کوشش شبانه روزی برای جبران کاستی های شبکه ارتباطی ثابت و همراه

به گزارش دنیای ویدئو، وزیر ارتباطات در یادداشتی نوشت: در دهه فجر انقلاب اسلامی افتتاح نیم میلیون پورت فیبرنوری، اتصال بیش از یک هزار روستا به شبکه پایدار و پرسرعت، بهره برداری از باند فرکانسی 2300 با همت اپراتور های سیار و طرح ملی فیبرنوری نقاط را شروع کردیم که به تدریج به بهره برداری خواهند رسید.

کوشش شبانه روزی برای جبران کاستی های شبکه ارتباطی ثابت و همراه

به گزارش ز وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، عیسی زارع پور در ادامه این یادداشت نوشت:، اما هنوز تا شرایط ایده آل مورد مطالبه مردم بسیار فاصله داریم؛ شرایطی که تحقق آن کوشش شبانه روزی می طلبد تا جاماندگی در توسعه زیرساخت های ارتباطی جبران گردد و برترین کیفیت و سرعت و خدمات ارتباطی را برای مردم عزیزمان فراهم کند.

وی مطرح کرد: از اول مهر و شروع کلاس های مجازی و افزوده شدن درخواست استفاده از خدمات برخط، فشار بیش از حدی به شبکه تلفن همراه وارد شد تا این شبکه با محدودیت های تجهیزاتی، زیرساختی و فرکانسی، آنگونه که شایسته است جوابگوی انتظارات مردم نباشد. پس باید طرحی نو دراندازیم و علاوه بر توسعه زیرساخت های تلفن همراه، زیرساخت های شبکه ارتباطات ثابت را که دارای عقب ماندگی چنددهه ای است، جبران کنیم.

بر پایه یادداشت زارع پور، بر اساس اطلاعات یکی از سایت های دنیای مرجع اندازه گیری سرعت اینترنت (speedtest)، میانه دنیای سرعت ارتباطات تلفن همراه در سال 2022، 29 مگابیت بر ثانیه است و ایران با سرعت حدود 24 مگابیت در نقطه نسبتاً متوسطی قرار گرفته است و می تواند بلکه باید بهتر هم باشد. همین طور برای تأخیر در ارتباطات موبایل اندکی شرایط بهتر است و در شرایطی که دنیا، میانه ای حدود 29 میلی ثانیه دارد، برای ایران حدود 30 میلی ثانیه است. در ارتباطات ثابت شرایط به این خوبی نیست، ایران با سرعت حدود 10 مگابیت بر ثانیه تفاوت زیادی با میانه دنیای در سال 2022 یعنی 59 مگابیت بر ثانیه دارد و اندازه تأخیر هم 30میلی ثانیه است که با 10میلی ثانیه میانه دنیای فاصله معناداری دارد.

آنالیز نمودار سرعت کشور ها (در ابتدا، میانه یا انتهای لیست) نشان می دهد که رشد یا کاهش سرعت مستمر نیست و در مقاطعی دچار افت و خیز می گردد. معمولاً فرایند های رشد سالانه با دقت بیشتری قابل محاسبه است. با این همه، سرعت دسترسی ارتباطات ثابت و سیار در 6 ماهه اول شروع به کار دولت سیزدهم به ترتیب 12 و 10 درصد رشد داشته است. نکته مهمی که وجود دارد این است که ظرفیت شبکه تلفن همراه در شرایط فعلی تقریباً اشباع شده است و هرگونه افزایش بار در این بخش، باعث کاهش کیفیت این شبکه می گردد؛ بنابراین توسعه ظرفیت شبکه تلفن همراه و بهره گیری از محدوده های فرکانسی تازه و فناوری های تازه در دستور کار وزارت ارتباطات قرار گرفته است.

وی توضیح داد:، اما نسخه شفابخشی که در همه کشور های پیشرفته دنبال می گردد، توسعه ارتباطات ثابت مبتنی بر فیبر نوری است که با توجه به وابستگی شدید ارتباطات سیار به بخش ثابت، می تواند این بخش را هم نجات دهد. جالب است بدانید که هم اکنون، بیش از 70 درصد پهنای باند و ارتباطات درون استانی مورد احتیاج تمامی اپراتور های ثابت و سیار را شرکت مخابرات ایران تأمین می نماید، اما متأسفانه این شرکت در یک دهه گذشته به دلایل گوناگون که از حوصله این بحث خارج است، زیرساخت های خود را توسعه نداده است و هم اکنون شبکه انتقال درون استانی این شرکت در چند استان مهم بسیار فرسوده یا اشباع شده و امکان جوابگویی به احتیاج های کاربران شرکت مخابرات و کاربران سایر اپراتور های سیار و ثابت را ندارد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: برای گذر از این محدودیت و با وجود موانع اساسی مثل تحریم، راه حل های زیر ضروری است که به صورت جدی از سوی وزارت ارتباطات در حال پیگیری است:

سهامداران عمده شرکت مخابرات ایران در راستای ایفای نقش سهامداری شایسته در بخش خصوصی و حفظ جایگاه بلندمدت این شرکت در صنعت، باید با تدبیر مناسب جهت این شرکت را برای سرمایه گذاری در توسعه زیرساخت های ارتباطی سراسر کشور فراهم نمایند و ضمن نوسازی شبکه انتقال این شرکت بویژه در استان های بحرانی، پهنای باند لازم را برای تأمین احتیاج کاربران مخابرات و سایر اپراتور های ثابت تأمین نمایند.

واگذاری ظرفیت های تازه فرکانسی: وزارت ارتباطات در امسال باند 2300 را واگذار کرد و سال آینده هم مجدداً نسبت به واگذاری بخش دیگری از باند فرکانسی اقدام خواهد نمود. حالا نوبت اپراتورهاست که تجهیزات خود را متناسب با این باند به روز نمایند و باید در انجام این کار تسریع نمایند. شرکت ارتباطی ایرانسل بهره برداری از این محدوده فرکانسی را از دهه فجر کلید زد و سایر اپراتور ها هم ضروری است به سرعت این کار را شروع نمایند. نکته مهمی که در این بخش وجود دارد، همکاری مردم و شهرداری های سراسر کشور با اپراتور های مخابراتی برای نصب دکل های ارتباطی است که به طور قطع می تواند به توسعه شبکه ارتباطی سیار کشور کمک مؤثری کند.

انتقال بار ترافیکی از شبکه موبایل به شبکه ثابت با توسعه این شبکه: عملیات اجرایی طرح ملی فیبر نوری نقاط هفته قبل و همزمان با ولادت مولا علی علیه السلام شروع شد و با افتتاح بیش از نیم میلیون پورت فیبر نوری در شهر های مختلف کلید خورد. وزارت نیرو، شهرداری ها، استانداری ها، مردم و اپراتور های ثابت و سیار کشور باید برای اجرای این پروژه ملّی، به کمک وزارت ارتباطات بیایند تا طبق برنامه ریزی انجام شده تا خاتمه دولت سیزدهم، ظرفیت لازم برای واگذاری 20 میلیون پورت پرسرعت فراهم گردد. هموطنان عزیز به وسیله سایت www.iranfttx.ir می توانند فرایند پیشرفت این پروژه را مشاهده نمایند.

توسعه شبکه زیرساخت کشور: ارتباطات بین استانی به وسیله شبکه زیرساخت کشور انجام می گردد که توسعه و نگهداری آن بر عهده شرکت ارتباطات زیرساخت است. ظرفیت کنونی این شبکه که حدود 30 ترابیت بر ثانیه است، جوابگوی احتیاج های فعلی و یک سال آینده کشور است، اما با توجه به توسعه روزافزون احتیاج های کشور و اجرای طرح ملی فیبرنوری نقاط، توسعه ظرفیت این شبکه ضروری است و باید در افق 1404 به 120 ترابیت بر ثانیه برسد. این توسعه ظرفیت از ابتدای دولت سیزدهم کلید خورده است و این هفته، قرارداد افزودن 20 ترابیت ظرفیت تازه با استفاده از تجهیزات کاملاً بومی منعقد خواهد شد تا طی 9 ماه ظرفیت شبکه زیرساخت کشور به بیش از 50 ترابیت بر ثانیه برسد.

تأمین پهنای باند خارجی مورد احتیاج کشور: این فرایند به صورت مستمر و متناسب با احتیاج کشور در حال اجرا است.

همکارانم شبانه روز در کوششند تا عقب افتادگی ها و کاستی های شبکه ارتباطی ثابت و همراه را جبران نمایند تا همه مردم ایران در همه جای این سرزمین، در شهر و روستا، به ارتباطات باکیفیت و پرسرعت دسترسی داشته باشند. با این همه، امروز با افتخار تمام شهر ها و بیش از 80 درصد روستا های ایران از فناوری 3 G و 4 G بهره مندند و جهت تکمیل حلقه های کم ارتباط در سراسر ایران ادامه دارد. تأخیر اپراتور های ثابت و همراه و سهامداران آنان در توسعه زیرساخت های ارتباطی، خرید و به روزرسانی تجهیزات و پهنای باند مورد احتیاج به هیچ وجه پذیرفته نیست و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی موظف است هر نوع تأخیر، جاماندگی یا کوتاهی را رصد کند و در موقع لزوم به اپراتور ها و ارائه دهندگان خدمات ارتباطی و اینترنتی هشدار دهد و اگر هشدار ها اثر نداشت نام اپراتور متخلف را به مردم اعلام کند.

وی در خاتمه این یادداشت تاکید نمود: پیش از این گفته ام و باز هم می گویم که شبکه پر سرعت و با کیفیت امروز به یک ضرورت در زندگی مردم تبدیل شده است و ما تمام توانمان را بدون هیچ ملاحظه ای برای تأمین این خواسته حیاتی به کار بسته و خواهیم بست.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 24 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1401 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 871

به "کوشش شبانه روزی برای جبران کاستی های شبکه ارتباطی ثابت و همراه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش شبانه روزی برای جبران کاستی های شبکه ارتباطی ثابت و همراه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید