مشکل کندی سرعت اینترنت در آستانه سال نو

به گزارش دنیای ویدئو، در روزهای پایانی سال 99 سرعت اینترنت با کندی قابل توجهی همراه شده و کاربران در ساعات اوج مصرف قادر به برقراری ارتباط باکیفیت نیستند؛ دلیل بروز این اختلال از سوی مسئولان شفاف سازی نشده است.

مشکل کندی سرعت اینترنت در آستانه سال نو

همه ساله در آخرین روزهای سال و در آستانه سال نو، به دلیل افزایش حجم استفاده کاربران در ساعات پیک ترافیک از اینترنت، کوشش برای افزایش ظرفیت شبکه ارتباطی و کیفیت دسترسی بدون اختلال در دستور کار قرار می گیرد.

سال گذشته و با شیوع ویروس کرونا و کاهش رفت و آمدهای نوروزی، استفاده از اینترنت در ایام نوروز افزایش یافت و پیش بینی می گردد که سال جاری نیز در شروع سال 1400 شاهد افزایش حجم استفاده کاربران از اینترنت باشیم. اما با این وجود حدود یک هفته است که کاربران از سرعت و کیفیت اینترنت خود گلایه دارند و افت کیفیت اینترنت به خصوص در ساعات پیک ترافیک و شب ها کاملاً محسوس و قابل توجه است.

این در حالی است که دو روز گذشته وزیر ارتباطات از بازگشت بسته های شبانه اینترنت توسط اپراتورهای تلفن همراه اطلاع داده است که با وجود تداوم این اختلالات در اینترنت، به نظر می رسد که این بسته برای کاربران کاربردی نداشته باشد.

پشت پرده اختلالات اینترنت چیست؛ از ادعای مانور ناتو تا اختلاف بر سر پهنای باند

اپراتورهای اینترنت ثابت و موبایل در پاسخ به پیگیری کاربران از افت کیفیت و اختلال در دسترسی به اینترنت، دلیل آن را ایجاد اعمال محدودیت پهنای باند از سوی شرکت ارتباطات زیرساخت اعلام می نمایند اما با این وجود پیمان قره داغی مدیرکل دفتر حفاظت از حقوق مصرف نماینده سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با تکذیب این اعمال محدودیت، دلیل اختلالات اخیر اینترنت را قطعی راستا ارتباطات بین الملل زیرساخت ایران (حدود 850 گیگ ظرفیت) که به وسیله قطر تأمین می شده عنوان نموده است.

وی مدعی شده که قطعی در دریای مدیترانه و حد فاصل مصر و ایتالیا اتفاق افتاده و اپراتور بالادست شرکت قطری اعلام نموده که تا 4 فروردین به دلیل مانور نیروهای ناتو امکان ورود به حریم دریایی نقطه قطع شده را ندارد و به همین دلیل پیش بینی می گردد که این قطعی که معادل 20 درصد کل ارتباطات بین الملل کشور است حداقل تا 15 فروردین به طول بیانجامد.

صرف نظر از اینکه اعلام این خبر با توجه به اهمیت موضوع، به این شکل توسط مدیرکل حفاظت از حقوق مصرف نماینده در سازمان رگولاتوری جای ابهام دارد، کارشناسان فنی می گویند که طی روزهای اخیر در پیک مصرف شاهد اختلال بیشتری در شبکه اینترنت هستند و به نظر نمی رسد که این اختلالات ارتباطی با قطعی لینک راستا قطر داشته باشد.

بعضی شنیده ها در فضای مجازی حکایت از آن دارد که این مشکل مربوط به درخواست وزارت ارتباطات از شورای عالی فضای مجازی برای دریافت مجوز افزایش ظرفیت پهنای باند بین الملل می گردد. به نحوی که مرکز ملی فضای مجازی مطابق با مصوبه حمایت از افزایش ترافیک داخلی، با ایجاد ظرفیت جدید پهنای باند بین الملل موافقت ننموده است و از زمانی که این درخواست مورد پذیرش واقع نشده به نوعی شاهد اختلال در دسترسی کاربران هستیم!

ادعای قطعی فیبرنوری در دریای مدیترانه نیز در حالی مطرح می گردد که تا به امروز شرکت ارتباطات زیرساخت در این خصوص مستندانی منتشر ننموده است. این در حالی است که در نمونه های مشابه قبلی، مسئولان شرکت ارتباطات زیرساخت تصاویر گراف هایی را در این زمینه منتشر نموده و معین می شد که اختلال چگونه و از کجا اجرا شده اما در مورد مشابه چیزی دیده نمی گردد.

حتی اپراتورهای بین المللی نیز که همواره شفاف عمل نموده و در صورت بروز اختلال و قطعی، به سرعت اطلاعیه می دهند تا به امروز در مورد قطعی راستا فیبر دریای مدیترانه مستندات رسمی منتشر ننموده اند.

اختلال شبکه اینترنت بیش از 20 درصد است

میثم سیدصالحی مدیرعامل یک شرکت ارائه دهنده اینترنت به عنوان یکی از شرکت های دارای پروانه خدمات ارتباطی ثابت (servco) در مصاحبه با خبرنگار مهر، در مورد بروز اختلال در شبکه زیرساخت کشور مطالبی بیان کرد و گفت: آنالیز های فنی ما نشان می دهد که این اختلالات به صورت کاملاً منظم اتفاق می افتد و نمی توان گفت که مربوط به یک قطعی کلی از یک راستا است. نظم این اختلالات کاملاً قابل توجه است.

وی گفت: روز گذشته نیز یک حمله سراسری در شبکه ایجاد شد که برای خروج اطلاعات سایت هایی که دارای کاربر بالایی بودند، فشار زیادی را به شبکه اپراتورها تحمیل کرد و دسترسی از بیرون به داخل تمامی IP ها برای چند ساعت در زیرساخت قطع شد.

سیدصالحی در مورد اینکه آیا در این زمینه شرکت ارتباطات زیرساخت به اپراتورهای اینترنت اطلاع رسانی نموده است، گفت: اطلاع رسانی زیرساخت در این زمینه خیلی ضعیف بوده است. قاعدتاً زیرساخت به عنوان تأمین نماینده اینترنت کشور باید اطلاع رسانی خیلی شفاف و دقیق در موضوعات اینچنینی در دسترس همگان قرار دهد. اما در مورد فوق اپراتورها بعد از اتفاق، با چند ساعت فاصله متوجه اختلال شده و در این چند ساعت مشترکان دچار آسیب می شوند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تنها 20 درصد شبکه دچار اختلال شده است گفت: اختلال در چند روز اخیر بسیار بیشتر از 20 درصد است و به نوعی کل شبکه را مختل نموده است. این اختلال در سایر اختلالات شبکه اپراتورها هم ضرب می گردد و در نهایت کاربر نهایی عملاً از دسترس خارج می گردد.

یاسر جلالی دستیار رئیس سازمان تبلیغات اسلامی نیز در توئیتر در واکنش به بعضی توئیت ها درباره قطعی لینک دریایی قطر و ممنوعیت تعمیرات به دلیل عملیات ناتو این طور می نویسد: ناتو؟! این حرف ها را خیلی جدی نگیریم! وقتش رسیده در مورد خط ترانزیت ترافیک قطر- ایران- ارمنستان، شفاف و واضح شرح داده گردد. اضافه کنید جزئیات سی دی ان فیس بوک (اینستاگرام و واتس اپ) در ارمنستان (یوکام) را و نسبت آن با توافقات مربوط به این خط ترانزیت و منافع مادی و معنوی ایجاد شده را.

اسفندماه سال 97 وزیر ارتباطات از امضای قرارداد سه جانبه ایران، ارمنستان و قطر برای ترانزیت دیتا اطلاع داد و گفت که در دیدار با وزیر ارتباطات ارمنستان قرارداد سه جانبه قطر، ایران و ارمنستان برای ترانزیت دیتا جنوب به شمال امضا و تبادل شد. جزئیات بیشتری در مورد این قرارداد اطلاع رسانی نشده است.

به هر ترتیب حتی در صورت قطعی فیبرنوری در دریای مدیترانه و دلیل آن برای بروز اختلال در کشور، شرکت زیرساخت که مدعی است تمهیدات لازم را برای ظرفیت پشتیبان پهنای باند در شرایط قطع راستاهای ورودی به کشور، برنامه ریزی نموده، در مورد شرایط فوق برای راستاهای پشتیبان، چاره ای نیاندیشیده است.

پیگیری خبرنگار مهر از شرکت ارتباطات زیرساخت و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در روزهای اخیر به جایی نرسیده است و مسئولان وزارت ارتباطات حاضر به جوابگویی در این زمینه و شرح مشکل پیش آمده نیستند.

کارگروه نظارت بر خدمات ICT در نوروز 1400 تشکیل شد

با این وجود روز گذشته رگولاتوری در اطلاعیه ای از تشکیل کارگروه نظارت بر خدمات ICT در نوروز 1400 با هدف حفظ و ارتقای کیفیت خدمات در نوروز، مدیریت ترافیک و ارائه خدمات باکیفیت به مشترکان و با حضور رگولاتوری، شرکت ارتباطات زیرساخت، مخابرات و اپراتورهای اینترنت و موبایل اطلاع داده است.

مجید حقی معاون رگولاتوری در این باره گفته است: پیش از تشکیل کارگروه نوروز 1400، با هدف حفظ کیفیت خدمات به ویژه در ساعات پر ترافیک نزدیک تحویل سال، دریافت مجوزهای تردد برای تیم های فنی و عملیاتی اپراتورها و آمادگی برای افزایش حجم ترافیک صوت و دیتا در نوروز، بخشنامه ای به اپراتورها ابلاغ شد.

وی اضافه نمود: بر اساس تصمیمات این کارگروه، اپراتورها موظف شدند اقدامات لازم درباره آنالیز و کنترل تغذیه سایت ها و تجهیزات ارتباطی و افزایش تاب آوری آنها در مواقع بحران را انجام داده و منابع تغذیه پشتیبان برای سایت ها را تأمین نمایند.

حقی عنوان نمود: علاوه بر این، اپراتورها باید برای افزایش ظرفیت لینک های ارتباطی اقدام نموده و مشکل اشباع در لینک های انتقال و اینترنت را نیز برطرف نمایند.

به گفته وی، در این کارگروه شرکت ارتباطات زیرساخت و شرکت مخابرات ایران متعهد شده است لینک های مورد احتیاج اپراتورها برای برطرف مشکل اشباع و افزایش ظرفیت شبکه را در اختیار آنها قرار دهد و تیم های فنی و عملیاتی آنها در تمام ساعات شبانه روز جوابگوی مشترکان خواهند بود.،مهر

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 14 فروردین 1400 بروزرسانی: 14 فروردین 1400 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 363

به "مشکل کندی سرعت اینترنت در آستانه سال نو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشکل کندی سرعت اینترنت در آستانه سال نو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید