درمان بهتر کرونا با مدل ریاضی

به گزارش دنیای ویدئو، استفاده از یک درمان ضد ویروسی قوی پیش از بروز نشانه ها می تواند امکان بزرگترین سرکوب ویروسی را فراهم کند، اما پژوهشگران هشدار می دهند که شاید استفاده از عوامل ضد ویروسی در بازه زمانی مشابه، به مقاومت دارویی منجر شود.

درمان بهتر کرونا با مدل ریاضی

پژوهشگران آمریکایی، یک مدل ریاضی ارائه داده اند که می تواند به درمان بهتر کووید-19 کمک کند. پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، از یک مدل ریاضی رونمایی کرده اند که می تواند پیش بینی های مهمی در مورد زمان مطلوب درمان کووید-19 ارائه دهد تا بهتر با این بیماری مقابله شود.

پژوهشگران، این مدل ریاضی را با کمک داده های به دست آمده از 25 بیمار چهار کشور متفاوت آموزش دادند که به خاطر ابتلا به کووید-19 در بیمارستان بستری شده بودند.

این مدل در بررسی ها نشان داد که ممکن است درمان با دارو های رمدسیویر (Remdesivir) و سلینکسور (Selinexor) و یا ایمنی درمانی سلولی بتواند میزان ریزش ویروسی یا شدت واکنش ایمنی را هنگام آغاز نشانه های بیماری کاهش دهد. در هر حال شاید این زمان بندی، تاثیر قابل توجهی بر عملکرد ویروس نداشته باشد.

استفاده از یک درمان ضد ویروسی قوی پیش از بروز نشانه ها می تواند امکان بزرگترین سرکوب ویروسی را فراهم کند، اما پژوهشگران هشدار می دهند که شاید استفاده از عوامل ضد ویروسی در بازه زمانی مشابه، به مقاومت دارویی منجر شود.

در غیاب واکسن، شاید درمان های ضد ویروسی بتوانند شدت همه گیری کووید-19 را کاهش دهند، اما مشکل اینجاست که بیشتر اطلاعات مربوط به دارو های ضد ویروسی که برای درمان کووید-19 تجویز می شوند، حاصل شواهد تجربی هستند.

پژوهشگران آمریکایی برای غلبه بر این مشکل، مدل ریاضی جدیدی را با کمک اطلاعات به دست آمده از 25 بیمار ابداع کردند که 11 نفر آن ها ساکن سنگاپور، 9 نفر ساکن آلمان، یک نفر ساکن کره جنوبی و چهار نفر ساکن فرانسه بودند. آن ها مدل خود را برای هر بیمار، به صورت مجزا به کار بردند.

بررسی ها نشان داد که این مدل جدید، پلتفرم گسترده ای را برای ارزیابی همه درمان های مهم ارائه می دهد. پژوهشگران تاکید کردند که این مدل نمی تواند نتایج آزمایش را پیش بینی کند، اما اصول مهمی را تثبیت می کند که می توان از آن ها برای طراحی و تفسیر آزمایش استفاده کرد.

این پژوهش، در مجله Science Advances به چاپ رسید.

منبع: فرادید
انتشار: 3 آذر 1399 بروزرسانی: 3 آذر 1399 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 105

به "درمان بهتر کرونا با مدل ریاضی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان بهتر کرونا با مدل ریاضی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید