بی اثر شدن افزایش حقوق 1400 زیر بار گرانی ها، حقوق کارگران چقدر با خط فقر فاصله دارد؟

به گزارش دنیای ویدئو، به گزارش خبرنگاران، ناصر چمنی، درباره کاهش قدرت خرید کارگران گفت: دیگر نمی توان گفت که افزایش حقوق خنثی شده است بلکه باید بگوییم دستمزد کارگران نابود شده است.

بی اثر شدن افزایش حقوق 1400 زیر بار گرانی ها، حقوق کارگران چقدر با خط فقر فاصله دارد؟

وی گفت: زمانی که در یک جامعه خط فقر مشخص می گردد، اما جامعه کارگری با حقوق دو میلیون و 655 هزار تومانی فعالیت می نماید، حتی اگر عیدی و سنوات دریافت کند، باز هم حقوق او به حدود سه میلیون و 300 هزار تومان بیشتر نمی رسد.

چمنی بیان نمود: یعنی حقوق کارگران حدود هفت میلیون تومان با خط فقر فاصله دارد. با توجه به اینکه در جامعه کارگری امنیت شغلی وجود ندارد، بیش از 70 درصد جامعه کارگری حداقل بگیر هستند و بخش زیادی از آنها مزایایی دریافت نمی نمایند.

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران اضافه نمود: با عایدیی که دارند فقط می توانند بخشی از هزینه زندگی را بگذرانند. در زمان حاضر هستند منطقه های که هزینه اجاره بها برای زندگی حدود سه میلیون تومان است، در بدترین جاها حدود 1.5 میلیون تومان است، در چنین شرایطی یک کارگر حدود 50 درصد عایدی خود را برای مسکن هزینه می نماید.

وی ادامه داد: متأسفانه در بعضی منطقه ها اجاره پشت بام منازل هم مرسوم شده است، این نشان دهنده سطح زندگی کارگران است. در سال های گذشته دیدیم که وقتی دستمزد را به این علت که تورم ایجاد می نماید زیر نرخ تورم تصویب کردیم باز هم قدرت خرید جامعه کارگری کاهش یافت. سال جاری هم قدرت خرید کارگران دوبار تنزل یافت یکی با گران شدن ارز و دیگری افزایش هزینه های مسکن و مواد خوراکی که باعث شد معیشت کارگران به شدت آسیب ببیند.

نماینده کارگران در شورای عالی کار با بیان اینکه کارگران نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می دهند گفت: در وضعیتی که چه بخواهیم چه نخواهیم تورم و افزایش هزینه ها را شاهد هستیم، باید برای دستمزد مطابق خط فقر تصمیم گیری کرد.

وی درباره مطالبات کارگران از رئیس جمهور گفت: جامعه کارگری ما با احتساب بازنشستگان الآن چیزی حدود 48 میلیون نفر هستند پس ما در خصوص مشکل بیش از نیمی از جامعه صحبت می کنیم، بنابراین دولت آینده باید با نمایندگان کارگران مسائل جامعه کارگری را دسته بندی و برای حل آن اقدام کند. بزرگترین خواسته ما این است که آقای رئیس جمهور کارگروهی تشکیل دهند که بتوانند مسائل کارگران را با تشکلات و نمایندگان کارگری تا جایی که می توانند حل نمایند.

منبع: تسنیم

مهم ترین اخبار حوزه اجتماعی و سیاسی را در صفحه جامعه خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 5 مرداد 1400 بروزرسانی: 5 مرداد 1400 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 560

به "بی اثر شدن افزایش حقوق 1400 زیر بار گرانی ها، حقوق کارگران چقدر با خط فقر فاصله دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بی اثر شدن افزایش حقوق 1400 زیر بار گرانی ها، حقوق کارگران چقدر با خط فقر فاصله دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید