشنبه در نشست مشترک وزرای نیرو، نفت و کشور درباره مدیریت مصرف سوخت زمستانی گفت: مایل نیستم مازوت مصرف گردد، اما چاره ای نداریم، ولی گازوئیل در حداکثر ممکن تحویل داده می گردد.

او همچنین اضافه کرد: اگر مصرف برق کم گردد مصرف مازوت هم کاهش می یابد و همه تجربه ها در بحث صرفه جویی مصرف گاز با اولویت برق هم اجرا گردد.

این اظهارات در صورتی است که پیش از این، مقامات محیط زیست، سایر دستگاه های مسئول و حتی شرکت ملی گاز ایران، مصرف مازوت در نیروگاه ها را رد می کردند، حالا هم در شرایطی که ارشدترین مقامات به این امر صحه می گذارند؛ محمد رستگار معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان تهران، استفاده بیش از اندازه گاز در منازل مسکونی را یکی از عوامل افزایش آلاینده ها دانسته و از مردم خواسته تا با یک درجه صرفه جویی به کنترل آلودگی هوا یاری نمایند.

رستگار تأکید نموده است: کارخانه های عظیم تهران هیچ کدام مازوت نمی سوزانند. مازوت سوزی ربطی به آلودگی هوای تهران در شرایط فعلی ندارد.

حتی انوشیروان بندپی استاندار تهران نیز که پیشتر استفاده از سوخت مازوت در پالایشگاه ها را تایید نموده بود، سیزدهم دی ماه در جلسه کارگروه اضطرار آلودگی هوای تهران، استفاده نیروگاه ها از سوخت مازوت را تایید نکرد و گفت: در چند روز اخیر هیچ کدام از نیروگاه های تهران از سوخت مازوت استفاده ننموده اند.

مجادلات درباره مقصر اصلی آلودگی هوا به این تناقض گویی ها ختم نمی گردد. چندی پیش، بعضی رسانه ها با تایید تاثیر مازوت در آلودگی هوای تهران، اما نه تحریم ها بلکه آلایندگی بالای مازوت تولیدی ایران را دلیل افت صادرات آن عنوان کردند.

بر این اساس، تا پیش از تحریم های آمریکا، ایران روزانه 350 هزار بشکه صادرات مازوت داشت، اما با شروع سال 2020 بر اساس استاندارد های سازمان بین المللی دریانوردی، استفاده از سوخت هایی با ترکیب گوگرد بالای نیم درصد ممنوع شد.

بنابراین از آنجا که مازوت تولیدی ایران بسیار آلاینده است و ترکیب گوگرد بالایی دارد، مشتریان خارجی خود را از دست داده و ناگزیر به مصرف داخل رسیده است. کلانتری نیز در اظهارات اخیرش، آلودگی بالای مازوت ایرانی را تایید نموده که می تواند تا حدی تاییدنماینده این ادعا باشد.

بعضی نیز تصمیم گیری ها و نوع مدیریت را مقصر آلودگی هوا می دانند. چنانچه سمیه رفیعی، رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی، آلودگی هوای تهران و دیگر کلانشهرها را در نتیجه بی مسئولیتی متولیان قانون هوای پاک دانست و گفت که این متولیان نه تنها در اجرای هوای پاک قصور و کوتاهی می نمایند، حتی در بعضی از موارد در مقابل کوتاهی های دیگر دستگاه های مسئول چشم پوشی دارند.

او با اشاره به خبرهایی مبنی بر سوزاندن سوخت مازوت دپو شده در نیروگاه ها، گفت: محیط زیست و وزارت نیرو این مسئله را باید برای مردم روشن کند. اگر این ماجرا حقیقت داشته باشد علنا مسئولان از ریه های شهروندان به عنوان انبار مازوت استفاده می نمایند.

تابستان 98 نیز شماری از فعالان و روزنامه نگاران ایرانی تصویر حکمی از اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری به تاریخ 20 شهریور را منتشر کردند که با درخواست شرکت ایران خودرو دیزل برای حذف الزام نصب فیلتر جذب ذرات معلق در خودرو های دیزلی موافقت، و آن را به عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ابلاغ نموده است.

این در حالی بود که قانون نصب فیلتر دوده روی وسایل نقلیه دیزلی از مهرماه سال 1395 برای اجرا ابلاغ شده، اما پیش از حکم جهانگیری نیز آن قدر ها اجرا نمی شد. حتی به گفته تجریشی معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست، ردیف بودجه نصب این فیلتر در شورای شهر تهران حذف شد بدون آن که شورای شهر تهران دلایل مخالفت خود را با اجرای مصوبه فیلتر دوده به سازمان حفاظت محیط زیست ارسال کند.این اظهارات، شورای شهر تهران را نیز در این شرایط سهیم می نماید. اما محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران گفته داده های صحیحی درمورد آلودگی هوا به دست شورای شهر نمی رسد و اختیارات کافی هم برای مقابله با این معضل نداریم. پس شورای شهر تنها می تواند تذکر بدهد و پیگیری کند.

در این شرایط که با شدت دریافت آلودگی هوا، تناقض گویی های مسئولین نیز به اوج خود رسیده کلانتری اما تحریم ها را مقصر اصلی آلودگی هوا معرفی می نماید در حالی که پیش از این به همراه مسعود تجریشی معاون سازمان محیط زیست صنعت خودروسازی را مهم ترین عامل آلودگی زیست محیطی در ایران معرفی نموده و از لابی صنعت خودروسازی به عنوان مانع اجرای قانون هوای پاک نام برده بودند.

هوای پاکی که بر اساس گزارش کنترل کیفیت هوای تهران در سال 99 تنها 15 روز سهم تهرانی ها شده است. آن هم در روز هایی که کرونا همچنان بلای جان تهرانی هاست و تحقیقات دانشگاه هاروارد در این باره نشان داده که به ازای افزایش یک واحد ذرات معلق، میزان تلفات 8 درصد افزایش می یابد.

منبع: فرارو
انتشار: 21 بهمن 1399 بروزرسانی: 21 بهمن 1399 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 256

به "اظهارات ضدو نقیض درباره منشا آلودگی هوای تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اظهارات ضدو نقیض درباره منشا آلودگی هوای تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید