راه های باورنکردنی برای رسیدن به همه چیز

به گزارش دنیای ویدئو، به گزارش خبرنگاران، درباره غذا، این نیاز اولیه و اساسی انسان و همه موجودات زنده، در طول تاریخ بشریت، کتاب های بسیاری نوشته شده که هریک از زوایایی به اهمیت آن در زندگی ساکنان کره زمین می پردازند. زنان، غذا، خدا: راه های باورنکردنی برای رسیدن به همه چیز نوشته گنین راس، یکی از این کتاب هاست که با چندین ترجمه در ایران منتشر شده است.

راه های باورنکردنی برای رسیدن به همه چیز

این کتاب در سال 1394 نیز از سوی نشر قطره با ترجمه فرنوش طاهرلو؛ دارای مدرک دکترای زبان شناسی از دانشگاه تربیت مدرس، راهی بازار نشر کشور شد و اکنون به چاپ پنجم رسیده است.

این مترجم، همزمان با 16 اکتبر روز جهانی غذا در گفت وگو با خبرنگار ایبنا درباره علت ترجمه زنان، غذا، خدا، بیان نمود: علاقه به مسائل حوزه روانشناسی و خودشناسی و شناخت از حوزه کار نویسنده، دلایل تمایل من به ترجمه این کتاب بودند. یکی دیگر از دلایل ترجمه این اثر، آشنا کردن خواننده فارسی زبان با پرفروش ترین کتاب های دنیاست.

وی افزود: عنوان اصلی کتاب Women, Food and God: An Unexpected Path to Almost Everything است که در سال 2010 میلادی چاپ شده و از پرفروش ترین کتاب ها به بوده که حتی در برنامه های مختلف معرفی شده است. گنین راس؛ نویسنده ده کتاب ازجمله پرفروش ترین کتاب های نیویورک تایمز است. او بیش از 30 سال در حال سخنرانی، تدریس کارگاه های پیشگامانه و ارائه برنامه های مختلف بود و در نمایش های ملی متعددی ازجمله برنامه اپرا وینفری، برنامه امروز، صبح بخیر آمریکا و ... حضور داشته است.

طاهرلو در معرفی این کتاب، گفت: در دنیای مدرن امروزی، کاهش وزن تبدیل به یکی از معضل های بزرگ جوامع شده است. با پیشرفت علم و فناوری و متعاقب آن کاهش فعالیت های روزمره جهت رفع نیازها و افزایش روزافزون تنوع غذایی با کالری بالا، روزبه روز درصد افراد مبتلا به اضافه وزن، بالا می رود و پیامد آن هم چیزی جز بیماری های متفاوت برای بشر نیست. گنین راس از نویسندگانی است که آثار متفاوتی را درباره رژیم های غذایی و کاهش وزن با دیدگاهی متفاوت، سبکی طنزآمیز و استفاده از زبان محاوره ارائه داده است.

این نویسنده و مترجم ادامه داد: در این کتاب تلاش بر آن است تا مفاهیم موردنظر نویسنده با حفظ سبک طنز آن به بهترین شیوه منتقل شود. اثر حاضر از برجسته ترین کتاب های راس است که می تواند از جهات مختلف نه تنها دیدگاه شما درباره غذا خوردن، بلکه تفکر شما را تحت تأثیر قرار دهد و راستا جدیدی را برای زندگی شادتر و سالم تر باز کند. مخاطب این کتاب همان طور که در عنوان آن آمده، خانم ها هستند.

وی بیان نمود: از نظر من، دلیل این که خانم ها مخاطب خاص قرار داده شده اند، این است که قشر آسیب پذیرتری هستند و احساسات شان می تواند بر زندگی شان اثرگذار باشد. با وجود این، کتاب حاضر می تواند برای آقایان هم بسیار مفید باشد، چراکه شیوه ای از زندگی برای تمام نوع بشر چه زن چه مرد در سنین مختلف ارائه می کند. در فصل های متفاوت این کتاب، داستان های متفاوتی از زندگی خود نویسنده و دانش آموزانش آمده که حس همزادپنداری خواننده را برخواهد انگیخت.

بخش هایی خواندنی از کتاب زنان، غذا، خدا

هشتاد خانم گرسنه با کاسه های سوپ سرد سبزیجات دور هم جمع شده اند، خیره خیره به من نگاه می کنند، خیلی هم عصبانی هستند. وقت ناهار سومین روز عقب نشینی است. در طی این روزهای درمان غذایی، هر خانمی که به بوفه می رسد، در صف می ایستد و غذایش را سرو می کند، بعد مکان مناسبی برای خودش پیدا می کند و صبر می کند تا بقیه هم برای خوردن سر میز بنشینند.

اگرچه برنامه عقب نشینی خوب پیش می رود و بسیاری از مردم به درکی از تغییرات در زندگی شان رسیدند؛ در این لحظه کسی به این مسائل اهمیت نمی دهد، به پیروزی های چشمگیر، به کم کردن نود پوند وزن یا حتی به وجود خدا اهمیت نمی دهد. در این مدت فقط می خواهند غذای شان را بخورند. از من می خواهند که ایده های خیالیم را در خصوص ارتباط بین معنویت و خوردن بی اراده کنار بگذارم. چیزی که در خصوص غذا خوردن مورد توجه باید قرار بگیرد این است که باید در اتاق غذاخوری منتظر ماند، حتی یک لقمه از غذا را نخورد تا کل گروه غذای خودشان را سرو کنند. نکته دیگر این که خواستم سکوت را رعایت کنند، یعنی اثری از صدای خنده یا احوال پرسی نباشد که تمرکزشان از گرسنگی یا عدم وجود آن منحرف نشود.

این عقب نشینی براساس فلسفه ای بود که طی سی سال گذشته به آن رسیده بودم: ارتباط ما با غذا دقیقاً نمونه کوچکی از ارتباط ما با زندگی است. من اعتقاد دارم که چگونگی راه رفتن مان، ابراز احساسات در خصوص عمیق ترین اعتقادات مان، باورهای مان در خصوص عشق، ترس، تغییر و اعتقاد به خدا همگی در طول زمان و در چگونگی غذا خوردن مان آشکار می شوند. وقتی که سیر هستید و با وجود بوی وسوسه انگیز کره بادام زمینی نمی توانید آن را بخورید، ممکن است احساسات مختلفی در درون تان فوران کند: دنیایی از امیدواری یا یاس، اعتقاد یا شک، عشق یا نفرت. اگر می خواهیم اعتقاد واقعی مان را کشف کنیم؛ بدون توجه به این که چه فکری می کنیم و چه می گوییم؛ و نیازمند شنیدن خواسته روح مان در انتهای واقعیت زندگی و بعد از مرگ هستیم، کافی است فراتر از غذای داخل بشقاب های خود نرویم. خدا فقط به صورت کردها وجود ندارد، نشانه های خدا را حتی در کوچه ها، سیب زمینی سرخ کرده و سوپ سبزیجات می توان یافت. در واقع نشانه های خدا را می توان در بشقاب ها نیز پیدا کرد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 25 آبان 1399 بروزرسانی: 25 آبان 1399 گردآورنده: justclip.ir شناسه مطلب: 89

به "راه های باورنکردنی برای رسیدن به همه چیز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های باورنکردنی برای رسیدن به همه چیز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید