صدور جنگنده های ایرانی به ونزوئلا؟

به گزارش دنیای ویدئو، چند شب قبل بود که نیکولاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا طی مصاحبه تلویزیونی با شبکه دولتی ونزوئلا گفت که قرار است تا با حضور کشور های روسیه، چین و ایران یک شورای نظامی تشکیل داده تا به استقلال تسلیحاتی کشورش یاری کند.

صدور جنگنده های ایرانی به ونزوئلا؟

به گزارش باشگاه خبرنگاران، مادورو در این برنامه تلویزیونی و در جمع دو تن از فرماندهان ارشد نظامی کشور ونزوئلا گفت که میخواهد یک شورای نظامی را تشکیل دهد تا به استقلال تسلیحاتی این کشور یاری کند. بنا به برآورد رئیس جمهور ونزوئلا تاسیس این شورا حداکثر تا اواسط ماه نوامبر طول خواهد کشید و این یعنی ونزوئلا مشتری تجهیزات دفاعی کشورمان خواهد بود.

جنگنده های ایرانی چه راهی پیمودند تا به صادرات برسند؟

جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور قدرتمند در فراوری تجهیزات و تسلیحات دفاعی در منطقه غرب آسیا و در سطح جهان به شمار می رود. کشورمان از سال های دور یعنی سال های دفاع مقدس مشغول به طراحی و ساخت تسلیحات و تجهیزات بومی است که پس از گذشت چندین سال از فراوری آن ها اگر کیفیت بالاتر از مشابه خارجی خود نداشته باشند پایین تر از آن ها نیستند.

نخستین گام های خودکفایی در فراوری محصولات دفاعی بومی در سال های دفاع مقدس و در نیروی هوایی ارتش برداشته شد. در این سال ها ایران در حوزه قطعات هواپیما ها با مسائل بسیاری روبرو شده بود چراکه این قطعات پس از اتمام ساعت های عمر خود دیگر قابل استفاده نبودند. پس متخصصان صنایع دفاعی کشورمان با استفاده از توان بومی خود تعمیر و اورهال قطعات هواپیما را شروع کردند و به آن ها عمر دوباره ای بخشیدند.

دانش متخصصان کشورمان در اورهال و بازآماد قطعات جنگنده به آن ها یاری کرد تا پس از انتها جنگ تحمیلی با فراغ بال بیشتر علاوه بر ادامه کار خود در اورهال قطعات به دنبال طراحی جنگنده و هواپیما های جنگی بروند. یکی از این مهندسان به نام سعید ثنایی از متخصصان نیروی هوایی ارتش بود که به خاطر طراحی جنگنده آذرخش از دست رهبر معظم انقلاب جایزه و نشان افتخار دریافت کرد. ایران در راستا ساخت جنگنده های مختلف کار خود را از هسا درنا و تَذَرو شروع کرد و به صاعقه و آذرخش رسید. اما آنچه دو سال پیش ایران را در آستانه خوکفایی کامل قرار داد، ساخت جت جنگنده کوثر بود.

کدام جنگنده های ایرانی در راه صادرات قرار دارند؟

ایران در سال های اخیر دو جنگنده شاخص را بر اساس پلتفرم های جدید و روز جهان طراحی نموده است. جنگنده های صاعقه و کوثر دو جنگنده ای هستند که توان رزمی نیروی هوایی ارتش را تا حدی زیادی گسترش داده اند، چراکه علاوه بر بروز بودن، کیفیت ساخت بالایی هم دارند. به همین دلیل هم به نظر می رسند که با توجه به انتها تحریم های تسلیحاتی به دلیل کیفیت بالای خود در لیست صادراتی ایران قرار بگیرند. در ادامه می خواهیم به طور اجمالی این دو جنگنده را معرفی کنیم.

آیا جنگنده صاعقه قابلیت رقابت با نمونه های خارجی را دارد؟

جنگنده صاعقه یکی از جنگنده های ساخت مجموعه دانشگاه هوایی شهید ستاری است که در دو نسل صاعقه 1 و 2 به دست متخصصان این دانشگاه ساخته شده و در سال 1386 رسما رونمایی شد. این جنگنده در دو نمونه پشتیبانی نزدیک و بمب افکن عملیاتی شده و در حال استفاده است. در طراحی این جنگنده از به جای سکان عادی از سکان عمودی V شکل استفاده شده و ماهیت آیرودینامیکی آن نسبت به جنگنده های پیش از خود تغییر یافته است.

موتور استفاده شده در این جنگنده از دو موتور J 85 است که سرعتی معادل 1/8 برابر سرعت صوت فراوری می نماید. البته با توجه به رونمایی و فراوری موتور ملی اوج در صنایع دفاعی کشورمان به نظر می رسد که موتور ملی اوج با موتور های قبلی این جنگنده یعنی موتور های J 85 تعویض شوند.

جنگنده صاعقه در مجموع 8 تُن وزن دارد که می تواند در مجموع 4 تُن محموله حمل کند. ضمناً به علت مسائل فیزیک و قوانین جاذبه وزن این جنگنده در هنگام بلندشدن از زمین در حدود 18 تُن اعلام شده است. برد عملیاتی این جنگنده نیز طبق منابع نظامی در حدود 800 کیلومتر برآورده شده است. همچنین محفظه یا کابین خلبان در این جنگنده به صورت ضد گلوله طراحی شده که امنیت خلبان را در مقابل گلوله های ضد هوایی دشمن تامین می نماید. با توجه به اینکه جنگنده صاعقه 1 به صورت تک کابین طراحی شده نشان از حضور آن به عنوان جنگنده پشتیبانی از نیرو های زمینی در صحنه عملیات است.

نسل جدید جنگنده صاعقه با نام صاعقه 2 در 20 بهمن ماه سال 93 با حضور امیر حاتمی جانشین وزیر دفاع آن روز ها رونمایی شد. در این جنگنده دو تغییر نمود بیشتری نسبت به نسل اول این جنگنده داشت که عبارت بود از تبدیل جنگنده تک کابین به دو کابین و استفاده از سامانه الکترواویونیک جدیدتر. همان طور که از تصاویر هم مشاهده می گردد این جنگنده به دو کابین مجهز شده و طبق اصول نظامی جنگنده های دو کابین دو کاربرد دارد، نخست جنگنده بمب افکن که افسر رادار در کابین عقب می نشیند تا جنگنده را به سوی اهداف خود راهنمایی کند و دومین کاربرد آن نیز به عنوان یک جنگنده آموزشی است که برای آموزش خلبانان حرفه ای به کار می رود.

آیا جنگنده کوثر مهمان پایگاه های شکاری ونزوئلا می گردد؟

جنگنده کوثر نیز همانند جنگنده صاعقه یک جنگنده بومی و ساخت صنایع دفاعی کشورمان است که تمامی مراحل طراحی و ساخت آن در داخل کشور اجرا شده است. این جنگنده در سال 30 مردادماه سال 97 با حضور امیر حاتمی وزیر دفاع و سرلشکر موسوی فرمانده کل ارتش رونمایی شد. این جنگنده تماما بومی است و طق گفته سازندگان آن در حدود 90 درصد قطعات آن در داخل کشور تامین می گردد که نشان از توان بالای فنی متخصصان صنایع دفاعی کشورمان دارد.

این جنگنده از ابتدای معرفی و رونمایی با موتور ملی اوج معرفی گردید که قدرت رانش 3500 پوند را برای کوثر فراوری می نماید. البته جنگنده کوثر ویژگی های خاص دیگری نیز دارد که در ادامه می آید.

1. کنترل آتش با استفاده از شبکه داده دیجیتال نظامی منطبق با نسل 4

2. بهره گیری از فناوری نمایشگر های چندمنظوره تمام دیجیتال

3. بهره گیری از معماری یکپارچه پیشرفته و اویونیک

4. استفاده از سامانه نقشه متحرک هوشمند

5. بهره گیری از کامپیوتر محاسبات سلاح بالستیک

6. بهره گیری از رادار پیشرفته و چند منظوره کنترل آتش جهت بالابردن دقت کشف اهداف و تهدیدات

7. بهره گیری از ناوبری دقیق به صورت رادیویی و مستقل

8. سامانه پیشرفته نشانه روی مقابل (HUD) به منظور افزایش دقت اصابت مهمات و تسلیحات

9. بهره گیری از فناوری دقیق ساعت رادیویی

تمام ویژگی های ذکر شده نشان از این دارد که جنگنده ایرانی کوثر می تواند یکی از گزینه های صادرات ایران به کشور های دوست و همسایه ایران مانند ونزوئلا باشد که بتواند احتیاج های دفاعی آن ها را برآورده کند.

منبع: فرارو
انتشار: 12 آذر 1399 بروزرسانی: 12 آذر 1399 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 125

به "صدور جنگنده های ایرانی به ونزوئلا؟" امتیاز دهید

3 کاربر به "صدور جنگنده های ایرانی به ونزوئلا؟" امتیاز داده اند | 3.3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدور جنگنده های ایرانی به ونزوئلا؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید