تور ارمنستان: مذاکرات ترانزیتی وزرای راه ایران و ارمنستان

به گزارش دنیای ویدئو، وزیر راه و شهرسازی از مذاکره با همتای ارمنی خود برای توسعه کریدور ترانزیتی شمال-جنوب میان دو کشور اطلاع داد.

تور ارمنستان: مذاکرات ترانزیتی وزرای راه ایران و ارمنستان

با ما سفر کنید و با تور ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

به گزارش مهر، رستم قاسمی در سرانجام مذاکرات وزرای راه و شهرسازی ایران و امور زیرساخت های ارمنستان با بیان اینکه ایران و ارمنستان در منطقه ای هستند که اگر همکاری جدی برای تردد جاده ای میان دو کشور فراهم گردد محل کریدور ترانزیتی شرق به غرب و شمال به جنوب خواهند بود، گفت: تردد ترانزیتی میان ایران و ارمنستان در حال حاضر زیاد نیست اما ساخت جهت نو میان دو کشور یک گام برای دستیابی به ارقام بالای ترانزیت جاده ای خواهد بود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در جاده ارمنستان محدودیت هایی برای تردد کامیون های ایرانی وجود دارد، اضافه نمود: در تلاشیم از شرکت های ایرانی برای تعریض این جاده و استانداردسازی آن بهره ببریم.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: ما می توانیم کالای مورد احتیاج ارمنستان را از بندر شهید رجایی با راه آهن به جلفا برسانیم و از آنجا به ارمنستان حمل گردد.

قاسمی با اشاره به یکی دیگر از موضوعات مورد بحث میان ایران و ارمنستان درباره تعرفه حمل جاده ای کالا در این کشور بیان نمود: ایرانیان توانمندی زیادی در زمینه ساخت و ساز جاده و پل دارند که نمونه فعالیت های آنها در میان کشورهای منطقه نمونه است اما سود پروژه های راهسازی در اجرای برنامه طبق زمانبندی است.

قاسمی از بازدید فردای وزیر زیرساخت های ارمنستان از آزادراه تهران-شمال و پل 6.5 کیلومتری احداث شده در این محور اطلاع داد.

وزیر راه و شهرسازی در مورد بندر چابهار و اتصال آن به کریدور شمال-جنوب گفت: ساخت خود بندر به لحاظ فیزیکی به اتمام رسیده و توافقی با هندی ها در مورد انتقال تجهیزات به بندر و بهره برداری از آن امضا نموده ایم اما اختلافاتی میان سازمان بنادر و دریانوردی با هندی ها وجود دارد که در حال برطرف آن هستیم.

وی موضوع دیگر را در این خصوص لزوم تکمیل راه آهن چابهار-زاهدان عنوان و اظهار کرد: ساخت این خط آهن منابع زیادی احتیاج دارد که این منابع در سال های گذشته به پروژه اختصاص داده نشد.

وی ادامه داد: از صندوق توسعه ملی در سال های اخیر منابعی برای ساخت راه آهن چابهار-زاهدان در نظر گرفته شده که با این اعتبار هم پروژه مذکور به اتمام نمی رسد در پی این هستیم اعتبارات راه آهن چابهار-زاهدان را از دیگر منابع تأمین کنیم.

منبع: فرارو
انتشار: 5 خرداد 1401 بروزرسانی: 5 خرداد 1401 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 874

به "تور ارمنستان: مذاکرات ترانزیتی وزرای راه ایران و ارمنستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارمنستان: مذاکرات ترانزیتی وزرای راه ایران و ارمنستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید