خواص و طرز تهیه شیره انگور

به گزارش دنیای ویدئو، شیره انگور از محصولاتی است که بسیاری از افراد به خصوص در فصول سرد سال از آن استفاده می کنند. شیره انگور به دلیل مانایی بالا و دارا بودن خواص بسیار در گذشته های دور هم مورد نظر و استفاده بود. روش تهیه ساده و در کنار آن امکان نگهداری طولانی مدت این ماده مقوی باعث شد تا طب سنتی تاکید بسیاری برای استفاده از آن داشته باشد.

خواص و طرز تهیه شیره انگور

امروزه همچنان استفاده از شیره انگور در ایران رواج دارد. تهیه این محصول هم مانند گذشته نیست و برای خرید شیره انگور می توان به یکی از فروشگاه های فیزیکی یا آنلاین رفت و آن را خریداری کرد. اما خوب است بدانید که چنین محصولی، چه خواصی را در خود جای داده و چه تاثیرات مثبتی را می تواند بر بدن و سلامت شما داشته باشد. این مقاله با بررسی خواص شیره انگور شروع می شود و در ادامه به روش های تهیه سنتی این ماده مقوی می پردازیم.

طرز تهیه شیره انگور

شیره انگور باکیفیت چگونه است؟

پیش از آنکه به بررسی خواص شیره انگور بپردازیم، می خواهیم بدانید که شیره باکیفیت باید چه نشانه هایی داشته باشد.

اگر شیره انگوری که دارید، رقیق است، کپک می زند یا ترش می شود، این نشان از کیفیت پایین محصول دارد. به طور کلی شیره را می توانید در دمای محیط نگه داری کنید و به یخچال نیازی ندارد.

شیره انگور اگر رقیق باشد، یعنی دارای آب بسیار و قند کم است. در حالی که شیره باکیفیت و دارای غلظت مناسب مواد مغذی کافی را در خود دارد و همچنین بسیار مقوی است.

توجه داشته باشید که محصول موجود نباید غیرشفاف باشد. یعنی اگر رنگی خاک آلود دارد، نشان از کیفیت نامطلوب است.

خواص شیره انگور

تقویت استخوان ها و افزایش سلامتی آن

شیره انگور به دلیل داشتن منبع غنی کلسیم در خود می تواند برای تقویت و استحکام استخوان تاثیرات بسکمک داشته باشد. این ماده مقوی به شکل مستقیم بر تقویت دندان ها موثر بوده و مواد مورد نیاز ماهیچه ها را تامین می کند که برای توانمندی ماهیچه هنگام انقباض بهتر، مفید است. مصرف منظم و به اندازه شیره انگور مانع بروز بیماری های استخوانی به خصوص در زمان بعد از یائسگی می شود.

افزایش توانایی های جنسی

یکی از راه های حفظ سلامت جنسی در افراد، ایجاد افزایش تمایل در آنان است. برای این کار بهترین روش استفاده از شیره انگور خواهد بود. این ماده مفید قابلیت تولید هورمون های جنسی را در بدن افزایش می دهد.

رفع شدن مسائل یبوست

از خواص بسیار مفید این شیره تاثیر آن بر معده و روده است. شیره انگور می تواند باعث آرامش در این نواحی شود و تسکین دهنده یبوست باشد.

همچنین یکی از مهمترین خاصیت های شیره انگور، توان پاک کنندگی آن است. به شکلی که با مصرف این ماده می توانید اوره و مقداری از اسیدهای غیر مفید بدن خود را دفع کنید و در ادامه موجب پاک شدن بقایای غذا در روده و معده شوید. جالب است بدانید که این شیره می تواند تاثیرات ضدنفخ از خود نشان دهد.

خون سازی فوق العاده

اگر فکر می کنید با مصرف شیره انگور فقط یک ماده غذایی خوش مزه را میل می کنید در اشتباه هستید. این شیره حاوی آهن است که می تواند یک سوم نیاز روزانه شما به آهن را تامین کند. این فرایند در نهایت موجب تامین خون مورد نیاز بدن شده و از کم خونی جلوگیری می کند.

آتشفشانی از انرژی

شیره انگور به دلیل دارا بودن مواد معدنی بسیار و مفید برای بدن، انرژی بسکمک را در خود پنهان کرده است. این مواد با ورود به سیستم گوارشی بدن شما جذب شده و باعث افزایش انرژی ماهیچه های شما می شوند.

سرماخوردگی ممنوع

به صورت طبیعی بدن انسان برای مقابله با سرما (در فصول سرد بیشتر) انرژی خود را تبدیل به حرارت می کند تا بدن دمای طبیعی خود را از دست ندهد. مصرف شیره انگور موجب می شود که بدن تقویت شده و انرژی لازم را داشته باشد و در نهایت از بروز سرماخوردگی پیشگیری می کند.

گذر از دوران بارداری

شیره انگور به دلیل داشتن مواد معدنی فراوان می تواند برای بانوان در دوران بارداری بسیار مفید باشد. همچنین یکی از بهترین مواد غذایی برای دوره شیردهی هم به شمار می رود. بانوان نباید از آهن کافی موجود در این ماده مغذی غافل شوند.

درد دوره قاعدگی مغلوب در برابر شیره انگور

مواد معدنی مانند آهن، کلسیم و منیزیوم در شیره انگور وجود دارند که می توانند کمک شایانی برای روزهای پر درد قاعدگی باشند. وجود آهن کافی در این ماده مانع از کمبود آهن شده و کلسیم و منیزیم دو ماده معدنی مفیدی هستند که عامل پیشگیری از ایجاد لخته خون می شوند. این مواد در نهایت مانع پیدایش گرفتگی های دوره قاعدگی خواهند شد.

همچنین این شیره و مصرف به اندازه آن می تواند محافظت خوبی از ماهیچه های رحم خانم ها داشته باشد.

شیره انگور

ترمیم طبیعی پوست

یکی از مسائلی که در بسکمک از مواقع با آن روبه رو هستیم، چگونگی تولید سلول های جدید پوستی و ترمیم ردهای باقی مانده روی پوست است. شیره انگور این توانایی را دارد که به سرعت و بسیار آسان موجب ترمیم بافت های پوستی شود و به فرایند تولید سلول ها کمک کند.

از گلبول قرمز تا تقویت بدن

این ماده مغذی به دلیل داشتن مواد معدنی و بسکمک مواد دیگر در خود می تواند تاثیر مستقیمی بر سرعت ایجاد گلبول قرمز در بدن داشته باشد. این اتفاق به شکل مستقیم بر بهبود شرایط دستگاه ایمنی بدن تاثیر دارد.

رشد بهتر و بیشتر

یکی از دلایل رشد بهتر بچه ها و نوجوانان تامین میزان کافی از مواد معدنی و ویتامین های موثر است. یکی از راه های بسیار آسان و مطمئن برای دریافت چنین مواردی استفاده از شیره انگور است. با قرار دادن مصرف این ماده در برنامه غذایی فرزندان خود، از تامین چنین موادی اطمینان پیدا کنید.

آرامش در دستگاه عصبی بدن

بدن برای آنکه بتواند میزان کلسیم در رگ های عصبی و خونی را در حالت تعادل نگه دارد، نیازمند منیزیوم است. یکی از مواد مهم موجود در شیره انگور منیزیوم است که می تواند این وظیفه مهم را برعهده بگیرد و در نهایت باعث آرامش اعصاب شود.

آرامش بخش سرفه

شیره انگور دارای خواص ضدالتهابی و نرم کنندگی در قسمت حلق است. به همین دلیل به افرادی که در فصل های سرد سال دچار التهاب در ناحیه حلق می شوند و در پی آن سرفه می کنند، توصیه می شود که شیره انگور با آب مخلوط کرده و محلول به دست آمده را غرغره کنند.

دیگر خواص و فواید شیره انگور

 • کمک به رفع سختی سرخرگ ها
 • کاهش خطر ابتلا به سرطان
 • باز کردن اشتها
 • محافظت از پوست در برابر اثرات مضر نور آفتاب
 • پیشگیری از پیری زودرس؛ جوان سازی بدن
 • محافظت از بدن در برابر اثرات منفی مصرف الکل و سیگار

همچنین شیره انگور درمان کننده

 • صرع
 • کهیر
 • سرفه مزمن
 • تپش قلب
 • لاغری مفرط
 • ضعف احشا
 • یرقان

در ضمنً این ماده مقوی برای بیماری های زیر مفید است

 • طحال
 • افسردگی
 • غضب
عسل طبیعی

پرمصرف ترین حالت استفاده از شیره انگور

گاهی شنیدن نام شیره بدون ارده برای مان عجیب است. این دو ماده همیشه درکنار یکدیگر قرار داشته و ترکیبی جادویی را برای سلامت بدن به وجود می آورند. با اینکه بسکمک از افراد خرید عسل طبیعی و ارده را در برنامه خود دارند و این دو ماده را با یکدیگر مصرف می کنند، اما هیچ گاه این ترکیب نتوانسته است جایگاه ارده شیره را به خود اختصاص دهد. به همین دلیل می توان به جرات بیان نمود که یکی از پرمصرف ترین حالت های استفاده از شیره در ترکیب با ارده است.

روش تهیه شیره انگور طبیعی

مواد اولیه برای تهیه شیره انگور در منزل

 • انگور به مقدار دل خواه
 • یک فنجان شربت ذرت به ازای هر سه تا چهار فنجان انگور
 • نصف فنجان شکر به ازای هر سه تا چهار فنجان انگور

مراحل تهیه شیره انگور به روش خانگی

 1. انگور ها را دانه کرده و سپس به خوبی بشویید و آن ها را در قابلمه بریزید و روی حرارت بگذارید تا وقتی که پوسته ها شروع به ترکیدن کنند. پس از این مرحله آن ها را از روی حرارت بردارید.
 2. در مرحله دوم انگور ها را از روی حرارت بردارید و آن را از یک صافی تمیز با سوراخ های ریز رد کنید تا آب خالص انگور به دست آید.
 3. در مرحله بعد مجددا آب انگور را روی حرارت قرار دهید تا به آرامی بجوشد.
 4. مرحله بعد اینکه شکر و شربت ذرت را به آن اضافه کنید و تا زمانی که به غلظت برسد صبر کنید.
 5. پس از این که به غلظت مورد نظر رسید آن را از روی حرارت بردارید. شیره انگور شما آماده است نوش جان کنید.

اگر شما هم جزو افرادی هستید که علاقه زیادی به استفاده از این محصولات دارید و می خواهید از خواص شیره انگور سود ببرید؛ ولی وقت یا حوصله تهیه این محصول را در خانه ندارید، می توانید از طریق عطاری اینترنتی عطارخونه شیره انگور طبیعی و باکیفیت خود را تهیه کنید. با خرید شیره انگور از مراکز معتبر شما می توانید اطمینان داشته باشید که تمامی موارد ذکر شده در این مقاله را به راحتی به دست آورده اید و سلامتی خود را در بسکمک از موارد تضمین کرده اید.

منبع: هفت گنج
انتشار: 2 فروردین 1400 بروزرسانی: 2 فروردین 1400 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 343

به "خواص و طرز تهیه شیره انگور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص و طرز تهیه شیره انگور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید