حقایق باورنکردنی درباره بیهوشی

به گزارش دنیای ویدئو، طبق اطلاعات موسسه ملی بهداشت، روزانه حدود 60 هزار بیمار با انواع دارو های تسکین دهنده درد، تحت انواع جراحی ها و سایر اقدامات پزشکی قرار می گیرند.

حقایق باورنکردنی درباره بیهوشی

شکی نیست که بیهوشی، میلیون ها نفر را قادر به دریافت درمان های پزشکی نموده است. البته مواردی در خصوص بیهوشی وجود دارد که ممکن است شما را متعجب کند.

افراد سیگاری بیش از افراد غیر سیگاری به بیهوشی نیاز دارند

مدت هاست که متخصصان بیهوشی متوجه شده اند که افراد سیگاری اغلب به بیهوشی اضافی نیاز دارند. تحقیقات مقدماتی ارائه شده در نشست انجمن بیهوشی اروپا در سال 2015 در برلین نشان داد زنان سیگاری در حین عمل به 33 درصد بیهوشی بیشتر از زنان غیرسیگاری نیاز دارند. همچنین کسانی که در معرض دود سیگار هستند 20 درصد بیشتر از دیگران به داروی بیهوشی نیاز دارند؛ با این وجود هر دو گروه پس از جراحی به داروی مسکن بیشتری نیاز داشتند.

دکتر جان رینولدز، دانشیار بیهوشی در دانشکده پزشکی Wake Forest در وینستون سیلم، کارولینای شمالی، شرح می دهد که افراد سیگاری مجاری تنفسی را تحریک نموده اند. در نتیجه، آن ها ممکن است به دز های بالاتر داروی مسکن نیاز داشته باشند.

طبق مطالعه ای که در ماه مه سال 2019 در مجله انجمن استئوپاتی آمریکا منتشر شد؛ افرادی که به صورت روزانه یا هفتگی سیگار می کشند، ممکن است بیش از دو برابر حد معمول بیهوشی برای انجام اقدامات معمول مانند آندوسکوپی نیاز داشته باشند.

طبق مطالعات منتشر شده در مجله آنستیزیولوژی، ترک سیگار حتی فقط چند روز قبل از جراحی هم می تواند به بهبودی شما یاری کند.

بیهوشی همواره شما را به خواب نمی برد

طبق تحقیقات کلینیک کلیولند، بی حسی موضعی برای جلوگیری از درد در روش هایی مانند کشیدن دندان، بخیه زدن برای بریدگی عمیق یا برداشتن خال، فقط ناحیه کوچکی از بدن را بی حس می نماید. بیهوشی منطقه ای درد و حرکت را در ناحیه بزرگتری از بدن سرکوب می نماید اما شما را کاملاً هوشیار و قادر به گفت وگو و پاسخ به سوالات می نماید. اپیدورال داده شده در هنگام زایمان یکی از این موارد است.

بیهوشی عمومی روی کل بدن تأثیر می گذارد، شما را بیهوش نموده و بدن قادر به حرکت نیست. این نوع بیهوشی به طور معمول برای کار های عمده و زمان بر استفاده می گردد.

بیدار شدن در حین جراحی امکان پذیر است

طبق گفته انجمن بیهوشی آمریکا (ASA)، این مورد بسیار نادر است و فقط در 1 یا 2 مورد از هر 1000 روش پزشکی مربوط به بیهوشی عمومی انجام می گردد. این شرایط که مطلعی از بیهوشی نامیده می گردد، هنگامی رخ می دهد که بیمار از محیط اطراف خود و از وقایع حین جراحی مطلع می گردد. چنین بیداری هایی معمولاً مختصر است و بیماران معمولاً دردی احساس نمی نمایند.

اضافه وزن می تواند خطر عوارض شما را افزایش دهد

تهیه بهترین دز دارو و رساندن آن دارو به صورت وریدی به بیمارانی که به طور قابل توجهی اضافه وزن دارند، دشوارتر است. علاوه بر این، چاقی خطر آپنه خواب را افزایش می دهد، بیماری که باعث وقفه های مکرر در تنفس می گردد. این مورد می تواند اطمینان از دریافت کافی اکسیژن و جریان هوا، به ویژه هنگام بیهوشی عمومی را دشوارتر کند. کاهش وزن قبل از جراحی می تواند خطر ابتلا به عوارض را کاهش دهد.

به گفته انستیتوی ملی علوم پزشکی عمومی (NIGMS)، امروزه اعتقاد بر این است که دارو های بیهوشی با هدف قرار دادن مولکول های پروتئینی خاص درون غشا های سلول عصبی، سیگنال های عصبی را مختل می نمایند.

افراد با مو های قرمز بیش از دیگران به بیهوشی نیاز ندارند

تیموتی هاروود، رئیس بخش بیهوشی سرپایی در Wake Forest Baptist Health، می گوید: تصور می شد افرادی که مو های قرمز دارند به احتمال زیاد ژنی به نام گیرنده ملانوکورتین -1 (MC1R) دارند که باعث می گردد اثر مواد بیهوشی را کاهش دهد اما یک مطالعه منتشر شده در مجله Anesthesia and Intensive Care نشان می دهد هیچ تفاوتی در میزان بیهوشی عمومی، سرعت بهبودی یا میزان درد بعد از عمل بین بیماران با مو های قرمز یا مو های تیره تر وجود ندارد.

رایحه درمانی را هنگام بیدار شدن امتحان کنید

تعیین شده است که رایحه های خاصی به برطرف حالت تهوع و استفراغ یاری می نماید که اغلب پس از بیهوشی اتفاق می افتد. یک مطالعه که در فوریه 2019 در ژورنال Complementary Therapies in Medicine منتشر شد، نشان داد که استنشاق روغن زنجبیل یا اسطوخودوس به مدت 5 دقیقه شدت علائم را کاهش می دهد.

به همین ترتیب، مطالعه منتشر شده در ژورنال Anesthesia & Analgesia به این نتیجه رسید که بیمارانی که سه نفس عمیق می کشیدند در حالی که بینی خود را با یک پد گاز اشباع شده با روغن زنجبیل یا ترکیبی از روغن های زنجبیل، سکنجبین، نعناع فلفلی، و هل پوشانده بودند، احساس می کردند بعد از انجام عمل نیاز به دارو های کمتری برای درمان حالت تهوع دارند.

بیهوشی ممکن است حافظه شما را تحت تأثیر قرار دهد

طبق یک مطالعه دانشکده پزشکی دانشگاه تورنتو که در نوامبر 2014 در مجله تحقیقات بالینی منتشر شد، بیهوشی عمومی ممکن است باعث از دست دادن حافظه گردد که می تواند روز ها، حتی ماه ها ادامه داشته باشد. همانطور که محققان شرح می دهند، حدود 37 درصد از بزرگسالان جوان و 41 درصد از بیماران مسن، گزارش می نمایند که پس از ترخیص از بیمارستان، مسائل حافظه بعد از عمل دارند. بعضی ممکن است به دلیل عواملی غیر از بیهوشی مانند التهاب یا استرس ناشی از جراحی باشد اما بعضی احتمالاً به دلیل اثر بیهوشی، گیرنده های حافظه را از دست می دهند.

منبع: همگردی
انتشار: 23 خرداد 1400 بروزرسانی: 23 خرداد 1400 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 482

به "حقایق باورنکردنی درباره بیهوشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقایق باورنکردنی درباره بیهوشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید