رازهای نهفته در پرچم کشورها

به گزارش دنیای ویدئو، پرچم یک کشور به عنوان یکی از اصلی ترین عناصر هویت بخش آن سرزمین به شمار می رود. از این رو در برگیرنده مفاهیم و نشانه هایی است که حکایت از قدمت، ارزش ها و نمادهای موجود آن دیار داشته و از مقدسات مردم آن کشور قلمداد می گردد.

رازهای نهفته در پرچم کشورها

به گزارش گروه وبگردی خبرنگاران، همچون نام، پرچم و نشان هر کشور در شناخت آن سرزمین نقش مهمی دارد و نشان دهنده انگیزه ها، آرمان ها چگونگی نگرش سیاسی، مذهب و فلسفه یک ملت و در مجموع بیان کننده شرایط جغرافیایی، فرهنگی و حوادث سرنوشت ساز در تاریخ یک ملت است.

هر کشور با ترکیبی از رنگ های مختلف، نمادی منحصر به فرد برای خود و مردمش ساخته است که به عنوان هویت آن کشور به شمار می رود.

اما واقعا در پس انتخاب این رنگ ها چه مفاهیم و انگاره هایی پنهان است. یا اینکه مردم هر کشور به طور تصادفی وربرحسب سلیقه آن ها را کنار هم قرار داده اند.

با هم به آنالیز پرچم رسمی بعضی از کشورهای دنیا در قاب تصویر می پردازیم:

پرچم جمهوری اسلامی ایران

سبز، سفید و قرمز پرچم سه رنگ ما را تشکیل می دهد. در فرهنگ ایرانی سبز نشان دهنده رشد و شادی، سفید به معنای صلح و قرمز متناظر با شجاعت، آتش و عشق است. عبارت الله اکبر 22 بار روی این پرچم تکرار شده (11 بار بر روی قرمز و 11 بار بر روی سبز) که نماد روز 22 بهمن است. نماد وسط پرچم نیز طراحی زیبایی از کلمه الله به شمایل گل لاله است.

پرچم انگلیس

متشکل از صلیب قرمز سنت جورج (قدیس حامی انگلستان)، صلیب سنت پاتریک (قدیس حامی ایرلند) و صلیب ضربدری سنت اندرو (قدیس حامی اسکاتلند) است. با این که ولز نیز جزئی از انگلستان است، اما در پرچم به آن اشاره ای نشده است، چرا که ویلز زمان طراحی پرچم، بخشی از خاک انگلیس بود.

پرچم ایالات متحده آمریکا

این پرچم از زمان طراحی خود در سال 1775 تا به امروز 26 مرتبه تغییر و تحول پیدا نموده تا به شکل فعلی خود رسیده است. پرچم ایالات متحده در ابتدا مشابه پرچم کمپانی هند شرقی بریتانیا بود. این پرچم امروزه 13 باند (خط) سفید و قرمز دارد و پنجاه ستاره. 13 باند نشان 13 مستعمره ای است که برای اولین بار علیه بریتانیا قیام نمودند و منجر به استقلال آمریکا شدند. 50 ستاره سفید در یک زمینه آبی نیز نشان 50 استانی است که امروزه عضو ایالات متحده آمریکا می باشند. گفتنی است که هر یک از 50 ایالات متحده خود بطور جداگانه پرچم رسمی استان خود را نیز دارند.

پرچم پادشاهی عربستان سعودی

این پرچم دارای زمینه سبز رنگ و با جمله لااله الا الله محمدرسول الله است و یک شمشیر افقی که سمت چپ قرار گرفته شده است، به عنوان نماد عدالت و نشان عبدالعزیز بن سعود به عنوان اولین پادشاه عربستان سعودی است. نکته جالب در خصوص این پرچم این است که استفاده از آن تنها در مراسم های رسمی مجاز است!

پرچم جمهوری ترکیه

پرچم ترکیه امروزی از ماه و ستاره سفید رنگ و پیش زمینه سرخ رنگ تشکیل شده است. رنگ سرخ پرچم ترکیه نشان پیشرفت جمهوری ترکیه و رنگ سفید استفاده شده در ماه و ستاره نشان پاکیزگی مردم ترکیه است. ستاره امپراطوری عثمانی هشت گوشه بود که بعد از فروپاشی امپراطوری عثمانی ستاره هشت گوشه تبدیل به ستاره پنج گوشه شد. ماه و ستاره در واقع نشانی از اسلام است. البته بعضی تاریخ نگاران معتقدند که ماه نماد امپراتوری ساسانی ایران بوده و به گونه ای چشمگیر بر روی تاج شاهان آن نمود داشته است. گفتنی است که این پرچم از قبل اسلام نیز در آسیای صغیر استفاده قرار می گرفته است.

پرچم کانادا

مدت زیادی نیست که علامت برگ چنار، روی پرچم رسمی کانادا قرار گرفته است. این پرچم در سال 1965 و پس از بحث های طولانی لستر بی پیرسون (نخست وزیر وقت) طراحی شد. برگ چنار به عنوان نماد جشن طبیعت و محیط زیست در پرچم کانادا به کار رفته است.

پرچم جمهوری فرانسه

قرمز، سفید و آبی، رنگ سفید پرچم فرانسه نشان دهنده پادشاه بوده و هم چنین رنگ خانه بربن (Bourbon) است که تا پیش از انقلاب فرانسه بر این کشور حکمرانی می کرد. قرمز و آبی نشان دهنده شهر پاریس هستند؛ این دو رنگ به وسیله انقلابیونی مورد استفاده قرار گرفته بود که در سال 1789 به سمت باستیل روانه شدند.

پرچم جمهوری فدرال آلمان

مشکی، قرمز و طلایی وابستگی آلمانی ها به این سه رنگ به سال 1840 بازمی گردد که مجلس فرانکفورت مشکی، قرمز و طلایی را به عنوان رنگ های رسمی آلمان خاطرنشان کرد. گفته می گردد که این رنگ ها نشان دهنده دموکراسی هستند و شکل فعلی پرچم پس از اتحاد دو آلمان معرفی گردید.

پرچم جمهوری هندوستان

پرچم هند یک پرچم سه رنگ افقی است که از سه رنگ زعفرانی، سفید و سبز - رنگ زعفرانی پررنگ نماد میهن پرستی، رشادت و فداکاری، رنگ سفید نماد صلح و صفا، خلوص، پاکی و صداقت و رنگ سبز آن نشانه موفقیت، ایمان و سر سبزی کشور-که نماد آشوکا چاکرا (یک چرخ با 24 پره به رنگ سرمه ای بعنوان نماد قانون و به بیانی دیگر نماد حرکت آرام رو به جلو و تعامل با دیگران و دوری جستن از سکون و انزوا و انفعال) این پرچم در 22 ژوئیه 1947 تصویب شد.

پرچم جمهوری خلق چین

قرمز نشان دهنده انقلاب کمونیستی در چین و پنج ستاره طلایی و ارتباط آن ها نماد اتحاد مردم چین تحت رهبری حزب کمونیست این کشور (CPC) است. جهت ستاره ها (چهار ستاره کوچکتر در اطراف یک ستاره بزرگ) نشان دهنده اتحاد در کنار خوبی برتر است.

منبع:جام جم

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 12 دی 1400 بروزرسانی: 12 دی 1400 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 740

به "رازهای نهفته در پرچم کشورها" امتیاز دهید

1 کاربر به "رازهای نهفته در پرچم کشورها" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رازهای نهفته در پرچم کشورها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید